Výstup na Mt. Arrowsmith v Strathcona Mountains v Kanadě
Treky

Výstup na Mt. Arrowsmith v Strathcona Mountains v Kanadě

Vancouver Island je členitý ostrov nedaleko kanadského Vancouveru. Vrcholky jeho nejvyššího pohoří Strathcona Mountains dosahují výšky až 2200 m. My měli plán zdolat v prosinci dva z nich ve dvou dnech. Místní obyvaté tvrdili, že jen cesta na Mt. Albert Edward (2093 m) trvá v létě 2–3 dny a našim ambicím příliš šancí nedaváli. Byly naše plány příliš velkým soustem?

Strathcona Mountains – Kanada

Typ
Výstup na vrchol, 2-denní, 1-denní
Stát
Kanada
Další státy
Kanada
Počet dní
2
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
25 km
Nejvyšší bod
1820 m n. m.
Převýšení
1100 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vancouver Island je kanadský ostrov ležící logicky nedaleko samotného města Vancouver, který překvapí jak svojí rozlohou (téměř 500 km na délku), tak krásnou přírodou. Ostrov je velmi členitý a pobřeží zejména mezi kanadskou pevninou a ostrovem je plné dalších malých ostrůvků. Na Vancouver Island je možné najít několik pohoří, z nichž to ústřední nese název Strathcona Mountains. Hory zde dosahují nadmořské výšky kolem 2200 metrů nad mořem. Ovšem je nutné zohlednit jejich polohu u moře, což dokládá také jejich doslova vysokohorský charakter.

Mt. Arrowsmith (1820 m) – ostrovní klasika

Mt. Arrowsmith je dominantní hora tyčící se nad přístavem Port Alberni ležící na cestě do hlavní části Strathcona Mountains. Právě dopravní dostupnost z největšího ostrovního města Victoria z této hory činí nejpopulárnější lokalitu všech zdejších horolezců. Na Arrowsmith jsme se vydali již podruhé, první „dobytí“ vrcholu nám překazily nebezpečné zimní podmínky.

Na vrchol vede několik cest s různými technickými obtížnostmi. Tentokrát jsme zvolili klasiku – Judges Route, která je v létě dokonce pro extrémněji laděné sportovce běhatelná. My jsme to také vzali jako vždy sportovně, i když nám cestu znepříjemňoval sníh a led. Na 3,5km vzdálenosti horolezec na Arrowsmith nastoupá 1050 výškových metrů, to jsou slušné hodnoty. Bohužel ani na počasí jsme štěstí neměli – mlha, vítr a viditelnost cca na 2 metry.

Ve vyšších partiích lehké lezení, ale i přes pár ledových částí jsme to dali bez maček, které jsme pro jistotu měli v batohu. Dle průvodce nahoru 3 hodiny, 2 hodiny dolů. Naším tempem v zimních podmínkách to znamenalo 1:50 nahoru a 1:15 dolů. Pod vrcholem jsem několikrát přemýšlel, že mačky nasadím, ale v té vánici a zimě jsem na to neměl trpělivost. Vrchol se nám tentokrát podařilo dosáhnout, nicméně díky všudypřítomné mlze a sněžné vánici jsme z něj tolik potěšení neměli. Ale i takové jsou hory. Proto jsme na nic nečekali a rychle začali sestupovat dolů do bezpečí.

Mt. Albert Edward (2093 m) aneb na sněžnicích za jeden den?

Na druhý den jsme měli ambiciózní plán pokusit se o výstup asi nejznámější hory na ostrově, Mt. Albert Edward. Většina lokálních lidí nám tvrdila, že nemáme šanci dosáhnout vrchol v jednom dni v zimě. Jedná se o cca 32–35 km dlouhý trek, který je dle průvodce náročný v jednom dni i v létě, většinou se jde na těžko ve 2–3 dnech. My jsme byli ale odhodlání se o vrchol i v zimních podmínkách za jeden den pokusit. Budíček na 5:30 a ještě za tmy jsme vyrazili do metrových závějí na sněžnicích, v batohu mačky a cepíny pro vrcholové partie.

Pokud by vše šlo podle plánu, tak jsme počítali cca s 10–13 hodinovým výstupem a sestupem. Během několika hodin jsme se skrz hluboký sníh prošlapali zhruba do půlky výstupu a začali jsme být směrem k vrcholu hodně optimističtí. Naše nadšení umocnil fakt, že jsme narazili na stopy jiného borce na sněžnicích v protisměru, což nám následující kilometry dost urychlovalo cestu. Mysleli jsme si, že bivakoval u nedalekého jezera Circlet Lake, které leží přímo pod vrcholovým hřebenem Albert Edward.

Bohužel – o pár desítek minut později jsme se opět přesvědčili, jak jsou hory v zimě zrádné. Žádný jiný horolezec na sněžnicích tam před námi totiž nebyl – v mlze a hlubokém sněhu jsme zabloudili, udělali kruh a vraceli se po vlastních stopách k jezeru Helen McKenzie! Naše nadšení vystřídalo neuvěřitelné zklamání. Byli jsme naštvaní sami na sebe, protože nám bylo jasné, že jsme se touto chybou připravili o naši jedinou šanci dosáhnout toho dne vrcholu. Zašli jsme se tak cca 10 km a ztratili několik hodin, vrchol tedy už nepřipadal v úvahu. 45 km v horském terénu s 1000+ převýšením a hlubokém sněhu na sněžnicích bylo v jednom dni nad naše síly.

Náladu nám pozvedla skialpinistka Sonia, která sledovala naše stopy a v dobrém se naší chybě zasmála. Sonia nám tak alespoň poradila, že máme stále šanci ten den dosáhnout Cruickshank Canyonu, odkud by s trochou štěstí mohly být i v mlze skvělé výhledy. A to se nám skutečně o několik hodin později podařilo. Jen na několik minut se obloha otevřela a my jsme tak na chvilku měli šanci zahlédnout okolní štíty Strathcona Mountains.

Cesta zpět byla už jen bojem se sněhem, mlhou, zimou a později i tmou. Velkým štěstím bylo, že jsme mohli v hlubokém sněhu sledovat vlastní stopy, takže jsme po cca 30 kilometrech na sněžnicích a 9 hodinách treku zdárně dorazili zpět k autu. I když jsme tedy vrchol Mt. Albert Edward nepokořili, tak jsme zažili nezapomenutelný den v horách a odnesli si z nich mnoho nových zkušeností.

Návštěvu hor na Vancouver Island mohu opravdu jen doporučit. Samotný ostrov bývá v návštěvnosti trochu ve stínu VancouveruWhistleru, což je ovšem škoda. Menší počty návštěvníků jen umocňují krásu okolních hor.

Potřebné vybavení

Jedná se o zimní túru, takže základním předpokladem je teplé oblečení. V tomto případě ještě přibalit sněžnice, trekové hůlky s širokými kotoučky a není co řešit. Dále pak mačky a může se hodit také cepín. Termoska s horkým čajem taky přijde vhod.

Přístup na začátek

Port Alberni

Základní trasa

Port Alberni - Mt. Arrowsmith - Port Alberni

Další možnosti túr v okolí

Skyline trail trek v kanadských Skalnatých horách

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: