Výstup na travnatou Golicu
Treky

Výstup na travnatou Golicu

Karavanky – Slovinsko

Typ
1-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
1835 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Golica je masívem, který můžeme bez přehánění nazvat „královstvím narcisů“. Pokud se trefíme do té správné doby (květen) pak budeme ohromeni bílými záplavami, které celou horu obepínají ze všech stran. Ale také v parném létě užasneme nad neskutečným bohatstvím květů, rostoucích všude kam oko pohlédne. Prvním krokem k výstupu je dosažení turistické chaty Koča na Golici. Z obce Planina pod Golico pokračujeme po silnici do malé osady Betel. Zde opustíme cestu, odbočíme vlevo a přejdeme louku do lesa. Cesta vede příjemně celou dobu vzrostlým lesem, teprve v závěru se dostáváme na horské louky. Pěšina se stáčí vlevo a pohodlně dojde k chatě Koča na Golici. Z terasy před chatou nádherný výhled na Julské Alpy. K vrcholu vede v trávě vychozená stezka, která nás zhruba po hodině dovede na hřeben a oblý nejvyšší bod masívu. Krásný výhled do všech světových stran. K sestupu můžeme pochopitelně použít stejnou cestu, mnohem zajímavějším počinem je však sestup přes sedlo Rožca. Z vrcholu pokračujeme stále po travnaté hraně hřebene dále k západu. Stezka zde dost strmě klesá na Jekljevo sedlo (1 488 m). Opouštíme hřeben a scházíme do jižních svahů vrcholu Klek (1 753 m).

Traverzem travnatých srázů pak stoupáme pod pravidelnou pyramidu vrcholu Hruški vrh do sedla Rožca (1 587 m, dřevěná chatka, turistický přechod do Rakouska). Pěkný pohled do severních skalnatých stěn vrcholu Klek. Zde opustíme transverzálu č. 1 (možný přechod na vrchol Dovška Baba a Kepa – viz další túra), stáčíme se na jihovýchod a prudce klesáme na louku Jaseniška planina (chata). Přibývá ostrůvků lesa a po chvíli nás les pohltí zcela. Značená cesta nás přes několik terénních vln dovede až do osady Planina pod Golico (autobusové spojení s Jesenicí).

Z vrcholu Golica se můžeme vrátit také tzv. východní variantou. V tom případě sejdeme z vrcholu zpět na chatu Koča na Golici a vyrazíme po transverzále č. 1 na východ. Nejprve traverzujeme louku, později vcházíme do lesa.Lesní pěšinu po chvíli vystřídá široká lesní cesta (takřka bez značek), která nás dovede do otevřeného sedla Suha (1 438 m). Zde se stáčíme na jih a stále po široké cestě klesáme ke křižovatce lesních cest (Markljev rovt). Ignorujeme doprava vedoucí cestu a klesáme přímým jižním směrem k další křižovatce ve tvaru písmene „T“. Zde se dáme doprava a štěrkovou cestou sledující tok Černého potoka sejdeme do osady Betel a následně do obce Planina pod Golico. Tato varianta sestupu zabere cca 2–2,5 hod.

Ubytování a jídlo

V blízkosti vrcholu Golica najdeme pěknou chatu Koča na Golici (1 582 m, majetek PD, kapacita 41 lůžek, v provozu od začátku května do půlky října, tel. +386 41 735 911). Na horním konci osady Planina pod Golico stojí stylový hostinec Dom pod Golico s příjemným posezením.

Přístup na začátek

Hlavní přístupovou tepnou je silnice E 651, vedoucí z Ljubljany na hraniční přechod Rateče. Do Jesenice se také rychle (ale draze) dostaneme ze severu, tedy ze sousedního Rakouska přejezdem přes tunel pod Karavankami (délka 7 800 m, dálnice pak samotnou Jesenici míjí). Do osady Planina pod Golico vyjedeme po úzké asfaltové silnici přímo z Jesenice (západní okraj, celkem 4 km).

Základní trasa

Planina pod Golico – Koča na Golici 2–2,5 hod. – Golica 0,5 hod. – Jeklovo sedlo – Rožca – Planina pod Golico 2,5–3 hod. Celkem 5,5–6 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: