Treky

Výstup na nejvyšší horu Pyrenejí – Pico de Aneto

V porovnání s alpskými vrcholy to není žádný velikán. Dosahuje výšky jen 3404 metrů. Výška však není hlavní předností Pico de Aneto. To co ji zdobí, je zasazení do srdce Pyrenejí, které musí učarovat snad každému trekaři či lezci.

Pyreneje – Španělsko

Typ
Výstup na vrchol, 2-denní, 1-denní
Stát
Španělsko
Další státy
Španělsko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
14 km
Nejvyšší bod
3404 m n. m.
Převýšení
1550 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vrchol se nachází, tak jako celé pohoří Pyreneje, na samém severu Španělska, konkrétně v horském masívu Maladeta. Vrchol je střežen několika ledovci, z nichž Aneto je ten největší a to nejen v okolí vrcholu, ale v celých Pyrenejích (rozloha 80 ha, rok 2005).

Výstupová cesta

Nejlehčí a nejběžnější výstupová trasa je ze severu a začíná od chaty Renclusa, která se nachází ve výšce 2140 metrů.

Počáteční stoupání od chaty je docela prudké a je značeno nepřehlednými mužíky, ale pokud si dobře pamatuji, tak jsem to nějak trefil po pravé straně a přelezl hřeben Cresta de los Portillones. Poté se dostanete na ledovec, ze kterého už je orientace jasná a vrchol Pico de Aneto vás může motivovat v dalším postupu.

Když přejdete ledovec, tak vás čeká pasáž po skaliscích. Tady si dejte pozor, je tu dost uvolněných kamenů a jelikož je trasa od severu velmi frekventovaná, tak musíte být připraveni na množství dalších turistů. Ti, kteří budou nad vámi, by mohli nějaký ten kámen uvolnit.

Až se dostanete na předvrchol (3390 m), tak vás čeká pověstný Mohamedův krok. Ten spočívá v cca 15 metrové skalní lávce. Napravo i nalevo je jen prázdno, takže někteří se spokojí s tímto dosaženým bodem a k úplnému vrcholu nejdou.

Za „Mohamedem“ už vás čeká jen pár metrů stoupání a vrcholový kříž, od kterého jsou nádherné výhledy do všech stran.

Pří výstupu je třeba mít mačky a neuškodí ani turistický cepínhelma. Ledovec není moc prudký, ale nikdy nevíte, co se může stát.

Prvovýstup

Jako první na vrchol údajně vystoupil 20. července 1842 ruský důstojník Platon de Čichačov, který byl v oblasti na dovolené. Výstupovou cestu zvolil on a jeho skupina (čtyři průvodci, dva botanici) z jihu, přes údolí Valle de Benasque. Výstup jim zabral tři dny.

Zajímavosti

Masív a jeho okolí jsou důležitou zásobárnou vody pro přilehlé okolí.

Nedaleko úseku „Mohamedův krok“ je podle muslimských legend vstupní brána do ráje.

První zimní výstup uskutečnili 1. března 1878 Francouzi Roger de Monts, B. Courrèges a bratři Pagetovi.

Pico de Aneto je třetí nejvyšší horou Španělska (druhou kontinentální) hned za druhým Mulhacénem (3482 m), který leží na jihu v pohoří Sierra Nevada a nejvyšším vrcholem Španělska Pico de Teide (3718 m, vyhaslá sopka na ostrově Tenerife).

Ledovec Aneto měl ještě před třiceti lety rozlohu 107 hektarů. Pokud půjde roztávání ledovce podobným tempem, tak by po něm do 30-40 let nemuselo být ani památky.

První vysokohorské krůčky na Pico de Aneto?

Já jsem rozhodně pro! Pokud hledáte nějakou přestupní stanici mezi VHTTatráchAlpách, tak jsou pro vás Pyreneje společně s Dolomity ideální destinací. Například dvoutýdenní trekování můžete zakončit na nejvyšší hoře Pyrenejí, kterou, jak už víte, je Pico de Aneto.

Oproti Dolomitům jsou Pyreneje přeci jen příjemnější, co se týče teploty. V jednom měsíci jsem navštívil obě pohoří a ve stejné výšce jsem musel v Dolomitech nosit tři vrstvy, kdežto ve Španělsku mi stačilo tričko s dlouhým rukávem.

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek, pohorek, maček + může se hodit helma a cepín. Někteří se přes Mohammedův krok jistili. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém,sluníčko na ledovci pálí.

Přístup na začátek

Výstup začíná u Cabane de la Besurta, kde je také zastávka autobusu, kterým jsem jel z Benasque.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Cabane de la Besurta - chata Renclusa - hřeben Cresta de los Portillones - Pico de Aneto

Orientační rozpis po dnech

1. den – Cabane de la Besurta – chata Renclusa

2. den – chata Renclusa – Pico de Aneto + sestup

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: