Výstup na Pik Čerskogo
Treky

Výstup na Pik Čerskogo

  Městečko Sljudjanka leží v ruské Irkutské oblasti na západním cípu jezera Bajkal. Kolem něj jsou zalesněné kopce s vegetací i faunou velmi podobnou té u nás.  

Chamar Daban – Rusko

Stát
Rusko
Další státy
Rusko
Počet dní
3
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
50 km
Nejvyšší bod
2090 m n. m.
Převýšení
2000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Městečko Sljudjanka leží v ruské Irkutské oblasti na západním cípu jezera Bajkal. Kolem něj jsou zalesněné kopce s vegetací i faunou velmi podobnou té u nás. Pokud budete sledovat proti proudu říčku Sljudjanka, ponoříte se kolem vápencového lomu po pravé straně do pěkného údolí, které Vás povede na jihozápad směrem k nejvyššímu kopci v okolí, Pik Čerskogo (česky Čerského vrchol, anglicky Chersky Peak).

Vrchol se nachází nad pásmem lesa je z něj za hezkého počasí výhled kolem dokola na hory táhnoucí se do dálky na všechny strany. Nelze odtud zahlédnout ani stopu civilizace a kupodivu ani Bajkal. Pod kopcem nemůžete přehlédnout jezero Srdce, jehož název vypovídá o jeho tvaru. Za cenu asi 400 výškových metrů navíc je k němu pěkná procházka. Trek není značený, ale cesta se dá bez problémů najít. Turistů moc nepotkáte, obvykle jsou to výletníci z Moskvy nebo Petrohradu, kteří tu nebývají poprvé a tak dokážou poskytnout užitečné informace.

Ubytování a jídlo

Stan s sebou, jiná možnost ubytování cestou není. Vody je dostatek podél řeky Sljudjanky. Od překročení jejího přítoku, za kterým začíná stoupání k meteorologické stanici, není naopak voda žádná a to až na vrchol. Osazenstvo stanice naštěstí u tohohle posledního potoka pověsilo na strom varování (rok 2007). Najíst se dá na ruské poměry výborně a levně na turbázi v údolí Sljudjanky (nechte si vyudit omuly, netrvá to dlouho) i na sedle u meteorologické stanice (vynikající boršč). V létě rostou ve velkém jahody, rybíz, zimolez a borůvky.

Potřebné vybavení

Běžná trekingová výbava, pevné boty (připravte se na opakované překračování řeky), oblečení a spacák do nízkých teplot, stan, jídlo; mačky ani cepín nejsou třeba.

Přístup na začátek

Do Sljudjanky vlakem po Transsibiřské magistrále, příp. pěšky nebo vlakem po severozápadním břehu Bajkalu (od Listvjanky).

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

V Rusku je nutná registrace (nahlášení na imigračním úřadu v každé oblasti, kde pobýváte 3 dny a déle), ta je zdarma; jinak není žádné další povolení potřeba.

Základní trasa

Sljudjanka – Pik Čerskogo – Sljudjanka

Orientační rozpis po dnech

  1. Sljudjanka – meteorologická stanice
  2. meteorologická stanice – Pik Čerskogo – jezero Srdce – meteorologická stanice
  3. meteorologická stanice – Sljudjanka

Další možnosti túr v okolí

Ze svého vrcholu poskytuje Pik Čerskogo 360-tistupňový rozhled na hory vysoké tak akorát, aby se dalo jít kamkoliv; po severovýchodním břehu Bajkalu se dá jít podél železniční trati s velmi řídkým provozem až do Port Bajkalu u ústí řeky Angary.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: