Výstup na Monte Disgrazia
Treky

Výstup na Monte Disgrazia

Úžasně formovaný štít Monte Disgrazia je bez přehánění jakousi evropskou obdobou himalájského vrcholu Ama Dablan. Již v minulosti byl nazýván „Pizzo Bello“ – Krásný štít.

Alpy – Itálie

Typ
Výstup na vrchol, 2-denní
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
2
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
20 km
Nejvyšší bod
3678 m n. m.
Převýšení
1700 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA III

Podrobný popis

To však platí pouze při pohledu od severozápadu, kde ční k nebi v celé své nádheře nad ledovcem Disgrazia. K návrhu atraktivního horského přechodu v blízkosti tohoto skalního giganta je přiložen pro úplnost popis výstupu na vrchol, který však v žádném případě není turistickou akcí.

Náročnost

Přes svou zdánlivou nedostupnost je výstup severozápadní hranou ohodnocen stupněm II až III- UIAA /PD+/ a v závislosti na panujících podmínkách je zpřístupněn velmi zkušeným vysokohorským turistům. Hlavní náplní kapitoly je však popis horského přechodu v blízkosti tohoto skalnatého obra, který je klasickou, středně obtížnou túrou (jedno místo je zajištěno fixním lanem).

Nejvyšší štíty horské skupiny Disgrazia stojí v krajině opuštěné a vzdálené od civilizace. Přestože slovo „disgrazia“ znamená v italštině neštěstí nebo nemilost, se jménem hory to nemá vůbec nic společného. Jedná se o zkomolené slovo „desglazia“ neboli bez ledu. Monte Disgrazia je hora mnoha tváří. Zatímco od jihu a západu vrchol trochu zaniká v zajetí bočních hřebenů, od severovýchodu je to hora – přízrak, která ční k nebi svou elegantní ostrou siluetou. Výstup na tuto neskutečnou horu si mohou dovolit opravdu jen velmi zkušení lezci, postup po ostrém severozápadním hřebeni je závislý na příznivých sněhových podmínkách. Výstup je dlouhý a Monte Disgrazia je díky své izolované poloze pověstná špatným počasím. Je vcelku běžným jevem, že zatímco v okolí je pěkně slunečno, vrchol hory je zahalen mraky a často zde zuří bouře. K tomu všemu je nutno přihlížet, než se vydáme vzhůru.

Italské Alpy – západ, Nakladatelství MIRAGO Ostrava

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Jedná se o náročné VHT, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbavá nabízí. Tedy mačky, lano, jistící prostředky, helmu, cepín. Dále se pak můžou hodit trekové hůlky. Nutností je na ledovci opalovací krém a sluneční brýle.

Přístup na začátek

Do výchozího bodu – Preda Rossa se dostanete jedině autem od Bolzana přes Sondrio.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Preda Rossa - Rifugio Cesare Ponti - Monte Disgrazia

Orientační rozpis po dnech

1. den – Preda Rossa – Rifugio Cesare Ponti

2. den – Rifugio Cesare Ponti – Monte Disgrazia – Preda Rossa

Další možnosti túr v okolí

Zhruba 70 kilometrů vzdušnou čarou se nachází možnost nádherného, i když docela náročného přechodu unikátní ledovcové hřebenovky: Cevedale – Punta San Matteo- Pizzo Tresero.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: