HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Výstup na Seekarspitze
Treky

Výstup na Seekarspitze

Nízké Taury – Rakousko

Typ
1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2350 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

V blízkosti komunikačně důležitého silničního sedla Obertauern najdeme hned několik dobře dostupných vrcholů. Nepřehlédnutelnou dominantou, tyčící se přímo nad sedlem, je ostrý dvojvrchol zeleného Jezerního Špičáku – Seekarspitze. Výstup je snadný a velice vděčný. Na opačnou stranu hor se táhne dlouhý, částečně skalnatý hřeben Radstadtských Taur. Přechod hned několika na sebe navazujících vrcholů, spojených se sestupem k nejkrásnějšímu vodopádu Nízkých Taur – Johannesfall, je túrou plnou protikladů – od skalnatých výšek Taur přes průzračné „Divé jezero“ po záplavy alpských růží na loukách Felser Alm.

Vrchol Seekarspitze zaujme každého návštěvníka osady Obertauern svou ostrou siluetou v zeleném objetí jezer a travnatých svahů. Vrchol je tak poměrně často navštěvován a naší pozornosti by také neměl uniknout. Ze sedla Obertauern jdeme nejprve asfaltovou silnicí kolem průzračného jezera Hundsfeldsee k restauraci a horské chatě Seekarhaus (1 797 m, majetek OeAV, 80 míst, otevřeno od konce června do poloviny října). V dalším průběhu cesty (č. 3) obcházíme malou kapličku pod skalním převisem, míjíme chatky Seekar Alm a táhlým stoupáním překročíme sjezdovku. Horská pěšina dosáhne skalnatého hřebene a zanedlouho vychází u kříže na hlavním vrcholu (druhý – jižní vrchol se nalézá na konci krátké rozsochy, sestup k jezeru Grünwald možný, ale neznačený). Krásný výhled se otevírá především na sever k bělostné hradbě Dachsteinu. V dalším průběhu sestupuje hřebenová cesta příkře do sedla Schaflkar a východním úbočím jižního kotle Seekarspitze sejde do oblasti několika jezer a jezírek k velkému jezeru Grünwaldsee. Cestou č. 3 sejdeme k hotelu Sonnhof a krátce k silnici na sedle Obertauern.

Potřebné vybavení

Mapy: ÖK č. 127, 128 a 157 1:50 000, Kompass č. 31 Radstadt/Schladming, č. 67 Lungau/Radstädter Tauern – obě 1:50 000, f&b č. 201 Schladminger Tauern/Radstadt /Dachstein 1:50 000, AV 

Přístup na začátek

Silniční sedlo Radstädter Tauernpass a osada Obertauern (1 739 m) s množstvím horských hostinců, hotelů a především vleků, které svědčí spíše o zimním využití tohoto dobře dostupného místa (v letní sezoně však připomíná spíše velké staveniště než horské středisko). Ve jménu lyžování a jiných zimních radovánek zde bylo zni- čeno opravdu vše. Korunu tomuto honu za ziskem nasadili místní „ochranáři“ umístěním několika tabulek oznamujících, že se nacházíme v „přírodní chráněné oblasti“, což vzhledem ke zcela zdevastovanému prostředí působí dojmem krutého žertu. Cílovou stanicí (nebo výchozí) při jiném výletu přes Radstadtské Taury jsou překrásně kvetoucí alpské louky Felseralm(1 660 m). Leží jen 5 km severně pod sedlem Obertauern (značená cesta č. 23 nebo 25). 

Sedlo Obertauern je snadno dostupné po silnici č. 99 spojující město Radstadt v údolí Enns s obcí Mautern- dorf na jižní straně pohoří. Do Radstadtu dojedeme z dálnice A 10 (Salzburg – Vil- lach) výjezdem „Ennstal“. Sedlo má auto- busové spojení s Radstadtem, kde je zároveň nejbližší železniční stanice (cel- kem 22 km do sedla, stoupání až 16 %).

Základní trasa

Obertauern – Seekarhaus – Seekarspitze 2–2,5 hod. – Grünwaldsee – Obertauern 1,5 hod. Celkem 3,5–4 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: