Výstup na teheránskou dominantu jménem Tochal a hřebenovka nad hlavním městem Íránu
Treky

Výstup na teheránskou dominantu jménem Tochal a hřebenovka nad hlavním městem Íránu

  Dominantou Teheránu je bezmála čtyři tisíce metrů vysoká hora Tochal. Jedná se o oblíbené výletní místo, kam vede několik výstupových tras a dokonce i kabinková lanovka.  

Elborz – Írán

Stát
Írán
Další státy
Írán
Počet dní
4
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
35 km
Nejvyšší bod
3957 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Dominantou Teheránu je bezmála čtyři tisíce metrů vysoká hora Tochal. Jedná se o oblíbené výletní místo, kam vede několik výstupových tras a dokonce i kabinková lanovka. Ve vrcholové části se nachází stejnojmenné lyžařské středisko s několika horskými chatami a s mnoho kilometrů dlouhými vleky. Zajímavé jsou též vedlejší vrcholy tohoto masívu, přes které lze podniknout několikadenní hřebenové túry, jejichž hlavní zvláštností je úžasný výhled z výšky třech kilometrů na největší metropoli Blízkého Východu.

Zvláště přes noc má svítící dvanáctimilionové mraveniště neopakovatelné kouzlo. Pro méně zdatné turisty může být výchozím bodem konec lanovky, jejíž poslední zastávka leží ve výšce asi 3500 metrů. Odtud je to na vrchol Tochalu jen pár kroků a následně už se jde pořád z kopce, ať již zvolíte k sestupu jakoukoli světovou stranu. Praví milovníci hor však budou chtít určitě zvolit opačnou variantu. A právě pro ně je určen následující tip na „hřebenovku nad Teheránem“.

Nejde o nijak náročný podnik, trasa vede po poměrně frekventovaných stezkách stále na dohled města a míjí několik  nocleháren, takže není nutné brát ani vlastní stan. Mimo letní měsíce, které se pro tento trek příliš nehodí, nejsou problémy ani s vodou. Jako výchozí bod zvolíme snadno přístupný Jamshidiyeh park na úpatí východní části hřebene, což je populární pikniková destinace obyvatel Teheránu. Odtud se kroutí nepřehlédnutelná stezka až k velké noclehárně Kolakchal shelter (2400 m).

Méně frekventovaná stezka sem vede i přes sousední údolí Golabdareh. Druhý den zdoláme vrchol Kolakchal, který tvoří jakýsi dvojitý zub, jehož západní špička měří 3300 a východní 3340 metrů.  S divokou horskou scenérií podivně kontrastuje  panorama moderního velkoměsta hluboko pod námi. Následuje přesun do tábora  Shirpala shelter (2750 m). Cestou lze obdivovat skalnatý vrchol Spillet (3120 m),někdy nazývaný též  Bad-e-Yakhchal. Nejvyšší část hřebene tvoří vrcholy Tochal (3957 m), Hoomand a Shah Neshin (3850 m).

tábora Shirpala shelter stoupá stezka přímo na hlavní vrchol. Přímo u nejvyšší kóty stojí sice malý útulek v podobě plechové kopule, ale příhodnějším místem pro nocleh je spíše kamenný přístřešek Sang Sjah, jenž se nachází asi o 350 výškových metrů níže. Poslední, čtvrtý den treku věnujeme buď k dokončení výstupu na  Tochal, nebo k útoku na jeho vedlejší vrcholy. Snadným cílem je např. Shah Neshin. Ten se tyčí pár kilometrů dál na západ, ale ne zas tak daleko, abychom se odtud nestačili včas vrátit a sjet lanovkou dolů do města.

Lanovka na Tochal pochází ze sedmdesátých let a přesto patří dodnes k nejdelším na světě (7,5 km). Íránci jí říkají  Velejank Telecabin. Vyplatí se udělat krátkou zastávku v polovině trasy, kde jsou vyhlídkové terasy a  občerstvení. Hřebenovku lze projít od května, ale sníh leží někdy na vrcholu Tochalu ještě koncem června. Počítejte s velkými výkyvy teplot mezi dnem a nocí. Vzácností nejsou prudké bouře s krupobitím. V letních měsících je na svazích Tochalu vedro a mizí všechny přírodní zdroje vody. Nejvíce rušno bývá na horských stezkách v pátek a soboru, kdy mají Íránci volno. Pokud se chcete vyhnout davům a mít jistou, že útulky nebudou přecpané, vydejte se na túru raději v jiné dny.

Ubytování a jídlo

Podél hřebenové trasy  je několik volně přístupných útulků a horských chat, takže stan není třeba brát. Jídlo je nutné mít vlastní na celou cestu. Obvykle je možné během sezóny koupit nějaké  malé občerstvení u velkého útulku Kolakchal  u zastávek lanovky.

Potřebné vybavení

Postačí běžná turistická výstroj. Na jaře a na podzim je nutné teplé oblečení, rukavice a čepice. Stan není nezbytný, neboť na trase jsou volně přístupné útulky. Postačí spacák a karimatka. Hodit se mohou trekové hůlky.

Přístup na začátek

Do Darbandu se nejsnáze dostanete taxíkem. Na konci lanovky je stanoviště taxi, ale lze sejít níže do ulic města a využít hromadné dopravy

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Jamshidiyeh park - Kolakchal shelter - Spillet - Shirpala shelter - Tochal

Orientační rozpis po dnech

  1. Jamshidiyeh Park  –  Kolakchal shelter
  2. Výstup na Kolakchal a Spillet – Shirpala shelter
  3. Výstup na Tochal
  4. Vrchol Tochal (Shah Neshin) –  návrat lanovkou

Další možnosti túr v okolí

Hřebenovku lze začít též v Darbandu východně od parku Jamshidiyeh. Z vrcholu Tochalu se nemusíte vracet lanovkou do Teheránu, ale lze pokračovat směrem na sever a tedy hlouběji do hor. Pokud trek prodloužíme jen o jeden den, pak končí v lyžařském středisku Dizin.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Martin Žahourek

ahoj
Tenhle trek se dá v pohodě dojít za 2 dny i s velkým batohem. Z Jamshidiyeh Park do Kolakchal shelter je to max. 2 hodiny chůze. Odtud na vrchol jenom dalších asi 5 hodin. Celá cesta je v pohodě, vhodná i pro naprosté začátečníky.
Naprosto nezapomenutelná je noc na vrcholu. Blikající Teherán několik km pod vámi se vreje hluboko do paměti. Jenom pozor na mrazíky. Byli jsme tam koncem srpna a k ránu bylo lehce pod nulou. Přesto doporučuji spát venku, pokud možno s přímím výhledem na město!!

Jakub Hrádek
Martin Žahourek:

Ahoj, nebyla by nejaka mapka? Chystame se tam ted za tyden na tyden.

dik Jakub

zdenek

Zdravím, jen si chci ověřit zdali je nějaká možnost dát si trek i dříve,mám na mysli koncem března nebo začátkem května?? děkuji

petrica
zdenek:

Jej, skusili ste? Aj my sa chystame,teraz zaciatkom maja.
Vdaka!

Lenka

Ahojte,
Píšete tu, že se dá něco koupit u zastávek lanovky. Je možné např. u lanovky Komachal přespat? Nevíte někdo, jestli je tam chata nevo útulek?

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: