Výstup na Ta’ Dmejrek, nejvyšší bod Malty
Treky

Výstup na Ta’ Dmejrek, nejvyšší bod Malty

Malta je maličký ostrov, navíc prakticky bez hor, a nejvyšší bod tohoto ostrovního státu Ta’ Dmejrek leží hned u moře. Jak jeho název Dingli Cliffs napoví, je to prakticky útes.

Dingli Cliffs – Malta

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Malta
Další státy
Malta
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
253 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Cesta na nejvyšší bod Malty pro mě začala v hlavním městě tohoto ostrovního státu, které mě příjemně překvapilo. V šestitisícové Vallettě se nádherně mísí prvky evropské a koloniální architektury. Dohromady s hradbami okolo města a malebnými uličkami působí opravdu elegantně.

Nejvyšší bod jsem se rozhodl dobýt na skútru, který jsem sehnal kousek od mého ubytování v centru Valletty. Se zdoláním útesu jsem měl jediný problém, a sice silný jižní středozemní vítr, který si se mnou chvilkami pohrával jako s domečkem z karet. Proto jsem si dával pozor a jel pomalu, abych neskočil pod útesem. 

Poblíž nejvyššího bodu Malty Dingli Cliffs se nachází malá kaplička, obrovský radar a skromný obchůdek s fast foodem. Velké vedro mě donutilo vypít litr vody, ale ani to nějak nepomáhalo. Inu vybrat si na procházku na slunci v poledne není ideální nápad.

Pláže a architektonické skvosty

Nakonec mě pohled z útesu na vlny zlákal natolik, že jsem se vydal na pláž poblíž. Malta je opravdu malá, a tak jsem zanedlouho byl na nejkrásnější pláži ostrova. Užil jsem si chvíli středomořského slunce a brzy pokračoval směrem zpět do Valletty. Po cestě jsem se ještě stavil do pevnosti v městečku Mdina, kde jsem opět obdivoval maltskou architekturu. O hodinu později už jsem byl zpět ve Vallettě. Za celý den jsem tak stihl objet víceméně celý ostrov. Mrzí mě jen, že jsem neměl čas na prozkoumání vedlejšího ostrova Gozo, který je známý naopak svou úchvatnou přírodou. Skvělý důvod vyrazit na Maltu ještě jednou.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: