HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Výstup na Mt. Poroshisty na jižním břehu jezera Bajkal
Treky

Výstup na Mt. Poroshisty na jižním břehu jezera Bajkal

Chamar Daban – Rusko

Stát
Rusko
Další státy
Rusko
Počet dní
3
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen
Délka
30 km
Nejvyšší bod
2025 m n. m.
Převýšení
1550 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Podrobný popis

Tento trek je populární především mezi ruskými turisty pro jeho snadnou dostupnost a dech beroucí výhledy na jezero Bajkal z vrcholku Mt. Poroshisty (2025 m.n.m.). První etapa začíná na západní straně mostu přes řeku Babshu na silnici mezi mestečky Utulik a Bajkalsk.

Ze začátku je cesta značena modro-červenými značkami. Po půlhodině chůze vcházíme do údolí řeky Babshi sevřené mezi horami. Cesta je na mnoha místech hodně zarostlá a nezřetelná. Po asi 2 hodinách chůze se cesta zvedá a vede na skály nad řeku. V těchto místech je provizorní dřevěný žebřík a ocelová lana. Po další hodině se dostáváme k dřevěnému mostku přes řeku Babshu (na jaře 2008 se zřítil, proto se musí řeka přebrodit o kus dál proti proudu!).

Za mostkem se cesta noří do hustého lesa a příkře stoupá. Po 3-4 hodinách namáhavé chůze přicházíme k horskému amfiteátru – místem sevřeném mezi 3 horami přímo pod Mt. Poroshisty. Zde se nachází mnoho vhodných míst na postavení stanu. Druhý den nás čeká 3-4 hodinový výstup na vrchol hory. Cesta vede za tábořištěm kolem pramene, kde je vhodné nabrat vodu potřebnou při výstupu. Po cca. 2 hodinách chůze přicházíme do sedla pod Mt. Poroshisty.

Další cesta vede po kamenitém hřebeni až na vrchol. Odtud je za dobrého počasí možné sestoupit k jezeru Turistkoye a následně přespat na tábořišti pod horou. V opačném případě je možné během cca. 4 hodin (při dobrém počasí a dobré kondici) dojít zpět k výchozímu místu treku u mostu přes řeku Babshu.

Ubytování a jídlo

Veškeré zásoby a vybavení nutno nést v batohu. Zásoby na cestu je možné nakoupit ve Slyudyance, Bajkalsku, nebo přímo na stáncích u vesnice vedle mostu přes řeku Babshu. Na treku spaní ve stanu. Možnost pronajmutí místnosti v soukromí ve Slyudyance nebo Bajkalsku. Ubytování v centru Bajkalsku v hotelu Bajkal (ul. Gagarina 169). Ve Slyudyance je možné domluvit přespání v domě záchranářů blízko vlakového nádraží (po cestě z nádraží do centra) nebo v hostelu u muzea minerálů (ul. Sludyanaya 36).

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava,pevná obuv, vlastní zásoby jídla

Přístup na začátek

Vlakem po Transsibiřské magistrále z Irkutsku (nebo Slyudyanky) do městečka Utulik nebo Bajkalsk. Odtud maršrutkou nebo pár kilometrů pěšky k mostu přes řeku Babshu.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

silniční most přes řeku Babshu – žebřík nad řekou – dřevěný mostek v údolí řeky Babshi – horský amfiteátr pod Mt. Poroshisty – sedlo pod Mt. Poroshisty – Mt.Poroshisty – jezero Turistkoye – horský amfiteátr pod Mt. Poroshisty – silniční most přes řeku Babshu

Orientační rozpis po dnech

  1. most přes řeku Babshu – skalní amfiteátr pod Mt.Poroshisty
  2. horský amfiteátr pod Mt.Poroshisty –Mt.Poroshisty – horský amfiteátr pod Mt.Poroshisty
  3. horský amfiteátr pod Mt.Poroshisty – most přes řeku Babshu

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Pik Čerskovo ze Slyudyanky, hory v okolí vesnice Arshan (doprava maršrutou ze Slyudyanky), Great Baikal Trail – z Litsvyanky do Bol. Goloustnoe

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Pavel Sládeček

Letos v létě jsem tento trek šel. Mostek přes Babshu je opět funkční (červen 2018)
Jen ten údaj ohledně návratu k výchozímu bodu k mostu přes řeku Babshu bych bral hodně s rezervou. Nevím, jak to autor myslel, ale ze sedla popřípadě z vrcholu, leda tak rogalem 🙂 Ten popis treku ke konci je poněkud nejasný.
Jinak díky a určitě doporučuji.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: