Výstup na Mosermandl
Treky

Výstup na Mosermandl

Radstadtské Taury – Rakousko

Typ
1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2680 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Tappenkarsee – nejkrásnější jezero Nízkých Taur, najdeme až na úplném západním konci tohoto velmi dlouhého pohoří. Sevřeno v zeleni luk a strmých tajuplných hor je místem, kde ulehnout do trávy na jeho březích a snít patří mezi „povinnosti“ všech tuláků a horských blouznivců. Zároveň nám poslouží jako skvělý výchozí bod pro další cesty v tomto přenádherném koutu Salcburska. Z osady Kleinearl pokračujeme po silnici cca 6 km k jezeru Jägersee (1 097 m, konečná autobusu). K nákladní lanovce na konci údolí vede nezpevněná cesta (+4 km). Značená cesta č. 17 vede pomocí několika serpentin až k jezeru Tappenkarsee a po dalších deseti minutách dojdeme ke stejnojmenné chatě. Od chaty se napojíme na dálkový chodník Zentralalpenweg 702 a hned zkraje dostanou naše kolena a klouby co proto. Velmi prudké stoupání západním svahem kotle Tapenkar vede tvrdě přímo proti spádnici svahu a vydechnutí nás čeká až po dosažení sedla Weissgrubenscharte (2 257 m, v případě časové rezervy vhodná odbočka na rozhledový vršek Weissgrubenkopf – 2 369 m).

Hlavní značený chodník pokračuje nyní vysoko nad krásným údolím Riedingtalm, míjí jezera Ilgsee a stále takřka bez ztráty výšky dochází k horské chatě Franz Fischer Hütte, stojící v divokém prostředí u jezera Zaunersee pod kolmými stěnami Wildkarhöhe. Vrchol Mosermandl je odtud dostupný nejkratší cestou přes jižní stěnu za pouhé 2 hodiny výstupu, ale nejenom samotný vrchol musí být nutně cílem. Zvláště když přes severní kotle a žlaby vede vzhůru pěkná zajištěná cesta, která ve spojení s návratem již vzpomenutou jižní stranou dává parádní a náležitě náročný horský okruh.

Od chaty tedy pokračujeme severním směrem do táhlého stoupajícího suťového kotle Zauner Kar a do sedla Windischscharte pod skalnatým zlomem východní stěny vrcholu Faulkogel (2 654 m, rovněž perfektní horský cíl zajištěný zajímavým „klettersteigem“ severním hřebenem, celkově těžší výstup než na Mosermandl – od chaty Franz Fischer Hütte cca 2,5–3 hod. pouze ve výstupu). Značená cesta č. 733 zde prudce odbočuje k východu (doprava) a podél hřebene Windischkopf dojde pod výraznou skalní rampu směřující k vrcholu Mosermandl. Dojdeme do prostorného suťového kotle Gasthofkar a v závěru pomocí ocelových lan a kramlí úzkou štěrbinou Nordwestschlucht dosáhneme vrcholu Mosermandl s vynikajícím rozhledem především na blízké a ledovci blyštící Vysoké Taury.

Sestup jižním hřebenem je neobyčejně strmý (v horní části opět zajištěný), neboť na nějakých dvou kilometrech musíme ztratit takřka 700 m výšky! Kolena pláčou a protestují, ale co naplat. Dolů to jinudy prostě nejde. Na konci hřebene stezka uhýbá západním směrem a navazuje na dálkovou cestu č. 702, která nás kolem jezírek Essersee dovede zpět k chatě Franz Fischer Hütte. K jezeru Tappenkarsee se vracíme stejnou cestou, ale tato varianta není tím „pravým ořechovým“. Vyplatí se raději sestoupit do údolí Riedingtal, kde zcela jistě najdeme nocleh na četných salaších či senících (postavit stan někde stranou cesty také není problémem) a druhý den pokračovat v přechodu do Vysokých Taur. Jen tak můžeme k této cestě přiřadit výstup na nejvyšší vrchol Radstadtských Taur – Weisseck, který nám leží takřka při cestě. 

Ubytování a jídlo

V blízkosti jezera Tapenkarsee stojí turistická chata Tappenkarseehütte(1 820 m, OeAV, kapacita 68 míst, otevřeno 15. 6.–30. 9., tel. 0043 6418 308), která je ideálním výchozím místem na popsané túry. Pod jihozápadní stěnou vrcholu Mosermadl najdeme Franz Fischer Hütte (2 018 m, majetek OeAV, kapacita 40 míst, v provozu 1. 6.–30. 9., tel. 0043 6478 393) 

Potřebné vybavení

Mapy: ÖK č. 126 a 156 1:50 000, Kom- pass č. 67 Lungau/Radstädter Tauern 1:50 000, f&b číslo 191 Gasteiner Tal/Wagrain/Grossarltal 1:50 000, AV Karte č. 45/1 Nieder Tauern I 1:50 000

Přístup na začátek

Údolí Kleinarl je dostupné pouze ze severu z cesty č. 163, spojující střediska St. Johann im Pongau a Radstadt. Z dálnice A 10 (Salzburg – Villach) odbočíme výjezdem Flachau (10 km do Wagrainu při ústí doliny). Pokud přejedeme přes placený Tauerntunnel na jižní stranu pohoří, hned z první obce Wald u výjezdu z tunelu odbočuje na západ horská placená silnice do údolí Riedingtal, které je výchozím místem z jižní strany hor. Nejbližší železniční stanicí je St. Johann im Pongau (autobusové spojení s Wagrain a následně až do závěru údolí Kleinarl). Posledním přístupovým místem (v našem případě však cílovou stanicí) je přehrada Kolbreinspeicher na konci vysokohorské silnice (mýto) Malta Hochalpenstrasse. Na cestu najedeme v obci Gmünd stejnojmenným výjezdem z dálnice A 10.

Základní trasa

Tappenkarseehütte – Franz Fischer Hütte 2–2,5 hod. – Mosermadl 3 hod. – Franz Fischer Hütte 1,5 hod. Celkem 6,5–7 hod. Při návratu k jezeru Tappenkarsee je nutno přičíst cca 2 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: