HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Výstup na Ošturán Kúh

Hřeben Ošturán patří k nejkrásnějším partiím pohoří Zágros. Je to oblast relativně často navštěvovaná zahraničními turisty, neboť se o ní krátce zmiňuje i průvodce od Lonely Planet

Zágros – Írán

Stát
Írán
Další státy
Írán
Počet dní
3
Vhodné měsíce
listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen
Délka
30 km
Nejvyšší bod
4150 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Hřeben Ošturán patří k nejkrásnějším partiím pohoří Zágros. Je to oblast relativně často navštěvovaná zahraničními turisty, neboť se o ní krátce zmiňuje i průvodce od Lonely Planet. Masív má několik vrcholků, nejvyšší nazývají Íránci San-Boran nebo Ošturán Kúh. Jeho výška je podle většiny pramenů 4150 m, průvodce Lonely Planet uvádí 4070 m.Vrchol je ze severu snadno zdolatelný, na rozdíl skalnatých pyramid v sousedství. Zdobí jej celkem čtyři velké firnové ledovce.

Na jižním úpatí hory se třpytí dvě nádherná jezera: Velký Gahar a Malý Gahar (2400 m). Toto místo je národním parkem, k jehož návštěvě se oficiálně vyžaduje povolení. Realita ovšem může být na místě jiná, tak jak tomu v Íránu bývá. Výchozím bodem treku je vesnička Tiyoun (Tiyoon), kam se lze dostat prakticky jen najatým autem. Odtud stoupá cesta kolem tábořiště Gogol Shelter k plechovému útulku s kapacitou asi 15 osob, kterému se říká Chal-Kabood ( 3400 m) podle stejnojmenného ledovce v sousedství. Vrchol je možné následující den zdolat za několik hodin.

Za dobrého počasí je z něho vidět jezero Gahar a další hřebeny středního Zágrosu. Ze stejného tábora začínají i obtížnější trasy na Golgol Kúh (4100 m), Kooleh-Lauyo (4020 m) nebo Chal-Boroon (4080 m). Pro technicky náročné výstupy na Kool-e-Jennoo (3980 m) slouží útulek Kamran-Soleimani, kam se vystupuje z vesnice Kamandoon. Horu lze obejít ze severu k jihu a dostat se tak k jezerům Gahar. Přechod napříč hřebenem je spíše horolezeckou záležitostí. Sehnat podrobnější mapu oblasti je v současné době bohužel nemožné. Naštěstí je zde však vždy dostatek místních milovníků hor, kteří poradí, nebo ke kterým je možné se připojit.

Ubytování a jídlo

Pod horou je jednoduchý útulek asi pro patnáct osob, kterému Íránci říkají Chal-Kabood, v anglických materiálech bývá nazýván Kabood Metal Shelter. V sezóně bývá často přeplněný a může se hodit stan. Jídlo je nutné mít na celý trek, neboť nikde pod horou nelze nic dokoupit.

Potřebné vybavení

Postačí běžná výstroj pro vysokohorskou turistiku v nenáročném terénu a kvalitní pohorky.

Přístup na začátek

Do vesničky Tiyoun je možné dojet taxíkem z městečka Dorúd nebo ze vzdálenějšího Azna.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Pro výstup klasickou severní cestou není potřeba. Oficiálně nutné k návštěvě jezera Gahar na jižním úbočí hory, které je národním parkem, ale na místě nebývá tato formalita od cizinců zpravidla vyžadována.Dokument lze žádat od Department of Enviromental of Iran, adresa: Ostad Nejatollahi Ave, Teheran, e-mail: info@irandoe.org

Základní trasa

Tiyoun – Chal-Kabood shelter – San-Boran (Ošturán Kúh)

Orientační rozpis po dnech

  1. Tiyoun – Chal-Kabood
  2. San-Boran – výstup a sestup
  3. Chal-Kabood – Tiyoun

Další možnosti túr v okolí

Hřeben Ošturán má několik vrcholků (viz. kapitola Popis) , ale ne všechny jsou snadno zdolatelné. Trek je možné zakončit u jezer Gahar a odtud sestoupit údolím k městečku Azna.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: