Výstup na Spitzmauer v pohoří Totes Gebirge
Treky

Výstup na Spitzmauer v pohoří Totes Gebirge

Majestátání vrchol Spitzmauer (2440 m n. m.) připomínající svým tvarem pyramidu patří k dominantám centrální části rakouského pohoří Totes Gebirge . Nádherný výheld z vrcholu je zaslouženou odměnou.

Totes Gebirge – Rakousko

Typ
2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
26 km
Nejvyšší bod
2446 m n. m.
Převýšení
1920 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
ferata B

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Totes Gebirge. Jak název napovídá, jedná se doslova o Mrtvé hory. Někdy je také možné říct, že se jedná o měsíční krajinu. Na první pohled to tak vypadá, ale časem zjistíte, že se jedná o nádhernou lokalitu, kde je možné najít i život. Stačí se jen pozorně dívat.

Možností jak se dostat do centrální části Totes Gebirge je hned několik. Naše trasa tentokrát začíná v městečku Hinterstoder. Cesta vede podél říčky s průzračnou vodou a nádherných zelených pastvin a luk. Za nimi začíná les, kde již stezka pomalu stoupá. Není to žádný krpál, prostě pohodové stoupání s občasným výhledem na okolí, případně s možností malého osvěžení ve vodopádu. Cesta se dále klikatí až nás nakonec dovede do chaty Priel-Schutzhaus, kde máme v plánu přespat. Na chatě je možné se dobře najíst a z terasy pozorovat celé údolí.

Druhý den ráno vyrážíme po snídani směr Spitzmauer. Značená trasa nás vede od chaty kosodřevinou až pod Spitzmauer. Zde se ráz krajiny náhle mění . mrtvé hory dělají čest svému jménu. Pokračujeme dále až k rozcestníku a vydáváme se směrem k nástupu na ferratu Stodertalersteig. Ferrata není nijak obtížná a velice rychle ji vyběhneme. Rychle zabalíme ferratové vybavení a vyrážíme na posledních 400 výškových metrů k vrcholu přes suť a kameny.

Samotný vrchol se nachází ve výšce 2446 m n. m. a místo tradičního vrcholového kříže ho zdobí ocelová protěž. Nabízí se odtud nádherný výhled na blízké vrcholy jako Grosser Priel či Schermberg. V dálce lze  zahlédnou i masiv Dachsteinu.

Po zaslouženém odpočinku s chvilkou pro focení vyrážíme pomalu dolů. Pro návrat volíme turistickou cestu zpět na chatu, někteří sestupují ferratou.  Cesta nás vede hlouběji do Totes Gebirge a zde teprve poznáváme odkud se vzal název oblasti. V jednu chvíli sestupujeme suťoviskem a v další už přeskakujeme balvany a vyhýbáme se velkým jámám.

S nemalými obtížemi si vybavuji trasu na sněžnicích v zimě. Po pár hodinách slézání, přeskakování a sem tam škobrtání se dostáváme k rozcestníku. Odbočujeme směrem k chatě. Brzo míjíme odbočku k ferratě a  pomalu začínáme sestupovat až k Prielschutzhausu. Na chatě si dopřejeme krátké občerstvení, doplníme zásoby vody a nabíráme sestupový kurz na parkoviště.

Ubytování a jídlo

Priel-Schutzhaus

Během léta kdy je chata otevřená tak vaří po celý den. Ubytování je dobré rezervovat.

V zimě to, co si přinesete. Spaní ve winterraumu.

Potřebné vybavení

V případě trasy přes ferratu mít ferratové vybavení.

V případě zimy mít zimní vybavení.

Přístup na začátek

Hinterstoder

Přístup z konce

Hinterstoder

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Nejsou potřeba.

Počet lidí za rok (odhadem)

-

Základní trasa

Hinterstoder - Priel-Schutzhaus - Spitzmauer - Priel-Schutzhaus - Hinterstoder

Orientační rozpis po dnech

1. den – Hinterstoder a výstup na Priel-Schutzhaus (cca 2 hodiny)

2.den – Priel-Schutzhaus a výstup na Spitzmauer. Následný sestuop zpět na Priel-Schutzhaus (7hodin). Sestup na parkoviště.

Další možnosti túr v okolí

Grosser Priel

Schermberg

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: