HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Výstup na Pik Uchitel, oblast Ala-Archa, Tian-Shan
Treky

Výstup na Pik Uchitel, oblast Ala-Archa, Tian-Shan

Článek popisuje výstup na vrchol Pik Uchitel (4545 m).

Tian-Shan – Kyrgyzstán

Stát
Kyrgyzstán
Další státy
Kyrgyzstán
Počet dní
3
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
23 km
Nejvyšší bod
4545 m n. m.
Převýšení
2350 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Popis výstupu z tábora Ala-Archa (2200 m) do bivaku Raceka (3300 m):

Začátek treku v táboře Ala-Archa (2200m), odtud strmou pěšinou podél řeky stékající z ledovce Ak-Sai lesem vzhůru. Zhruba po hodině stoupání les končí a cesta se pokládá. Další hodinu jdeme takřka po vrstevnici směrem k vodopádu, který vidíme z daleka, ale nedojdeme až k němu, při překračování potoka (až sem 2,5 h) cesta opět začíná prudce stoupat a procházíme solitérem tian-shanských borovic. Na konci tohoto lesíka stoupáme po tzn. staré moréně ledovce Ak-Sai, po které dojdeme až k bivaku Raceka (3300 m) – 2 h, kde je chata (možnost spaní na palandách, kapacita asi 30 lůžek, v dřevěných boudách a ve vlastních stanech). Zde je vhodné přenocovat.

Popis výstupu z bivaku Raceka (3300m) na Pik Uchitel (4545 m):

Za táborem u balvanu s pomníčky ostře zahneme doleva, cesta stoupá prudce vzhůru po pevné suti, po levé straně míjíme skalní věže, na které vede pár zajištěných cest. Po chvíli se cesta stáčí vlevo na hřebínek (3750 m, sem 1:15 h z bivaku). Odtud cesta pokračuje po tupém ostří hřebene vzhůru. Zhruba po 1 h obcházíme skupinku věží zleva a další zase zprava. Pokračujeme vzhůru na vrcholový hřeben a po něm na vrchol (od skalních věží 1 h). Sestup do bivaku Raceka stejnou cestou 2 h.

Ubytování a jídlo

ve vlastním stanu nebo v chatě Raceka (3300 m) za 250 Somů/os/noc (cca 130 Kč)

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, pevné boty, oblečení a spacák do nízkých teplot, pro výstup na Izyskatěl nutné mačky, cepín, sedák, 2x40m lano, šrouby do ledu

Přístup na začátek

Z letiště Manas (Biškek) maršrutkou do doliny Ala-Archa (cca 60 km)

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Počet lidí za rok (odhadem)

100

Základní trasa

Ala-Archa – bivak Raceka – Pik Uchitel – bivak Raceka – Ala-Archa

Orientační rozpis po dnech

  1. Ala-Archa – bivak Raceka
  2. Bivak Raceka – Pik Uchitel – Bivak Raceka
  3. Bivak Raceka – Ala-Archa

Další možnosti túr v okolí

ideální je zůstat v bivaku Raceka více dní a podniknout treky na okolní štíty (Pik Izyskatěl, Pik Korona, Pik Boks)

Zkušenosti čtenářů

Radka

Ahoj, tento rok jsme též  zkoušeli zdolat Pik Učitele a u bivaku Racek (první chata ze startu) po nás chtěl správce chaty za stan 200 KGS/noc a za chatu chtěl 500 KGS/noc zároveň nám dal potvrzení o zaplacení :-). Na druhé chatě jsem se neptali kolik stojí noc.
P.S. Prý se tam dá koupit i pivko …..

Sajmon
Radka:

Tiež sme tam boli, v septembri (září), bývali sme na chate za 450 som, no prespali sme len na Raceku, na Uchitela sme nemali dostatok jedla. A hej, pivo sa dá kúpiť, ale trošku si priplatíte 🙂

michaela
Sajmon:

ahoj, pivo se koupit dá, plechovka stojí 200 som( mají i panáky a víno),večeře 600. nocleh ve společné ubytovně 500. a je to tam moc fajn.

Mirka

Ahoj, plánujeme výstup na Učiteľa tento rok. Viete poradiť, či je potrebné/možné si miesta v chate Raceka rezervovať dopredu? Nechceme brať stan 🙂 vďaka.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: