Výstup na nedostupný solitér Tribulaun a nenáročné štíty Dente Alto a Parete Bianca
Treky

Výstup na nedostupný solitér Tribulaun a nenáročné štíty Dente Alto a Parete Bianca

Nádherný, strmý, divoce rozervaný, osamělý, těžce dostupný. To je Tribulaun.

Stubaiské Alpy – Itálie

Typ
Výstup na vrchol, 2-denní, 1-denní
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
2
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen
Délka
15 km
Nejvyšší bod
3097 m n. m.
Převýšení
1800 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
UIAA III

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

V rámci Východních Alp zcela ojedinělý vysoký štít. Jen těžko budeme hledat podobně monumentální vrchol, který zcela ovládá okolí svou více jak kilometr a půl vysokou členitou stěnou. To je Tribulaun di Fleres!

Charakteristika: Pravděpodobně nejkrásnější štít Stubaiských Alp (italsky Alpi Breonie). V hlavním alpském hřebeni najdeme v blízkosti chaty Calciati al Tribulaun ještě dva atraktivní štíty – Dente Alta a Perete Bianca, které ze všeho nejvíce připomínají vrcholy Dolomit. Výstupy jsou zcela jednoduché a spojením obou túr dostaneme krásný vysokohorský přechod.

Náročnost: výstup na Pflerscher Tribulaun velmi těžká /III. stupeň UIAA/, místy zajištěná cesta. Neznačeno! Exponované traverzy skalních věží. Výstup na vrcholy Dente Alto a Perete Bianco snadné a velmi vděčné.

Výstup začíná ve vesničce Innerpflersch – Fleres di Dentro ve výšce kolem 1200 metrů nad mořem. Odtud jsou dvě varianty. První, lehčí obnáší nastoupit na lanovku a nechat se vyvézt k jezeru Sandesse, čímž si ušetříte více než 1150 výškových metrů. Anebo to vzít pěkně po vlastních, přejet spodní stanici lanovky a pokračovat až na Innerstein – Sasso di dentro. tam nechat auto a za parkovištěm, podél potoku Fernerbach, pokračovat po stezce ke zmiňovanému jezeru a chatě Calciati al Tribulaun (2369 m) a dále obtížnou cestou na vrchol. výstup je dobré rozdělit na dva dny a přenocovat před samotným výstup na chatě.

Italské Alpy – západ, Nakladatelství MIRAGO Ostrava

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Jedná se o náročné VHT, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbavá nabízí. Tedy lano, jistící prostředky či helmu. Dále se pak můžou hodit trekové hůlky, aspoň nachatu. Nutností je v létě a na jaře opalovací krém a sluneční brýle.

Přístup na začátek

Do Innerpflersch Fleres di Dentro se dostanete autem, ale jezdí sem taky autobus. Pro výchozí bod vzhledem k pěší variantě – Innerstein – Sasso di dentro je vhodnější mít automobil, anebo si vyšlápnout rovnou od lanovky.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Innerpflersch Fleres di Dentro - chata Calciati al Tribulaun - Tribulaun di Fleres

Orientační rozpis po dnech

1. den – Innerpflersch Fleres di Dentro – chata Calciati al Tribulaun

2. den – chata Calciati al Tribulaun – Tribulaun di Fleres Innerpflersch Fleres di Dentro

Další možnosti túr v okolí

Pro koho by to bylo málo, tak na Weißwandspitze neboli Parete Bianca a Dente Alto začínají nenáročné, vyloženě trekové výstupy rovněž od chaty.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: