Výstup na Stol přes vrchol Vrtača
Treky

Výstup na Stol přes vrchol Vrtača

Karavanky – Slovinsko

Typ
2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2237 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Tato dlouhá, ale velmi krásná túra nám v rámci jediného dne umožní nejen vystoupit na vrchol Veliki Stol, ale zároveň nám jako bonus připraví možnost podívat se na jeden z nejkrásnějších vrcholů Karavanek. Startovním místem bude jižní portál tunelu pod Ljubeljským sedlem. Odtud vyjdeme v blízkosti sloupů tratě sedačkové lanovky až na návrší, za nimž v travnatém dolíku najdeme pěknou dřevěnou chatu Dom na Zelenici. Chata není po požáru stále ještě otevřena, ale v letní sezóně nabízí občerstvení (příjemné posezení na terase před chatou).

Od chaty vedou na vrchol Stol dvě značené varianty výstupu. První z nich, široká a mírně klesající cesta vede nejprve k jezírku Mrzli studenec (Planinski dom Iskra), odkud značně prudce stoupá na vrchol Šija (1 693 m) a v kotli Koznar se napojí na druhou variantu. Pokud chceme vystoupit na vrchol Vrtača, pak právě tato druhá cesta bude našim hlavním společníkem.Od chaty Dom na Zelenici vyjdeme přímo mírně severozápadním směrem po travnatém svahu a nesmíme přehlédnou dobře značenou stezku, která se zpočátku poněkud ztrácí v řídkém borovicovém lese (výrazný červený terč na stromě, transverzála č. 1). Dále již dobře vedená pěšina pozvolna přechází do kosodřeviny a ještě než dosáhne výrazného hřebene Šija, odbočuje na prvním rozcestí vlevo strmě stoupající stezka. Ta nás po cca 0,45–1 hod. dovede na skalnatou špici vrcholu Vrtača (závěr skalnatý a dosti strmý). Na vrcholu nás vítá ocelový cepín s vrcholovou knihou a nádherný výhled, především pak do 500 m vysoké severní stěny našeho cíle.

Sestup vedeme stejnou cestou, můžeme však z Vrtače pokračovat přímo pod západním hřebenem sutí po neznačené trase zvané Čez Vrtačo (nepříliš stabilní terén). Jakmile se opět napojíme na transverzálu a vyjdeme na hřeben Šija, čeká nás velmi prudký pokles na dno suťového a často i zasněženého kotle Koznar. Překročíme potok a kličkovanou mezi zřícenými skalními bloky obejdeme krajně nepříjemným a stále ujíždějícím suťovým svahem vrchol Srednja peč. Dostáváme se tak na vyšlapanou stezku, mířící od vrcholu Stol do hraničního sedla Belčica (snadný přístup na chatu Klagenfurter Hütte). Stezka serpentinami v suti vystoupí na vrchol Malého Stolu (2 198 m) a odtud snadno na nejvyšší vrchol Karavanek.

Ubytování a jídlo

V oblasti najdeme tři horské chaty. Funkci výchozího místa pro výstup na vrchol plní především Valvasorjev dom (1 181 m, majetek PD, kapacita 44 lůžek, v provozu o prázdninách a víkendech, tel. +386 51 328 648). Chata stojí na boční terase Belščice (severozápadní rameno Stolu). Původní stavení sloužilo k ubytování havířů, dobývajících v okolí železnou rudu. Před 1. svět. válkou byla chata přestavěna Německo-rakouským alpským spolkem k turistickým účelům. V r. 1923 byla přebrána do vlastnictví SPD a pojmenována po baronu Javezu V. Valvasoru, spisovateli a tiskaři, propagátorovi slovinské kultury. Na chatu vede osobními auty sjízdná silnice z obce Moste při Žirovnici (8 km). Přímo pod vrcholem Mali Stol stojí chata Prešernerova koča (2 174 m, majetek PD, kapacita 45 lůžek, otevřena od poloviny června do půle září, tel. +386 51 911 366). Chata je pojmenována po jednom z největších slovinských básníků – dr. Francetu Prešernovi (1800–1849), narozeném ve Vrbu pod Stolem. Po známé bitvě na Stolu partyzáni v r.1942 chatu zapálili, aby nepadla do rukou Němců. Na popud hrdinů bitvy byla v r. 1966 postavena chata nová. Poslední chatou výčtu je Dom na Zelenici (1 536 m, majetek PD, tel. +386 31 321 676). Toto stavení v r. 1999 vyhořelo, ale v současnosti už stojí nová chata. Stavba však stále pokračuje a chata není zatím v provozu.

Přístup na začátek

Od severu, tedy z rakouského Klagenfurtu, vede silnice č. 91 přes Ferlach na Ljubeljské sedlo (Loiblpass) s hraničním přechodem. Stará cesta je již uzavřena a motoristům slouží 1,5 km dlouhý tunel. Odtud klesá silnice do Tržiče a následně do Ljubljany, příp. Jesenice.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: