Výstup na skoro čtyřtisícovku Grivola
Treky

Výstup na skoro čtyřtisícovku Grivola

„Skoro čtyřtisícovka“ Grivola (3969 m) znamená „mladá dáma“. Tato dámička však každého horolezce ohromí svoji severní stěnou a těžkými výstupovými cestami. Skulinka k „lehčímu“ výstupu se ale přeci jen najde.

Grajské Alpy – Itálie

Typ
Výstup na vrchol, 2-denní, 1-denní
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
2
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
30 km
Nejvyšší bod
3969 m n. m.
Převýšení
1500 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA III

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

La Grivola se nachází v nejzápadnějším cípu Itálie, což znamená blízkost Mont Blancu (cca 40 km severozápadně od Grivoly). Ještě blíže (pouze 7 km) je jí však jiný alpský velikán – Gran Paradiso (4061 m), který je nejvyšším vrcholem Grajských Alp a nejvyšší samostatnou horou Itálie.

Mezi Gran Paradiso a Grivolu už se žádná jiná hora v rámci Grajských Alp nevměstnala, takže se jedná o druhý nejvyšší vrchol tohoto horského celku. Je tvořena čtyřmi ostrými hřebeny, takže budí dojem pyramidy a především ze severu působí opravdu majestátně, protože výrazně převyšuje okolní údolí Val Savarenche (ze západu) a Vallon di Cogne (z východu).

Výstupová cesta

Grivola je vrcholem, na který nevede žádná vyloženě lehká cesta. Proto tady nenajdete davy turistů, ale jen ty, kteří milují horolezectví a klid v horách.

Výstup „normálkou“ začíná ve vesničce Valnontey (1666 m). Dále údolím Val Lauson, kde má cesta „trekařský“ charakter. Zhruba za dvě a půl hodiny je možné urazit vzdálenost k chatě Rifugio Vittorio Sella, která leží ve výšce 2585 metrů a je otevřena od června do září.

Z chaty vede cesta dále pěšinkou až na rozcestí ve výšce 2884 metrů. Tady je potřeba odbočit doprava na pěšinu vedoucí k severu do sedla Col de la Rousse (3195 m). Následně začíná techničtější pasáž do sedla Col de la Noire (3491 m), ze kterého už vidíte ledovec Trajoz a za ním už je samotná Grivola.

Ledovec se musí přejít směrem k jihovýchodnímu hřebeni, který je při pohledu ze sedla Col de la Noire přímo naproti. Nástup na hřeben vede přes skálu o obtížnosti II – III UIAA. Skála je v těchto místech velmi rozlámaná a objektivní nebezpečí v podobě padajícího kamení poměrně vysoké. Dále cesta vede po hřebeni až k vrcholu

Je potřeba počítat s tím, že z chaty trvá výstup asi sedm hodin. Proto je dobré vyrazit brzy ráno.

Obtížnější, ale z objektivního hlediska bezpečnější výstupovou cestou je ta přes severovýchodní hřeben (přesně „East-North-East Ridge“). Tato cesta je hodnocena jako AD a výstup začíná z bivaku Mario Balzola (3477 m).

Počasí pro oblast Grajské Alpy zjistíte na těchto webových stránkách.

Ubytování a jídlo

Rifugio Vittorio Sella – cena noc/osoba 26 euro

Potřebné vybavení

Kromě obvyklého vybavení na trekování si přibalte do batohu mačky, turistický cepín a helmu. Především mačky jsou nutností. Lano, sedák a další pomůcky pro jištění rovněž nesmí chybět Nezapomeňte také na sluneční brýle a opalovák.

Přístup na začátek

Do Valnontey, výstupový bod, se dostanete kromě vlastního auta také autobusem.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Valnontey - Rifugio Vittorio Sella - ledovec Trajoz - Grivola

Orientační rozpis po dnech

1. den – výstup k chatě Vittorio Sella

2. den – Vittorio Sella – Grivola + sestup

Možností je celý výstup zvládnout v jednom dni.

Další možnosti túr v okolí

Zmiňované Gran Paradiso, vzdálené vzdušnou čarou necelých 10 kilometrů, je pro vyznavače VHT alší hezkou výzvou.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: