Výstup na Reponi Mallali Ri – perlu údolí Markhy
Treky

Výstup na Reponi Mallali Ri – perlu údolí Markhy

O treku Markha Valley se říká, že je zcela nejkrásnějším v celém severoindickém Ladakhu. To sice nedovedu objektivně posoudit, nicméně nezbývá než uznat, že na tom asi něco bude. Už i tak skvělý podnik je navíc možné obohatit o technicky nenáročný výstup na šestitisícový vrchol Reponi Mallali Ri.

Himálaj – Indie

Typ
Výstup na vrchol, 7-10 denní
Stát
Indie
Další státy
Indie
Počet dní
8
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Nejvyšší bod
6047 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Za pět až osm dnů, které jsou na překonání tohoto horského přechodu třeba, si budete moct oči vykoukat. To vám garantuju. Jen co minete poslední větší vesnici, zasazenou mezi zavlažovaná políčka, rozprostře se před vámi nehostinná krajina plná prachu a suti. Po několika hodinách stoupání se ocitnete v pětitisícovém sedle, ve kterém můžete strávit klidně několik hodin pozorováním okolní hornaté pouště, ze které se tu a tam vynořují zaledněné vrcholy. Některé svou výškou dokonce převyšují 6000 metrů.

Začátek na suťoviskuZačátek na suťovisku

Koření v podobě Reponi Mallali Ri

Ani během naší návštěvy Ladakhu jsme výše zmíněný trek prostě nemohli vynechat, ale osm dnů chůze nahoru a dolů, to se nám zdálo poněkud nudné – přes všechny fantastické výhledy, které knižní průvodce a místní naslibovali. Rozhodli jsme se proto výlet do hor trochu okořenit a jako zpestření byl do programu zařazen výstup na šestitisícový vrchol Reponi Mallali Ri.

Po několika dnech pochodu jsme přišli do sezonní pastevecké (a také trochu turistické) osady Nimaling, ve které jsme odbočili z hlavní trasy a zamířili do vedlejšího údolí podél říčky Nimaling Chu, kde naší jedinou společností po následující dva dny bylo stádo jaků.

Ve vrcholový den budík zvoní jen pár minut po třetí hodině ranní a rozbřesk už sledujeme ve značné výšce nad dnem údolí pod námi. Sotva se doradujeme z krásného přírodního úkazu v podobě východu slunce nad Himálajem, střídá radost zklamání. Ve tmě jsme trefili špatné suťové žebro, a tak nám nezbylo než sestoupit na ledovec pod námi, přetraverzovat jej a pokračovat vhůru po vedlejším, zlehka sněhem pokrytém hřebeni. Téměř až na vrchol by sice šlo dojít po suti, vzhledem k její soudržnosti se však rozhodujeme k chůzi v mačkách po přerušovaných sněhových polích. I když rád přeháním, a co se hor týká dvojnásob, musím podotknout, že cesta až na samý vrchol nebyla nic než „choďák“. Ale „choďák“, který dokáže dát zabrat. Přeci jen, ve výšce okolo šesti tisíc je řidší vzduch už setsakra znát, a tak jsme poslední metry před vrcholem ukrajovali velmi pomalu. Dřina stála za to, dostali jsme, co jsme chtěli: jednoduchý vrchol bez lidí a GPS ukazuje 6047 metrů.

Osvěžení pro oči v podobě vodopáduOsvěžení pro oči v podobě vodopádu

Po dvou hodinách klopítání v suti už za silné bouřky doslova dobíháme do stanu, kde okamžitě upadáme do tvrdého spánku a další den brzo ráno bez otálení vyrážímě opět na cestu. Čekají nás totiž ještě tři náročné dny pochodu na konci skutečně výstavního treku Markha Valley.

Potřebné vybavení

Trekové vybavení, stan, mačky, cepín, lano, sedák

Přístup na začátek

Nimaling

Základní trasa

Z osady Nimaling - vrchol a zpět

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Miso

Ahoj Martin,
prosim, bol si tento trek tento rok?
Prosim, mas GPS ako ste isli hore? Takze mačky stacia?
Prosim, napis na miso (zavinac) cestounecestou.sk
dakujem

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: