Výstup na Mount Rundle v kanadských Rockies
Treky

Výstup na Mount Rundle v kanadských Rockies

Výstup na Mount Rundle, ikonický vrchol v okolí kanadského městečka Banff, ve stejnojmenném národním parku, je náročnou horskou túrou s nádhernými výhledy.

Rocky Mountains (Skalnaté hory) – Kanada

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Kanada
Další státy
Kanada
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
14 km
Nejvyšší bod
2949 m n. m.
Převýšení
1581 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Celý trek na vrchol Mt. Rundle má okolo 14 km (stejná cesta tam i zpět) a jeho zdolání trvá cca 7-8 hodin. Trek je ideální v letním období, kdy se na cestě již nenachází žádný sníh. Sezóna je tak velmi krátká v období od června do října.

Škrábání po čtyřech

Zaparkujte na parkovišti poblíž mostu přes řeku Spray River u golfového hřiště Banff Springs Golf Course. Po přechodu mostu a následných asi 350 metrech uhněte doprava do lesa, kde začíná samotný trek s názvem Mt Rundle Route. První zhruba 4 km cesty je mírné stoupání lesem, po kterém začíná první náročnější a prudké stoupání. Jedná se také o první nebezpečný úsek, kde je potřeba dávat si větší pozor.

To nejtěžší vás však čeká na cca posledním 1,5 kilometru cesty pod vrcholem, kdy na této vzdálenosti zdoláte téměř 1000 výškových metrů. Od konce hranice lesa vás tak čeká jen dlouhý „Scramble“ (drápání se nahoru). Slovo je opravu výstižné, protože místy budete muset jít doslova po čtyřech.

Vrchol vás však odmění neskutečnými výhledy na okolní Rockies (Skalnaté hory). Dejte si pozor na okraj hory. Druhá strana je totiž kolmá stěna s několikasetmetrovým propadem. Pokud jsou na vrcholu ještě zbytky sněhu, může tak být těžké rozeznat, kde je pod sněhem skála a kde volný prostor.

Panorama z vrcholu Mount Rundle v kanadských Rockies
Panorama z vrcholu Mount Rundle v kanadských Rockies

Pozor při sestupu

Tím, že jste se dostali na vrchol však ještě nemáte zdaleka vyhráno. Stejná cesta vás čeká i na cestě zpět. Obzvlášť pozor je třeba si dát v horní pasáži, kde cesta je plná malých nestabilních kamenů, takže dolů spíše „kloužete“, než že byste šli.

Vzhledem k dlouhé časové náročnosti a otevřenému terénu v poslední části pod vrcholem doporučuji vyrazit brzy ráno, kdy se tak vyhnete horkému polednímu slunci.
Detailní popis trasy naleznete také na kanadských stránkách: www.pc.gc.ca

Kolmá stěna Mount Rundle, Rocky Mountains, Kanada.
Kolmá stěna Mount Rundle, Rocky Mountains, Kanada.

Potřebné vybavení

Základní pro vysokohorskou turistiku. (doporučovány trekové hole)

Přístup na začátek

Parkoviště u Bow Falls/Pěšky z města.

Další možnosti túr v okolí

Tunnel Mountain, Sulphur Mountain, Cascade

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: