Treky

Výstup na Ortler dominantu Jižního Tyrolska, domovinu Reinholda Messnera

Uděláme si pořádný čtyřdenní výšlap na italský Ortler v Jižním Tyrolsku. Krásný vrchol je opancéřovaný obřími ledovci, ovšem nepatří k těm jednoduchým. Po cestě jsou skryté trhliny.

Alpy – Itálie

Typ
Výstup na vrchol, 4-6 denní, 3-denní
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
4
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen
Délka
20 km
Nejvyšší bod
3905 m n. m.
Převýšení
3100 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA III

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Začínáme v malebné vesničce Trafoi. Za pěkného počasí je odtud na Ortler vynikající výhled. Naložení ultra těžkými batohy (kolem 25 kg) vycházíme z kopce (!!) k mostíku přes divokou rozkalenou řeku Rio Trafoi. Cestička hned zkraje dává najevo, že se nebude jednat o žádnou odpolední procházku, ale poctivou makačku. Je strmá jek jen to jde, klikatí se nekonečně v prudkých serpentinách až k malému odpočinku u ruiny bývalé chaty Alpenrose Hütte (2029 m).

Je zde plno much a havěti co se na nás v tom vedru lepí, a tak pokračujeme monotónně dále v klikaticích lesem a stezka neubírá na strmosti. Po asi 1,5 hod. vcházíme do ohromného kotle, který charakterem výstupu připomíná peklo. Traverz jím samotným je nekonečný. Z dáli je již vidět bivak Stella Alpina (2451 m). Ten je sice v žalostném stavu, ale na konstrukci je vidět, že se pomalu opravuje. Nám poskytnul přespání v suchu a relativním pohodlí dřevěné podlahy. Jen rozbitými okny trochu fouká.

Místo bivaku volíme turistickou chatu

Ráno vyrážíme k chatě Payer Hütte, zakotvené na skalním hřebeni Tabaretta nad námi 570 metrů. Cesta na chatu rychle ubíhá. Počasí je hrozné. Mrholí, je mlha a asi +3 °C. Postavení stanu někde v blízkosti chaty (i vzdálenosti) je vzhledem k terénu nemožné, a tak volíme přespání v lageru (17 EUR/os.). Ubytování je čisté a obsluhující chatařka více než příjemná. Půjčujeme si na večer karty a odcházíme se ubytovat. Po chvíli zjišťujeme, že na chatě neteče nikde pitná voda (v širokém okolí také ne). Nejde ani venku nikde načepovat. Volíme tedy koupi balené vody (3 EUR/1,5 litru). Ještě tentýž den si dáme rozcvičku a aklimatizaci na Punta Tabaretta (3128 m).

Po vyspání na měkoučkých postýlkách vyrážíme v 6:00 na výstup. Je zataženo, mlha. Po asi 20 min. pátrání po cestě volíme jistotu a nenápadně se napojujeme za horského vůdce s dvěma klienty. Jdeme za nimi asi 100 metrů, protože oni si na rozdíl od nás zaplatili 760 EUR za výstup. Za Punta Tabaretta odbočujeme vlevo a jdeme vstříc zajištěnému hřebenu.

Cesta se rovná via feratě D/E. Zajištění je špičkové a klettresteig velmi pěkně veden ve velké expozici. Tímto se dostáváme na vrcholek s křížkem, kde je vhodné místo pro odpočinek. Před námi leží klíčové místo výstupu. Jedná se o nezajištěný ostrý hřeben (lezení 2-3 UIAA) opatřený několika nýty pro případné vlastní jištění. Úsek je dlouhý asi 150 metrů. Za ním již slezeme do štěrbiny, kde si nazouváme mačky. Začíná zde travers zasutěného ledovce. Úsek bez maček nelze překonat!

Nebezpečí pádu do trhliny je na každém místě

Přibližně po 20 minutách chůze dojdeme k prudšímu výšvihu ledovce (pozor několik trhlin obcházíme vpravo). Dostáváme se tak k dalšímu klíčovému místu, tentokrát na ledovci. Před námi je asi 8 metrová téměř kolmá skála  vyrůstající přímo z ledu. Tu je nutno překonat v mačkách, mixovým lezením 2-3.UIAA. Zde je nutno vážit každý krok – nebezpečí uklouznutí s fatálními následky.

Za dobrého počasí, kdy chodí více lidí se zde tvoří kuriozní fronty. Tímto výšvihem máme napůl vyhráno. Jsme ve výšce 3316 m.n.m. u bivaku Lombardi. Ledovec Vedretta Alta dell Ortles stoupá nemilosrdně vzhůru skrz mnoho trhlin a obrovských ledovcových zlomů. Ač v mlze, kde sem tam prosvitne slunko a je vidět, sledujeme stopy horského vůdce před námi. Ten se zastaví až když se muž z jiné skupiny propadne do trhliny a úplně v ní zmizí. Po vyproštění se pokračuje (trochu otřeseni) dále.

Z Ortler Plató přímo na vrchol

Po několika strmějších úsecích dosahujeme ve výšce 3750 m tzv. Ortler Plató. Odsud jen mírně asi 25 minut na vrchol s nezbytným křížem. Nazpět je cesta stejná jen si měníme úsek přes mixový výšvih za novou cestu kolem bivaku po hřebeni. Jaké je ale naše překvapení, když dojdeme k místu kde cesta končí a dál je již jen slaňovací kruh. Jedná se o slanění 15 metrů a s tím se hravě vypořádáme. Dále až na chatu stejné. Na hřebeni nás zabrzdí několik skupin kteří se jistí lany, ale jinak jde cesta rychle. Je fakt, že nebýt horského vůdce, nikdo by ten den na vrchol nedošel…. Až do Trafoi je sestup stejný. Další noc spíme opět v Stella Alpina a opět prší. Ráno je polojasno a není hezčí pohled než východ slunce nad obřími ledovci opancéřovaný Ortler.

Ubytování a jídlo

chata Payerhutte

Potřebné vybavení

Kromě obvyklého vybavení na trekování si přibalte do batohu mačky, turistický cepín a helmu. Především mačky jsou nutností,Dále pak lano a porstředky potřebné k jištění včetně sedáku samozřejmě. Nezapomeňte také na sluneční brýle a opalovák, předeším na ledovci je potřeba.

Přístup na začátek

Do Trafoi se dostanete od Bolzana.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Trafoi - Alpenrose Hütte - bivak Stella Alpina - Payer Hütte - Ortler

Orientační rozpis po dnech

1. den – Trafoi – Stella Alpina

2. den – Stella Alpina – Payer Hütte

3. sen – Payer Hütte – Ortler – Stella Alpina

4. den – Stella Alpina – Trafoi

Další možnosti túr v okolí

Na vrchol Ortleru vede několik cest, z nichž nejznámější je asi normální výstupová trasa přes chatu Payerhütte. Mezi horolezecky zajímavější ale patří výstup přes hřeben Hintergrat (AD).

Výstup na 3257 metrů vysoký Hasenöhrl je pro každého milovníka VHT v oblasti Jižního Tyrolska povinným výletem.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: