Výstup na sibiřskou čtyřku Aktru
Treky

Výstup na sibiřskou čtyřku Aktru

Vydejte za čtyřtisícovkou Aktru , která je izolovaná od civilizace a zasazena do srdce ruské Sibiře.

Altaj – Rusko

Typ
Výstup na vrchol, 2-denní
Stát
Rusko
Další státy
Rusko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
12 km
Nejvyšší bod
4044 m n. m.
Převýšení
1200 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Není vrchol jako vrchol

Třešničkou na dortu expedice byl výstup na nejvyšší vrchol v údolí – Aktru (4044 m n.m.).Tato dominanta  údolí leží v samém jeho závěru, výlet jsme proto rozdělili do dvou dnů s přespáním u nejblankytnějšího ze všech jezer, na břehu Goluboje ozera ( 2850 m n.m.). V noci přišla drsná horská bouře a tak jsme po ránu pěli chválu na důmyslnost turistů z Tomské univerzity, kteří zřídili na břehu jezírka útulnou bivakovací chatku.

Ráno plní optimismu vyrážíme po ledovci Velký Aktru směrem ke stejnojmennému sedlu a brzy již kličkujeme v sítí trhlin. V sedle by se v nás ale krve nedořezal. Jsme úplně konsternováni pohledem na 30 cm čerstvého prašanu, který po noční vánici pokrývá prudký jihovýchodní svah. A tak místo výstupu skalnatým terénem sekáme stupy v lavinovém kuloáru a nad hlavami se sbíhají černočerné mraky. Počasí velí k ústupu, ale při pohledu dolů byla tato varianta zamítnuta. A tak v rozporu s pudem sebezáchovy pokračujeme směrem k vrcholu s nadějí na jinou lepší sestupovou trasu.

Konečně jsme nahoře! Naskýtají se nádherné pohledy na celé Severočujské i Jihočujské Bělky, které mají opravdu přiléhavé jméno. Ač neradi, brzy toho kochání musíme nechat, jelikož si pózováním v bouři u kovového trianglu koledujeme o nemalý průšvih. Nejtvrdší rána teprve přijde: zjišťujeme, že o snadnější sestupové trase si můžeme nechat jenom zdát a tak nezbývá nic jiného, než zavřít oči a spustit se stejnou trasou zpět. A tak jsme ani nedýchali, kopali a sekali stupy a každému přibylo trochu nákladu v kalhotách…

Není se čemu divit, že jsme byli šťastní jako blechy, když jsme seděli za pár hodin u táboráku a vykládali si dojmy z poslední túry na Altaji. Drsný, ale krásný vrchol!Brzy na to jsme seděli na korbě kamazu a frčeli si to po rozbahněné Kurajské stepi a pak dál v ještě prapodivnějších dopravních prostředcích Čujským traktem až do Novosibirska. Zde jsme nastoupili na vlak jedoucí po Transsibiřské magistrále a nechali se sladce uspat, abychom se probudili do tak trochu jiného světa…

Potřebné vybavení

Jedná se o náročné VHT, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbava nabízí včetně maček či cepínu. Dále lano, jistící prostředky nebo helmu. Mohou se hodit také trekové hůlky. Nutností je v létě a na ledovci opalovací krém a sluneční brýle.

Přístup na začátek

Po svých od Perevalky

Základní trasa

Goluboje ozera - sedlo aktru - Aktru

Další možnosti túr v okolí

Trek přes Altaj – doliny Karagem, Dželo, Atbaži a Taldura

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: