Výstup na norský Slogen v Sunnmørských Alpách
Treky

Výstup na norský Slogen v Sunnmørských Alpách

Víte kde leží nejkrásnější hory Norska? Nejsou to zalednění obři pohoří Jotunheimen, zasmušilé pláně Hardangarviddy, ani slovutné stěny Romsdalu. Dokonce to nebudou pověstné zuby Lofotských ostrovů či odvážné formace Lyngenských Alp, tyčících se daleko na severu za polárním kruhem. K návštěvě skutečného skandinávského horského ráje totiž nemusíme putovat tisíce kilometrů. Stačí dosáhnout výseče západního pobřeží středního Norska, ohraničené městy Bergen na jihu a Ǻlesund na severu. Právě zde se přímo z vod Severního moře tyčí ta nejúžasnější hradba hor, jakou si jen dovedeme představit

Sunnmørské Alpy – Norsko

Typ
Výstup na vrchol, 2-denní
Stát
Norsko
Další státy
Norsko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
25 km
Nejvyšší bod
1564 m n. m.
Převýšení
1500 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA II

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Slogen – kamenné logo Sunnmøre

Můj první pokus o zdolání vrcholu Slogen, který můžeme považovat za symbol celého kraje Sunnmøre, byl provázen krajně nepříznivým počasím. Nebo lépe řečeno – typicky norským počasím, neboť slunce zde není právě častým hostem. Důležitým opěrným bodem pro výstup na 1564 m vysoký Slogen je příjemná a útulná chata Patchellhytta (818 m), dosažitelná hned z několika směrů. Velmi jednoduchý je výstup od skromného parkoviště Liasætra, ležící na severovýchodě území.

Přechod údolím Liadalen není sice ničím výjimečný a vede z velké části podmáčeným terénem, je však vcelku pohodlný a na celkové převýšení k turistům více jak shovívavý. Téže chaty však můžeme dosáhnout přímo od hladiny Norangsfjordenu, který je jakousi prodlouženou rukou hlavní tepny Sunnmøre – nádherného Hjørundfjordenu. Zde se sice hory s našimi klouby příliš mazlit nebudou, ale o to větší má výstup sportovní hodnotu. K chatě Patchelhytta vedou dvě stezky – jedna stoupá v blízkosti bouřlivé říčky Brekkelva, druhá pak velmi strmě a nekompromisně míří přímo k ostrému skalnatému Slogenu a chatu samotnou poněkud míjí. Patchellhytta je samoobslužným, ale značně luxusním zařízením. Účelně zařízený interiér, noclehárna, vybavená kuchyňka, knihovna, kniha hostů a…samozřejmě kasička. Chata však slouží především horolezcům jako ideální útočiště při náročných výstupech v žulových vertikálách masívu Brekketind, pro běžného turistu představuje spíše příjemnou zastávku na svačinu.

Jakmile překonáme hřeben Steireset, musíme uhnout prudce k západu a překonáním dvou výrazných travnatých hrbů (kolem 1200 m) se dostaneme přímo k patě Slogenu. Při poslední červnové návštěvě to bylo mnohem jednodušší než před léty. Neposkvrněný běloučký sníh, dokonale modrá obloha a až nenorsky pálící slunce značně urychlily výstup, vedený systémem „rovnou za nosem“ neboli přímou direttissimou. Selanka snadného postupu končí dosažením ostří hřebene, ze kterého se jako peřiny větrané v oknech vyklánějí do prostoru impozantní převěje zledovatělého sněhu. Úsek není příliš dlouhý, ale pěkně provětrá nervovou soustavu.

Pak již následuje samotný výstup na Slogen. Strmým, místy dokonce velmi strmým sněhem, závěr je pak pěknou „lezbou“ v sice nikterak kompaktní, ale také nijak náročné skále. Anglický lezec William Cecil Slingsby, považovaný za „otce norského horolezectví“ poznamenal: „Nejkrásnější alpské údolí jsem nenašel v Alpách, je jím Norangsdalen  v norském Sunnmøre“. Jakmile se rozhlédneme se špičky Slogenu, nezbývá, než souhlasit. To, co se otevře naším zrakům, překoná asi vše, co jsme doposud mohli ve Skandinávii spatřit. Špičaté štíty hor, šťavnatě zelená údolí, doslova letecké výhledy na labyrint fjordů, lesů, rybářských vesnic, skal a vysokého nebe. Zmiňované údolí Norangsdalen je skutečnou perlou Sunnmøre, která se jako zelená pentle táhne přímo od paty našeho cíle k západu a sevřeno ze všech stran neskutečně formovanými štíty nabízí nevšední podívanou. Hlavní pozornost však mimo úžasného panoramatu zcela jistě přitáhne další nádherná výzva Sunnmøre – ostrý zobák vrcholu Jakta, který nás okouzloval již po čas výstupu. Před pár lety jsem na vrcholu Slogen beznadějně čekal na alespoň dílčí protržení mlhy a velké oblačnosti. Po hodině třeštění zraku do šedého nic se skutečně doslova na pár vteřin poodhrnula opona mraků a poprvé jsem tehdy s úžasem zahlédl ten neskutečný horský svět Sunnmørsrkých Alp. V tom okamžiku bylo jasné, že zde nejsem naposledy.

Mapy a průvodce

Celou oblast najdeme na velmi pěkně zpracované mapě Sunnmørsalpane (Statensk Kartverk) v měřítku 1:50 000. Součástí mapy je také množství informací (bohužel jen v norštině) a barevné fotografie. Velmi dobře nám také poslouží „megaplachta“ automapy Norway Mid (1:250 000) nakl. Freytag&Berndt. Oblasti se poměrně podrobně věnuje průvodce Hory Skandinávie (Mirago 2005).

Ubytování a jídlo

chata Patchellhytta

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek.

Přístup na začátek

Přístup do oblasti Sunnmore umožňuje především silnice č. 15, vedoucí z města Otta přes Lom do Eidu. Zde odbočíme po cestě č. 1 do Folkestadu (trajekt) nebo celý Valdafjord objedeme po lokální silnici 651. Při vhodně zvolené strategii můžeme celý kouzelný svět Sunnmøre poznat s použitím jediného trajektu (Leknes – Sæbø). Do centra Sunnmøre – města Ørsta (příp. Volda) jezdí z Oslo přímé busy společnosti Nor-Way Express. Cesta trvá skoro 10 hodin a přijde na tučných 620 NOK (takřka 2100 Kč, ale pokud je nás skupina 2 – 8 lidí, pak máme nárok na slevu 25%, při více jak 9 osobách to už činí 33%, podrobnosti na www.nor-way.no)

Základní trasa

Liasætra - Patchellhytta - Slogen

Orientační rozpis po dnech

1. den – Liasætra – Patchellhytta

2. den – Patchellhytta – Slogen – Liasætra

Další možnosti túr v okolí

Okružní výšlap náhorní plošinou Haradangervidda v Norsku

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: