HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Výstup na Villaricu

Čekají vás neustále se měnícími pohledy na Villariku a později i další vulkány. Krajina je nádherná – pustá lávová pole se střídají s lesy pravěkých araukárií, mezi keři dominuje červeně kvetoucí notro.

samostatný vulkán – Chile

Stát
Chile
Další státy
Chile
Počet dní
4
Vhodné měsíce
červen, březen, únor, leden
Délka
55 km
Nejvyšší bod
2847 m n. m.
Převýšení
1400 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Národní park Villarica, jemuž dominuje nádherně symetrický vulkán téhož jména, se nachází v centru Araukánie, poblíž městečka Pucon. Výstup lze uskutečnit prakticky kdykoli, ale trek kolem Villariky jen v uvedených měsících. Např. počátkem prosince bývá ještě hranice sněhu hluboko pod úrovní počátku treku a stezka tudíž neexistuje. Výstup na Villariku začíná u lanovky lyžařského střediska a první část výstupu kopíruje lanovku. Poté již vede většinou prošlapaná stezka po sněhových polích. Brzy po ránu bývá sníh zmrzlý a mačky jsou nutné, později je již rozbředlý.

Při výstupu se objevují nádherné výhledy na okolní vulkány. Možnost pohledu do nitra vulkánu závisí na jeho aktivitě – dvakrát mi to dopřáno bylo a dvakrát nikoli. Navazující trek obchází sopku proti směru hodinových ručiček. Jeho náročnost spočívá v častém překračování rozlehlých kaňonů vytvořených sopkou v dávné minulosti. Síly též ubírá ostré slunce při přechodu lávových polí a nutnost odhánět nálety tabanos – zdejších supervelkých ovádů.

To vše je ale vynahrazeno neustále se měnícími pohledy na Villariku a později i další vulkány. Krajina je nádherná – pustá lávová pole se střídají s lesy pravěkých araukárií, mezi keři dominuje červeně kvetoucí notro. Stezka je sice neznačená, ale většinou dobře patrná. Trek lze samozřejmě absolvovat i bez předchozího výstupu na Villaricu. Odměnou za námahu může být závěrečná koupel v termálech.

Ubytování a jídlo

je potřeba mít sebou stan a vzít si veškeré jídlo sebou. Vodu lze průběžně doplňovat během treku.

Potřebné vybavení

pevné boty, nutné oblečení a spacák do nízkých teplot, mačky. Cepín není nezbytně třeba kvůli výstupu, ale patří k povinnému požadovanému vybavení, stejně jako mačky a helma.

Přístup na začátek

Lyžařské středisko Villarica – sjednanou dopravou.

Přístup z konce

Z termálů Palguín – sjednanou dopravou, stopem nebo pěšky k hlavní silnici.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Oficiálně ano. Je snaha, aby všichni vystupovali na Villaricu s místními CK, ale dá se i samostatně. Pro povolení je třeba mít potřebné vybavení ( viz výše ) a prokázat, že máte nějaké horolezecké zkušenosti. Zabírá kartička Alpenverein. Celé je to poměrně obtížné, proto jsem tři ze svých čtyř výstupů absolvoval načerno bez povolení. Navazující trek je z hlediska povolení bezproblémový, platí se jen vstupné do NP.

Základní trasa

Pucon - vrchol Villaricy – kolem vulkánu k termálům Palguin

Orientační rozpis po dnech

  1. Výstup na Villaricu, zahájení treku kolem Villariky, tábořiště Zanjon Molco
  2. Zanjon Molco – Estero Nilfe
  3. Estero Nilfe – Rio Picillancahue
  4. Rio Picillancahue – Termas de Palguin

Další možnosti túr v okolí

tento trek je jen první polovinou šestidenního treku Villarica traverse, jeho druhou část již ovšem na těchto stránkách popsal jiný cestovatel pod názvem Trek národním parkem Villarika. Dále je ihned za hranicí s Argentinou možno zahájit výstup na Volcán Lanín, 3776 m.

Zkušenosti čtenářů

Libor

Výstup bez místní CK na vrchol nedoporučuju, pokud nemáte dost zkušeností a vlastní výbavu včetně maček (jenže to pak táhnout další 3 dny není ideální – okruh nekončí v místě startu). Doprava na sopku je dost drahá a půjčení výbavy asi také, takže jít bez CK není o moc levnější. Chodit načerno jistě není vhodné a průvodce známé CK by se tím neměl chlubit na populárním cestovatelském webu, byť to k jeho příjmení pasuje. Hora je dost strmá, zvláště u vrcholu a je třeba jít v mačkách, min. ráno při výstupu. Riskantní je hlavně, když se zhorší počasí. 1. března 2012 tam 2 lidi zemřeli a další byl vážně zraněn:
http://www.tripadvisor.com/ShowUserReviews-g294297-d2012113-r125588680-Politur_Travel_Adventure_Day_Tours-Pucon_Araucania_Region.html
Je fakt, že většina místních CK není příliš zodpovědných a bere příliš mnoho lidí na 1 průvodce. Některé CK lze velmi doporučit např. Summit Chile. Ti berou max. 3 lidi na průvodce a na zmrzlém sněhu navazují na lano. Vybavení mají kvalitní. Dolů (ne ten nejprudší úsek) na rozměklém sněhu (je to severní svah, takže se do něj opírá slunce) jsme už jeli po zadku (jako většina ostatních) díky speciálním 2. kalhotám a samozřejmě bez maček. Tento zážitek si bez CK těžko někdo užije.

K okruhu kolem sopky dodám, že ovádi tabanos jsou v oblasti jen v lednu a možná i koncem prosince nebo začátkem února podle počasí. Začátkem února jsem na Chiloé viděl jen pár posledních. Okruh není vůbec náročný. Kaňony jsou mělké a je jich celkem málo, na rozdíl od jiných horských treků je často veden po vrstevnici. Je to 1 z nejkrásnějších treků Chile a nepotkal jsem tam jediného člověka. Výstup na Villarricu je ale přeplněný lidmi dost.

vendulka83

Díky za zkušenost

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: