HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Výstup na Volcán Lanín

Volcán Lanín je dominantní horou stejnojmenného národního parku. Je téměř o kilometr vyšší než sousední Villarica, nemá však otevřený kráter, vrcholem je sněhová homole.

samostatný vulkán – Argentina

Stát
Argentina
Další státy
Argentina
Počet dní
3
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, duben, březen, únor, leden
Délka
25 km
Nejvyšší bod
3776 m n. m.
Převýšení
2700 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Volcán Lanín je dominantní horou stejnojmenného národního parku. Je téměř o kilometr vyšší než sousední Villarica, nemá však otevřený kráter, vrcholem je sněhová homole. Výstup není pro zdatného cestovatele žádným problémem, komplikace ale mohou způsobit přísná pravidla ohledně povinné výbavy – viz níže. Přes relativní snadnost je nutno trek zařadit do kategorie obtížný pro převýšení téměř 2700 metrů ve dvou dnech.

Cesta od policejní stanice k jedné z chat trvá asi 5 hodin. Chaty jsou v sezoně většinou obsazené, takže dostanete přidělené místo, kde můžete kempovat. Kousek nad chatou je počátek sněhových polí. Výstup na vrchol a návrat zpět k chatě trvá 7-9 hodin při dobré fyzické kondici. Větším problémem než výška bývají v některých letech obrovští ovádi – tábanos. Během mého výstupu obtěžovali ještě i na chatě ve výšce 2600 m. Sestup probíhá stejnou cestou.

Ubytování a jídlo

je potřeba mít sebou stan a vzít si veškeré jídlo sebou.

Potřebné vybavení

pevné boty, nutné oblečení a spacák do nízkých teplot, mačky. Cepín není nezbytně třeba kvůli výstupu, ale patří k povinnému požadovanému vybavení, stejně jako mačky, čelovka, vařič a vysílačka. To je nejproblémovější věc – a těžko se se strážci parku domlouvá, když ji nemáte.

Přístup na začátek

policejní stanice Tromen, kousek za hranicí s Chile. Z argentinské strany busem nebo sjednanou dopravou z Junín de los Andes, z chilské strany nejlépe sjednanou dopravou na hranici a dále pěšky.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Ano. Na stanici je třeba se registrovat a prokázat, že máte potřebné vybavení. Každý dostane přiděleno místo, kde bude další noc nocovat – jsou tam tři chaty a u každé místo ke stanování. Na chatě je kontrola a musíte se hlásit vysílačkou, stejně jako z vrcholu.

Základní trasa

Policejní stanice Tromen – Chata CAJA – vrchol – chata CAJA – stanice Tromen

Orientační rozpis po dnech

  1. policejní stanice – chata CAJA
  2. chata CAJA – vrchol – chata CAJA
  3. chata CAJA – policejní stanice

Další možnosti túr v okolí

trek masívem Villarica, výstup na Villaricu, trek v NP Huerquehue. Treky v NP Nahuel Huapi.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: