Výstup na špičku rakouské Sněžky – Klosterwappen
Treky

Výstup na špičku rakouské Sněžky – Klosterwappen

Raxalpe – Rakousko

Typ
1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2050 m n. m.
Převýšení
1452 m
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Schneeberg – Sněžná hora neboli Sněžka. Jak již název napovídá, sněhové podmínky na této nijak extra vysoké hoře jsou asi velmi dobré. Lyžuje se zde údajně až do konce května a za jasných zimních dní jsou z vrcholků masívu vidět nejvyšší budovy Vídně. Vždyť Schneeberg je se svými 2 076 m zároveň nejvyšším vrcholem Dolního Rakouska. Pěkný vápencový masív plní pro turisty z Čech funkci příjemné celodenní zastávky při cestách do (nebo z) vzdálenějších hor. A nutno podotknout, že zastávky veskrze příjemné. Kroky většiny návštěvníků směřují především do malých klimatických lázní Puchberg, kam se hory sklání svou nej zajímavější tváří.

Při naší túře však půjde o mnohem víc než o pouhý výstup. Projdeme nejprve zajímavou suchou soutěskou Weichtelklamm, jako malý bonbonek zařadíme šplh na ostrý hrot skalní jehly Turmstein a až teprve potom vystoupíme na samotný vršek Schneebergu. Ale to zdaleka není vše. Ještě nás čeká zajímavý sestup severním hřebenem a na závěr spatříme malý přírodní klenot pohoří – travertinový vodopád Sebastian, již v dosahu Puchbergu. Od chaty (spíše penzionu) Weichtalhaus v údolí Höllental jdeme spodní silničkou do ústí zprvu zalesněné soutěsky Weichtalklamm (normální značená cesta č. 801 a E 4 vede vlevo vzhůru do lesa a celou soutěsku obchází vrchem přes les).

Zpočátku není cesta nijak zvláště zajímavá. Teprve až se stáčí doprava (výška cca 700 m) se celý lesnatý kaňon zužuje pouze na pár metrů. Nad námi ční skalnaté stěny vysoké několik desítek metrů. Pomocí několika žebříků a řetězů překonáváme skalnaté prahy (snadné). Průchod soutěskou si můžeme dovolit pouze za slušného počasí. Po vydatných deštích může být tato varianta výstupu neschůdná! V závěru prudkým stoupáním dosahujeme lesní cesty s hlavní značenou trasou na Schneeberg. Pomocí několika serpentin dojdeme k malé, pouze v létě obhospodařované chatě Kienthalerhütte (1 380 m), kde si dáme první pauzu. Ovšem pauzu neobyčejně vydatnou a vzrušující. Na skalní zub nad chatou vede jen velmi krátká (převýšení pouhých 36 m, obtížnost C), ale těžká zajištěná trasa Turmsteinsteig. Namáhavě v kolmých pasážích překonává několik choulostivých míst až na malou skalnatou plošinku s vrcholovým křížem. Pěkný pohled na střechu chaty pod námi a na protější skalnatý hřeben Fronbachwände. Sestup vede stejnou cestou a nutno podotknout, že je složitější než v opačném směru. Po tomto malém adrenalinovém intermezzu můžeme pokračovat. 

Na vrchol Klosterwappen vede hned několik chodníků, z nichž „osmsetjednička“ je nejkratší a nejpřímější variantou. Před námi je závěrečných 600 výškových metrů vedoucích prakticky přímo po spádnici západního ramane Schneegraben. Ovšem čím výše stoupáme, tím je krajina kolem nás otevřenější. Závěr vede po travnatém erodovaném svahu. Nádhernému výhledu z nejvyššího vrcholu masívu Schneeberg poněkud brání nevzhledná konstrukce radaru v sousedství vrcholového kříže. Hlavní hřebenová cesta pokračuje dále na sever k vrcholu Kaiserstein (2 061 m), pod nímž najdeme útočiště na horské chatě Fischerhütte. Od chaty krásný pohled do skalnatého východního ramene, které tvoří ohraničení suťového kotle Breite Ries, jímž v zimě a na jaře sjíždí mnoho skialpinistů. Naše cesta pokračuje po západní ploché straně vrcholu Vestenkogel až ke kříži ve výši 1 722 m. Projdeme skalnatou bránou a strmě klesáme sutí a kosodřevinou do plochého travnatého sedla, kde stojí několik stavení – Edelweisshütte, Sparbacherhütte a další. Zároveň křižovatka několika značených cest. Nejrychleji sestoupíme do doliny po široké cestě v blízkosti vleku do osady Hinterm Faden (autobusové spojení s Puchbergem). Tento přepych si můžeme dovolit pouze v případě změny počasí k horšímu. Naše dlouhá pouť hřebenem rakouské Sněžky totiž ještě zdaleka není u konce. Před námi se vypíná částečně zalesněný hřeben Dürre Leiten. Přímo po ostří protáhlého vrcholu dojdeme do sedla v blízkosti chatky Sebastianhütte. Naše kroky zde prudce mění směr doprava a po tzv. Römerweg (č. 206) sejdeme ke kapli v blízkosti vodopádu Sebastian Wasserfälle. Ten, kdo očekává nějakou slabou stužku vody bude jistě příjemně překvapen. Hned několik vedle sebe padajících závojů vody v travertinovém svahu připomíná jakési „mini Plitvice“. Moc pěkné, ovšem dosti navštěvované místo. V blízkosti vodopádu můžeme na chvíli usednout v příjemném prostředí rázovité hospůdky Wasserfallwirt a dát si např. skvělé černé pivo a kus špeku. 

Do Puchbergu je to již jen skok (správně řečeno – čtyřkilometrový skok) a tak nespěcháme. Ostatně závěrečný úsek, byť je veden po asfaltové cestě, je stále krásný. Procházíme kolem ohrad pastvin, které zejména na jaře žlutě planou pampeliškami. To vše zarámováno klasickými pohledy na siluetu Schneebergu známého ze všech pohlednic a prospektů.

Ubytování a jídlo

Na západní straně masívu to jeKientalerhütte(1 380 m, majetek ÖTK, kapacita 30 míst, otevřeno v letní sezoně v sobotu a neděli a o Veli- konocích, tel. 0043 2635 62265). Nejvýše položenou chatou v oblasti jeFischer- hütte(2 049 m, majetek ÖTK, kapacita 53 míst, v provozu od začátku května do 1. 11., tel. 0043 2636 2313). Na okraji dlouhého jihovýchodního ramena stojí populárníDomböckhaus(1 810 m, maje- tek ÖTK, kapacita 57 míst, otevřeno od dubna do listopadu a v zimě o víkendech, tel. 0043 2636 2259, chata je vzdálena pouhých 15 min. chůze od vrcholové sta- nice ozubnicové dráhy).

Potřebné vybavení

Mapy:ÖK č. 74 a 75 1:50 000, Kompass č. 210 Wiener Hausberge 1:35 000, f&b č. 022 Semmering/Rax/Schneeberg 1:50 000. 

Přístup na začátek

Do lázní Puchberg am Sch- neeberg se dostaneme zcela snadno z dálnice A 1 (Wien – Graz) výjezdem „Wr. Neustadt West“ (+označení zelenou tabulí „Hohe Wand – Schneeberg“). Pok- račujeme silnicí č. 26 až do Puchbergu. Rovněž konečná železnice. Údolí Höllental je trochu vzdálenější. Z dálnice A 1 odbočíme na rychlostní silnici č. 17 výjezdem „Knoten Wr. Neustadt“. Ve větší obci Gloggnitz najedeme poněkud složitěji na cestu č. 27 (špatná orientace, pozorně sledovat především čísla silnic). Přes obce Reichenau a.d. Rax a Hirschwang dojedeme až k hostinci a penzionu Weichtalhaus (16 km z Gloggnitz). Nejbližší žel. stanice Payerbach (trať Wr. Neustadt – Semmering – Bruck a.d. Mur).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: