Výstup na třítisícovku Grand Tournalin nedaleko Matterhornu
Treky

Výstup na třítisícovku Grand Tournalin nedaleko Matterhornu

Krásná osamělá túra vedoucí ve stínu populárního Monte Cervino nás zavede do krajiny drsných žulových stěn tyčících se nad rozlehlými zelenými alpskými loukami v blízkosti příjemného horského střediska Valtournenche.

Walliské Alpy – Itálie

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
14 km
Nejvyšší bod
3379 m n. m.
Převýšení
1800 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Náročnost

Poměrně dosti těžká vysokohorská túra, především ve svém závěru /lezení až II. stupně UIAA/. Celkově dlouhé a náročné na převýšení /přes 1700m/. Problémy mohou nastat rovněž s orientací v úseku pod sedlem Col de Tournalin.

Údolí Valtournenche

To není jen dominantní Cervino nebo snadno dostupná „čtyřka“ Breithorn. To jsou zároveň dva rovnoběžně ležící skalnaté hřebeny. Zatímco v západním hřebeni, vybíhajícím od nádherné, ale těžce dostupné čtyřtisícovky Dent d´Herent /4171m/ leží mnoho vysokých a turisticky nepřístupných štítů /Pta. Margherita 3903m, Pta. Budden 3630m, Mont Blanc du Creton 3406m/, na východním hřebeni je situace pro horské turisty příznivější.

Mimo vrcholu Monte Roisetta /3334m, výstup možný od severního sedla Colletto, I. stupeň UIAA/ se zde vypíná nádherný skalnatý štít Grand Tournalin ověnčený navíc na západní straně malým ledovcem. Výstup sice není záležitostí pro salonní turisty, ale je to vrchol vděčný a jen zřídka navštěvovaný s nádherným kruhovým rozhledem.

Výstup

Z parkoviště se směřujte do osady Cheneil. Odtud následujte značku a zároveň pěšinku na Alpe Champsec (2331 m). Dále pokračujte v SV směru traverzujíc svah do údolíčka mezi Grand Tournalin a Petit Tournalin. Dorazíte do sedla Tournalin (3079 m). Na řadu přijde krásná hřebenová pasáž, kdy nejdříve překonáte jižní vrchol Grand Tournalin a poté vyšší severní.

This browser does not support the iframe element.

Potřebné vybavení

Přístup na začátek

Na parkoviště v Cheneil autem. Anebo busem do některé z přilehlých vesniček a potom cca 2 km po svých do Cheneil.

Základní trasa

parkoviště Cheneil - Alpe Champsec - sedlo Tournalin - Grand Tournalin

Další možnosti túr v okolí

Pohodový trek pod nádherným Matterhornem

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: