Výstup na vrchol Pilatus nad Lucernem
Treky

Výstup na vrchol Pilatus nad Lucernem

Výstup na vrchol Pilatus (2132 m) nad Lucernem se dá příjemně zkrátit lanovkami a užít si úžasnou atmosféru legendami opředené hory ve švýcarských Alpách.

Emmentalské Alpy – Švýcarsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Okruh, Túra vhodná pro děti
Stát
Švýcarsko
Další státy
Švýcarsko
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2132 m n. m.
Převýšení
1500 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Hora Pilatus (2132 m) se tyčí na jih od historického centra Lucernu v podhůří Alp. Asi každého uchvátí výhledem na rozlehlou hladinu Lucernského jezera na jedné straně, zatímco jižnímu horizontu dominuje zaledněná hradba Bernských a Urnských Alp včetně třítisícového Titlisu. Když na scénu vstoupí ještě typicky červený vagonek horské železnice, máte rázem pocit, že jste se ocitli v reklamě na Švýcarsko. Zubačka na Pilatus je však zajímavá i z jiného než estetického hlediska, drží dokonce jeden světový unikát. S maximálním sklonem 48 % se jedná o nejstrmější ozubnicovou dráhu světa!

Vycházející slunce se odráží na hladině Lucernského jezera, Pilatus, Švýcarsko.
Vycházející slunce se odráží na hladině Lucernského jezera, Pilatus, Švýcarsko.

Zvláštní jméno hory je podle jedné pověsti spojováno s postavou Piláta Pontského, jehož ostatky údajně leží na dně jezera. Další z legend mluví o drakovi, který na hoře sídlí. Ve středověku lidé věřili, že sesílá na město pohromy v podobě záplav a bouří, a vstup na horu byl proto dlouhou dobu zapovězen. Ve skutečnosti však na Pilatu dnes potkáte spíš kozorožce nebo kamzíky. Místní až stodvacetihlavé stádo kozorohů se volně prohání po jeho strmých svazích, někdy se přijdou pást až pod vyhlídkovou plošinu, mít dalekohled ale rozhodně není na škodu.

Výstup na Pilatus představuje za den poměrně velkou dávku výškových metrů, od hladiny Lucernského jezera jeho vrchol dělí víc než kilometr a půl převýšení. Celý masiv hory je protkaný sítí turistických stezek, z jihu od stanice Alpnachstad (500 m) vede na vrchol již zmíněná zubačka, ze severu pak kabinková lanovka z lucernského předměstí Kriens (520 m) se dvěma mezistanicemi (Krienseregg – 1020 m a Fräkmüntegg – 1400 m), do kterých se dá přiblížit a výstup si zkrátit. Jízda zubačkou a lanovkou se dají navíc spojit do zážitkového celodenního okruhu tzv. Goldene Runde doplněného o plavbu lodí po Lucernském jezeře.

Podrobnější článek o zajímavostech vrcholu Pilatus si můžeš přečíst tady.

Ubytování a jídlo

Ubytovat se dá ve dvou hotelech přímo na Pilatu, vřele doporučujeme vstát na východ slunce!

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: