Výstup na sněhovou horu Johannisberg (3463 m) ve Vysokých Taurách
Treky

Výstup na sněhovou horu Johannisberg (3463 m) ve Vysokých Taurách

Vydejte za výstupem na vrchol Johannisberg, ležící v horské skupině Glockneru, což znamená nádherné výhledy na tento nejvyšší bod Rakouska.

Alpy, Vysoké Taury/Hohe Tauern – Rakousko

Typ
2-denní, 3-denní, Výstup na vrchol
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
3
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
25 km
Nejvyšší bod
3463 m n. m.
Převýšení
1500 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Sněhovou pokrývkou zářící hora Johannisberg se impozantně tyčí nad horní částí ledovce Oberster Pasterzenboden a ohraničuje tak ze severozápadu okraj celého mohutného ledovce Pasterze. Tuto horu nelze rozhodně přehlédnout; už na vyhlídce Františka Josefa – Franz Josefshöhe nám pohled na ni učaroval. Z terasy vyhlídky je možné se pokochat výhledy na masiv Velkého Zvoníka neboli Grossglockner a ledovec Pasterze, který budeme velkou část výstupu sledovat zhora, jelikož jej obejdeme zprava.

Tento vrchol je většinu sezóny pokrytý sněhem a obklopují ho ledovce, které se v létě otevřou a je nutno přecházet i značně velké trhliny. Cesta k němu však vede podzemními tunely. Nevěříte? Pro nástup na chatu Oberwalderhütte, která je zpravidla výchozím bodem, je nutno projít několik tunelů.

Výstup na Oberwalderhütte

Po zaparkování v parkovacím domě Kaiser-Franz-Josefs-Höhe vás čeká průchod několika tunely. Čelovka většinou není potřeba. Za posledním tunelem se vám otevřou další krásné výhledy včetně toho do stěny Grossglockneru a uvidíte i legendární Pallavicinirinne. Od parkoviště náš čeká 670 výškových metrů stoupání na skalní ostroh Großer Burgstall s chatou Oberwalderhütte.

Po prvních 150 metrech stoupání skalnatým svahem se dostáváme k chatě Hofmannshütte, nad ní se napojujeme na značenou cestu č. 702 Gamsgrubenweg, která se vrstevnicově vine svahem s panoramatickým výhledem na ledovec a po zhruba dvou kilometrech přichází pod firnový svah Wasserfallwinkel.

Na chatu Oberwalderhütte (2973 m) se zpravidla chodí dvě až tři hodiny a cestou musíte překonat i krátký ledovec. Navázání a nasazení maček většinou netřeba. Vše závisí na jeho stavu. Po jeho překonání vás ještě čeká skalní výšvih, který může být kluzký a ve spodní částí s volnými kameny. Dávejte pozor. Chata má velikou kapacitu a ještě v červnu zde můžete potkat skialpinisty. Podvečer trávíme před chatou pozorováním masivu Großglockneru, měnícího v zapadajícím slunci zabarvení.

Závěrečný skalnatý výšvih na vrchol. Výstup na Johannisberg, Vysoké Taury, Rakousko.Závěrečný skalnatý výšvih na vrchol. Výstup na Johannisberg, Vysoké Taury, Rakousko.

Přes ledovec s trhlinami

Na Johannisberg se vyráží brzy ráno, aby byl ledovec tvrdý. Vyráží se z chaty už v sedácích. Nejprve sledujete Zentralalpenweg (č. 702), která vede do kamenitého sedla Obere Ödenwinkelscharte. Zatímco značená stezka slézá z hřebene na druhou stranu do kotle před chatou Rudolfshütte (dnes již není ve správě OEAV, jde o soukromý hotel), my začínáme vystupovat zasněženým okrajem hřebene k vrcholu Johannisbergu, přes který se stále převaluje mlha, prorážená slunečními paprsky.

Před vstupem na ledovec se pouze navážete a od této cesty se odkloníte mírně doleva. Nasazení maček je nutné zvážit podle stavu ledovce. Většinou budete sledovat vyšlapanou cestu. V ledovci jsou značné trhliny, proto choďte navázaní. Maximální sklon stoupání na normální cestě dosahuje 35°.

Výhled seshora na celou oblast ledovce s masivem Großglockneru je odměnou za namáhavé brodění sněhem. Sestup jihovýchodním svahem hory, při němž nás čeká opět brodění sněhem, je však díky teleskopickým hůlkám otázkou chvilky, než sejdeme ke shora viditelné prošlápnuté cestě v horní části ledovce. Po kilometru jsem opět u rozcestí se značenou cestou 702, po níž se vracíme na chatu Oberwalderhütte. Na terase před chatou pak relaxujeme při kochání se horami, čemuž dodávají atmosféru i tóny kytary našeho německého známého.

Vrcholové partie výstupu. Výstup na Johannisberg, Vysoké Taury, Rakousko.Vrcholové partie výstupu. Výstup na Johannisberg, Vysoké Taury, Rakousko.

Varianty výstupu

Výstupová trasa vede pod východním hřebenem v jižní stěně. Odpoledne bývá tento svah roztopený a můžete se propadat až po kolena.

Alternativu představuje výstup severní stěnou a sestup normálkou. Další moc pěkná varianta vede po hřebeni ze sedla mezi Hohe Riffl a Johannisbergem. Túra se však zhruba o dvě hodiny prodlouží. Většinou vám výstup a sestup zabere celkem čtyři až pět hodin. V případě, že vám ještě zbude čas, můžete vyrazit na vrcholky Vorderer Bärenkopf, Mittlerer nebo Grosser Bärenkopf.

Ubytování a jídlo

Chata Oberwalderhütte : otevřena od pol.června- konec října

46 postelí, 63 míst v noclehárně

Tel. + 43/ 824/ 546

www.oberwalderhuette.at

Potřebné vybavení

Kromě obvyklého vybavení na trekování si přibalte do batohulano, cepín, mačky, sedák, helma (doporučuji), základní sadu karabin a 1x 120 cm šitou smyčku, ledovcový šroub, sadu prusíků. Samozřejmostí je mapa, buzola a navigace. Lékárnička a čelovka vždy. Mohou se hodit trekové hole. Nezapomeňte také na sluneční brýle a opalovák, tedy nutné vybavení pro přechod ledovce.

Přístup na začátek

Příjezd do centra horské skupiny Großglockneru je dnes usnadněn díky vybudované mýtné vysokohorské silnici Großglocknerhochalpenstrasse. Silnice Grossglockner Hochalpenstrasse : otevřena od května do listopadu, mýto osobní auto : denní 32 €

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

vyhlídka Franz Josefshöhe - chata Oberwalderhütte - sedlo Obere Odenwinkelscharte - hora Johannisberg

Orientační rozpis po dnech

1. den – vyhlídka Franz Josefshöhe – chata Oberwalderhütte

2. den – chata Oberwalderhütte – sedlo Obere Odenwinkelscharte – hora Johannisberg + sestup k chatě

3. den – sestup na vyhlídku Franz Josefshöhe

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Grossglockner.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Jan Kolar

Chata Hofmannshütte je od roku 2016 zbourána.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: