Výstup na nekorunovaného krále východních Pyrenejí – Puigmal d´Err
Treky

Výstup na nekorunovaného krále východních Pyrenejí – Puigmal d´Err

Bahnivé období dubna a května můžete přečkat v doprovodu velikánu východních Pyrenejí. Jedním z nich je Puigmal d´Err

Pyreneje – Španělsko

Typ
2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Španělsko
Další státy
Francie, Španělsko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září
Délka
28 km
Nejvyšší bod
2909 m n. m.
Převýšení
2000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Horská skupina Puigmal

Nápad vydat se velmi časně do jarních Pyrenejí padl při pohledu na výprodejové ceny letenek jedné z nízkonákladových leteckých společností. Dvě hodiny letu z Brna do katalánské Girony s vidinou přechodu vysokých, takřka třítisícových hor byly lákavým impulsem opustit špinavou nicotu středoevropského předjaří. Historií nabité město Girona je ideálním výchozím bodem do několika horských skupin Pyrenejí. Našim cílem je horská skupina Puigmal, ležící odtud necelé dvě hodiny jízdy autobusem. První tábor, postavený v závěru údolí Núria, je pak jen těžko uvěřitelným důkazem toho, že pouhých 5 – 6 hodin postačí k tomu, aby se člověk dostal z tepla domova do divokých španělských hor.

Ze slunného Španělska…

Východní část španělských Pyrenejí je i přes značnou nadmořskou výšku již takřka bez sněhu. Pouze v nejvyšších partiích hřebene Puigmal jej trochu leží, ale lyžařské středisko Núria, nalézající se na jižních svazích hor, zeje prázdnotou. První záchytnou stanicí je půvabná horská vesnice Queralbs. Kamenné domky, úzké dlážděné ulice a nadmíru přívětivý bar má za následek poněkud větší zdržení. Ovšem lákaní hor, strkající své skalnaté hlavy rovnou do oken, se dlouho odolat nedá.

Dnešním cílem jsou louky Collada de Fontalba, které jsou dominantnímu kolosu Puigmal d´Err nejblíže a slibují dostatek prostoru pro táboření. Nahoru vede slušná horská silnice a tak výstup pěkně a pohodlně ubíhá. Skutečná poloha a malebnost místa pak překonala všechna očekávání, tušené z pohledu do mapy. Fontalba je skutečné pohodovým místem s krásně rovnými travnatými plácky a pramenem vody. Počátek dubna je tady, tedy na jižní straně Pyrenejí, již skutečně zdát. Slunce zde již od konce zimy vykonalo kus práce, sníh ukrytý ve žlebech a ve stinných zákoutích ještě odolává, ale jinak už všude vítězí zeleň.

Puigmal d´Err

Vrchol Puigmal d´Err (čte se Pučmal) je nekorunovaným východní části Pyrenejí. Přestože mu do magické hranice chybí pouhých 90 metrů, je nepřehlédnutelným obrem, zcela ovládající krajinu. O jeho špičku se dějí Francie se Španělskem, neboť celý rozsáhlý hřeben tvoří hranici mezi oběma státy. Výstup není nijak obtížný, vede sice neznačeným, ale schůdným jihovýchodním hřebenem. Počasí je již druhý den velmi slušné, i když ten vítr na samotném vrcholu není zrovna žádný letní vánek. Díky výšce a jisté izolované poloze hory jsou odtud fantastické rozhledy na všechny strany. Pozornost přitahuje především protáhlý val pohoří Serra del Cadí, který již na první pohled splňuje všechny požadavky na souvislý hřebenový přechod. Oč méně sněhu je zde na úplném východě Pyrenejí, o to větší bílá peřina leží ve vzdáleném masívu Chrlit, ležícím již zcela na francouzském území. A přesně tyto hory jsou naším dalším cílem.

…do zasněžené Francie

Sestup z vrcholu Puigmal d´Err nebyl vůbec tak snadný, jak se na první pohled zdálo. Kontrast mezi jižními a severními svahy byl skutečně markantní a sněhu se na francouzské straně líbilo o poznání více jak v zemi španělské. Ostatně, i nám se tady líbilo více. Padák ve strmých svazích konečně přinesl žádané horské vzrušení, rovněž mnohem více dramatičtěji modelovaná krajina více lahodí oku.

Strmý sestup sněhem, místy i ledem končí v blízkosti malého lyžařského střediska, odkud lze již bez potíží sejít po přístupové cestě až do vesnice Err.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Doba levných letů z ČR do Girony je už sice pryč, ale i tak se dá letenka pořídit v hodnotě kolem 100 €. Z Girony funguje slušná síť autobusových linek, schopných nás během cca dvou až tří hodin do některé z oblastí Katalánských Pyrenejí (http://www.teisa-bus.com).

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Queralbs - Collada de Fontalba - Puigmal d´Err - vesnice Err

Orientační rozpis po dnech

1. den – Queralbs – Collada de Fontalba

2. den – Collada de Fontalba – Puigmal d´Err – vesnice Err

Další možnosti túr v okolí

Výstup na krále pyrenejského hřebene Serra del Cadí – Pedraforca

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

vlada

klikl si autor na galerii? bogota???

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: