Výstup na Narvický Matterhorn v Norsku
Treky

Výstup na Narvický Matterhorn v Norsku

V případě kouzelných Narvických hor je možné představit si ráj, neboť zde najde každý citlivý milovník přírody skutečnou oázu klidu a krásných výhledů. Ráj vysokých a jinde nevídaných monumentálních štítů, semknutých údolí a divokých řek. Ráj bujné, až „nepolární“ vegetace, kterou bychom v těchto drsných končinách snad ani nečekali.

Narvické hory – Norsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Norsko
Další státy
Norsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
19 km
Nejvyšší bod
1247 m n. m.
Převýšení
1500 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Narvický Matterhorn

Pokud přijíždíme do oblasti Narvických hor od severu (např. ze Švédska), pak nás již od břehů zálivu Rombaken zaujme obrovská skalnatá hora, tyčící se strmě přímo od mořské hladiny. Jedná se o vrchol Rombakstøtta (1247 m, laponský název Ahkačohkka), které se zde pro svůj ostrý tvar přezdívá Narvický Matterhorn. Poněkud nadnesené přirovnání si však můžeme vychutnat teprve v okamžiku, pokud se k vrcholu vydáme přímo z Narviku po značené cestě. Jakmile dosáhneme úchvatného skalního kotle s několika fantastickými jezery, na jejichž hladinách plavou i uprostřed léta kry ledu, otevře se pohled na ostrý skalní zub, vyzývavě se tyčící proti severskému nebi. Zdá se, že vzhůru žádná cesta nevede, proto budeme mile překvapení, jak snadné to je. Několika lezeckým pasážím se však nevyhneme, největší potíže jsou však spíše orientační. Prvním cílem je výstup k nádherně položenému jezeru Isvatnet a odtud ve strmých jižních svazích vyjdeme na předvrchol a po hřebeni přímo k triangulačnímu bodu na špičce (jen pár sbitých prken a kamenná mohyla). Výhled je krásný, ale přece jen omezený na sever a východ. Pohledu na centrální část Narvických hor nám brání podstatně vyšší hřeben hor Beisfjordtøtta. Přesto je to skvostné a neobyčejně tiché místo.

Mapy

Pohoří Narvikfjella najdeme na perfektní a pro potřeby turistiky a přechodů dostačující mapě švédské provenience Fjällkartan BD 6 Abisko/Kebnekaise/Narvik (1:100 000). Pokud bychom chtěli využít norských map Statens Kartverk, budeme potřebovat tyto listy: č. 1431 IV. Narvik a č. 1331 II. Kjøpsvik (1:50 000, topografické mapy bez zakreslených turistických cest).

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek.

Přístup na začátek

Narvické hory leží až na dalekém severu Norska. Od jihu se zde dostaneme magistrálou E 6 (Oslo – Nordkapp, cestou 1 x trajekt), železniční spojení je možné pouze ze švédské strany po Ofotské dráze (Kiruna – Narvik).

Základní trasa

Narvik - Isvatnet - Rombakstøtta

Další možnosti túr v okolí

Túra dolinou Storskogdalen v Norsku

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: