Výstup na nejvyšší vrchol Bosny a Hercegoviny – Bosanski Maglič
Treky

Výstup na nejvyšší vrchol Bosny a Hercegoviny – Bosanski Maglič

Nejvyšší vrchol Bosny a Hercegoviny, Bosanski Maglič (2378 m), se nachází v Dinárských horách a na samé hranici s Černou Horou. Jeho o dva metry vyšší soused Crnogorski Maglič je od něj oddělený sedlem, jímž prochází hranice obou států.

Dinárské hory – Bosna a Hercegovina

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Bosna a Hercegovina
Další státy
Bosna a Hercegovina, Černá Hora
Počet dní
2
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
20 km
Nejvyšší bod
2378 m n. m.
Převýšení
1950 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Balkánský poloostrov patří k poměrně hornatým územím. Hory, protínající území balkánských států, jsou divoké, nespoutané a často málo prozkoumané, v řadě z nich nepotkáte mnoho turistů. I sem ale míří trekaři stále častěji, vychutnat si samotu zdejší přírody proto vyrazte co nejdřív!

Sousedé na hranici

Malým centrem v národním parku Sutjeska je vesnička Tjentište, odkud se dá autem dostat až do horského sedla Prijevor (1688 m), kde je povolené bivakovaní. Nutno dodat, že cesta jeto spíše pro jeep než fabku, tak na to buďte připraveni. Vysoké vápencové stěny Magliče se nad sedlem ukazují ve své plné kráse a spolu s horskými salašemi připomínají ráz alpské krajiny.

Bosanski Maglič ze sedla Prijevor, Bosna a Hercegovina, Balkán
Bosanski Maglič ze sedla Prijevor, Bosna a Hercegovina, Balkán

Ze sedla Prijevor je to k jezeru Trnovačko asi 4,5 km. Od jezera se pak nabízejí opravdu impozantní pohledy jak na Maglič, tak Trnovački Durmitor. Tady je možné za malý poplatek přespat (platí se strážcům parku v chatě u jezera). Je tady spousta skvělých míst na stany včetně ohnišť. Od jezera potom snadným chodníkem, avšak s relativně velkým převýšením, až na vrchol Magliče (dalších cca 5,5 km). U této varianty je opravdu nádherná závěrečná část výstupu, která vede po hřebeni.Druhou možností je výstup ze sedla Prijevor, v některé literatuře popisovaný i jako ferata, vede obtížným skalnatým terénem občas doplněným kusem hliníkového drátu. Kvůli padání kamenů různých rozměrů není žádná ostuda přibalit si přilbu.

Odměnou je vrcholová část Magliče a neskutečné výhledy nejen do Bosny a Černé Hory, ale i na celé Dinárské pohoří. Hřeben směrem do Černé Hory a na sousední Maglič je pohodový a přivede nás k strmému sestupu ku Trnovačkemu jezeru (1517 m) s nádherným srdcovitým tvarem, odkud dojdete zpět do sedla Prijevor (túra na 6 – 8 hodin).

Výhledy na Trnovačko jezero, Bosanski Maglič, Bosna a Hercegovina, Balkán
Výhledy na Trnovačko jezero, Bosanski Maglič, Bosna a Hercegovina, Balkán

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Při variantě jít přímo ze sedla Prijevor na Maglič doporučuji helmu, někomu se možná bdue hodit i lano.

Přístup na začátek

Do sedla Prijevor vede divoká cesta od městečka Todevac. Náročným terénem je to do sedla asi 13 km, tak hlavně opatrně, ať neprorazíte podvozek.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Vstup do NP Sutjeska 5 KM/os, spaní u jezera Trnovačko 8 KM/os.

Základní trasa

sedlo Prijevor - jezero Trnovačko - Maglič

Orientační rozpis po dnech

1. den – sedlo Prijevor – jezero Trnovačko

2. den – jezero Trnovačko – Maglič – jezero Trnovačko – sedlo Prijevor

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Trnovački Durmitor od jezera Trnovačko

Další trekové možnosti: NP Sutjeska, Dinárské hory

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: