Výstup na nejzápadnější vrchol Karavanek: Ofen (slovinsky Peč, italsky Monto Forno)
Treky

Výstup na nejzápadnější vrchol Karavanek: Ofen (slovinsky Peč, italsky Monto Forno)

Vyražte na přehlížený vrchol Dreiländereck neboli Peč s krásnými výhledy na Julské Alpy

Alpy/Karavanky – Rakousko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Vhodné i jako zimní pěší túra, Vhodné pro sněžnice
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko, Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
11 km
Nejvyšší bod
1510 m n. m.
Převýšení
1000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Karavanky – takřka stovka kilometrů horských štítů, sedel, travnatých hřebenů a zelených údolí. Ovšem blízkost atraktivních Julských Alp odsouvá pohoří vždy až na druhou kolej. Přitom mohou hory nabídnout něco, co „julky“ nikoli – nádhernou samotu, jistotu táboření v horách bez pocitu přísného ochránce přírody číhajícího u zadku a v neposlední řadě snadný a jednoduchý přístup. Vydejme se tedy jen tak trochu porozhlédnout z horizontu hor na pomezí Slovinska a Rakouska

Výstup na trojmezník

Takřka každý, kdo peláší přes Rakousko na jih, zastavuje načerpat „papání“ pro svého plechového miláčka u velké benzínky u Arnoldsteinu. Málokdo věnuje mimo pohledu na smršť letících čísel na čerpacím stojanu pozornost také svému okolí. A zalesněnému hřebenu hor nad dálnicí už vůbec ne. Přitom právě v těchto místech můžeme zařadit veskrze příjemnou zastávku a protáhnout kostru před další jízdou. Posledním západním vrcholem Karavanek je na první pohled zcela zalesněný vrchol Dreiländereck (slovinsky Peč, 1510 m). Ale pozor! S těmi lesy na vrcholu to není až tak strašné. Samotná špička vrcholu je totiž báječnou travnatou vyhlídkovou lóží, kterou bychom zde snad ani nečekali. Výstup vede přímo z obce Arnoldstein (resp. osady Seltschach).

Cest mířících vzhůru je hned několik a nutno podotknout, že vyznat se v nich není snadné. Lesní pěšiny se všelijak kříží, smršť orientační tabulek je spíše dezorientující, ale pokud budeme stoupat k tušenému hřebeni nad námi, nemůžeme zabloudit. Na vrcholu nás, ostatně jak již název hory napovídá, vítá pěkně upravený trojmezník. Ano, jsme v místech, kde se stýkají hranice hned tří států – Slovinska, Rakouska a Itálie. Od upravené stylové stříšky se pak otevírá naprosto fantastický výhled k blízkým Julským Alpám s dominantními monumenty Jalovec a Mangart v popředí. Výhodou výstupu také jistě je, že jej můžeme absolvovat doslova celoročně. Trasa není nijak náročná a pokud se navíc trefíme do časného jara (např. duben), pak nás hřeben navíc uvítá neskutečnou fialovou záplavou kvetoucích krokusů.

Mapy a průvodce: Celý hřeben najdeme na několika mapách jak rakouské, tak slovinské produkce. Ty druhé jmenované jsou snad přece jen precizněji zpracované. Na přechod budeme potřebovat list Karavanke – osrednji del a Julijske Alpe – vzhodni del (obě mapy vydala PZS v měřítku 1:50 000. k dostání také v ČR). Oblasti se podrobně věnuje průvodce nakl. Mirago – Slovinské a chorvatské hory (2007).

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Jednoduchý a především rychlý přístup po rakouské dálnici A 2 (Wien – Vilach). po podhůří na severní straně zajíždí množství lokálních silnic. Pokud bychom do hor vstupovali od jihu, tedy ze strany slovinské, pak musíme hory překonat některým z horských přechodů nebo tunely (placený Karawankentunnel nebo zdarma přes Ljubeljský tunel).

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

osada Seltschach - Dreiländereck

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: