Výstup na nejvyšší ecuadorskou sopku jménem Chimborazo
Treky

Výstup na nejvyšší ecuadorskou sopku jménem Chimborazo

  Chimborazo je nejvyšší ecuadorská sopka a se svými 6310 m je nejvyšší horou světa měřeno od středu země. V minulosti byla dlouho považována za nejvyšší horu světa vůbec. Náročnost výstupu je dána hlavně nadmořskou výškou,  

Andy – Ekvádor

Stát
Ekvádor
Další státy
Ekvádor
Počet dní
3
Vhodné měsíce
srpen, červenec, červen, leden
Délka
30 km
Nejvyšší bod
6310 m n. m.
Převýšení
1500 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Chimborazo je nejvyšší ecuadorská sopka a se svými 6310 m je nejvyšší horou světa měřeno od středu země. V minulosti byla dlouho považována za nejvyšší horu světa vůbec. Nachází se v řetězci západních ecuadorských Kordiller. Náročnost výstupu je dána hlavně nadmořskou výškou, po technické stránce se jedná převážně o chůzi. Je nutné být před výstupem dobře aklimatizovaný.

Třídenní, zde popsaná varianta je nejlevnější a počítá s hromadnou dopravou busem z Ambata. Za pomoci dopravy z Riobamby sjednaným terénním vozidlem, což je varianta, kterou volí většina zájemců, lze celou akci realizovat ve dvou dnech. Tato varianta také podstatně ubere na počtu kilometrů. Cesta od silnice k chatě Whymper trvá 6-8 hodin, jde se po zřetelné stezce.Při použití sjednané dopravy z Riobamby se tato doba zkrátí na necelou hodinu.

Vlastní výstup trvá 6-10 hodin v závislosti na fyzické kondici účastníků. V době našeho výstupu neexistovala zřetelná prošlapaná stezka sněhem, ale občas se dalo orientovat podle malých zapíchnutých praporků. Od chaty se vychází ještě v hluboké noci, jde se nalevo od ledového pole naproti chatě. Již za světla se dojde k předvrcholu Veintimilla a poté téměř po rovince na prostorný vrchol s panoramatickými výhledy na všechny strany na další blízké i vzdálené vulkány. Zpět se jde stejnou cestou.

Ubytování a jídlo

je možno spát na chatě Whymper ( 10 USD/noc ), ale pro případ naplnění její kapacity je dobré mít sebou stan. Je třeba vzít si veškeré jídlo sebou.

Potřebné vybavení

pevné boty, nejlépe duplexy nebo nejlepší řada kožených bot. Oblečení do teplot i kolem 20 pod nulou. Mačky, cepín nebo alespoň hůlky.

Přístup na začátek

nejjednodušší: sjednanou dopravou z Riobamby ke spodní chatě. Nejlevnější: autobusem, který jede z Ambata do Guarandy

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

platí se vstupné do NP, asi 10 USD

Základní trasa

Riobamba – chata Whimper – předvrchol Veintimilla – hlavní vrchol a zpě

Orientační rozpis po dnech

  1. Riobamba ( Ambato ) – chata Whimper 5000 m
  2. chata Whimper – vrchol 6310 – chata Whimper
  3. chata Whimper – Riobamba ( Ambato )

Další možnosti túr v okolí

okruh kolem Chimboraza a Carihuairaza, výstup na sopku Tungurahua

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Libor

Od konce roku 2012 je na všechny ekvádorské sopky s ledovcem povinný průvodce. Vhodné měsíce jsou i listopad a prosinec, ale je třeba brát větší ohled na aktuální počasí a nejít, když moc sněží. Lépe se pak jde cestou vyšlapanou v čerstvém sněhu než po zledovatělém sněhu, jak to bývá v červnu až srpnu.

gervais

a co čeština? Země se jmenuje Ekvádor a přídavné jméno je ekvádorský, ne ecuadorský.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: