Výstup na Lužný neboli Lausen
Treky

Výstup na Lužný neboli Lausen

Na Šumavě už byla velká část z nás, ale navštívili jste už německou stranu Šumavy, která je mnohými označovanou jako ta hezčí?

Šumava/Böhmerwald – Německo

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Německo
Další státy
Německo
Počet dní
1
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
12 km
Nejvyšší bod
1373 m n. m.
Převýšení
700 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Lužný má výšku 1373 metrů a nachází se v centrální oblasti Bavorského lesa. Leží v těsné blízkosti hranice s Českou republikou. Na skalnatý vrchol vystoupáte po obřích schodech přes suťovisko. Tam se vám otevře dech beroucí kruhová vyhlídka, ze které můžete spatřit celou centrální část Šumavy. Nejvýraznějšími body ve vašem zorném poli bude masiv Roklanu na západě nebo údolí Modravského potoka na severu. Okolní vrchy jsou bohužel také poznamenány hurikánem Kiril a následnou kůrovcovou kalamitou. Na svazích Lužného pramení Lužný potok, který se u hájovny Březník stéká s Březnickým potokem, aby vytvořili právě Modravský potok. Z něj se pak u osady Modrava po soutoku s potoky Roklanským a Filipohuťským stává řeka Vydra. Pod vrcholem směrem na východ se opět nachází horská chata.

Z české strany vede na Lužný Březnická cesta z Modravy, údolím stejnojmenného potoka kolem hájovny Březník. Další možností je cesta od hraničního přechodu Bučina Siebensteinkopf – Sedmiskalí. Z Německa vedou k vrcholu cesty z městeček Waldhauser, Mauth či Weidhütte.

Výstup z Weidhütte údolím říčky Sagasser

Jednou z nejhezčích výstupových variant je ta, z malé vesničky Weidhütte na jih od Lužného. Černá značka vede údolíčkem, které tady za tisíciletí vytvořila říčka Sagasser. Výstup můžete začít na parkovišti Sagwassersäge v severní části Weidhütte. Značka se drží levé strany vzhledem k toku. Stoupání je docela příjemné a vede lesním porostem typickým pro Šumavu. Zhruba v polovině výstupu minete pomník s křížem Franze Kubitschecka a kousek za ním už je odpočívadlo Schutzhütte Sagwasserklause v podobě kryté dřevěné boudy s lavicí. Nachází se zde také informační tabule a jezírko Sagwasserklause. Jedná se opravdu o krásné místo pro svačinu a odpočinek. Minete soutok říčky Stenige Seige s Sagasser a budete pokračovat strmějším sroupáním k vrcholu. Po necelých dvou kilometrech se napojíte na žlutou a zelenou značku, v jejichž doprovodu se dostanete až na Lužný. Těsně pod vrcholem se nachází chata Lusen-Schutzhaus, kde se můžete občerstvit.

Ubytování a jídlo

Rozdíly v cenách ubytování mezi českou a německou stranou hranice již nejsou zdaleka tak výrazné jako ještě před několika lety, zvláště vezemte-li v úvahu i další služby. Pod Lužným se můžete ubytovat v Hohenau v Gasthofu Riedl.

Lusen-Schutzhaus

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Weidhütte se dostanete od hraničních přechodů Strážný / Philippsreut nebo Železná Ruda / Bayerisch Eisenstein.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Weidhütte - odpočívadlo Schutzhütte Sagwasserklause - Lausen

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Großer Arber neboli Velký Javor v Bavorském lese

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Václav Šneberger

Ahoj přátelé.
Trochu mmě zarazily použité názvy tohoto jedinečného šumavského vrcholu.
1. Česky se běžně používá Luzný (ne Lužný). I v mapách jsou běžné názvy „Luzenské údolí“ a „Luzenský potok“, tak proč Lužný?
2. Německy se hora jmenuje Luzen (ne Lausen). To je možná anglický překlad, ale proč? Nebo dnes co není anglicky není in?
Upřímně řečeno, když jsem viděl jen nadpis, myslel jsem si, že se jedná o trek v Lužických horách – Šumava mne vůbec nenapadla. Je to troch zavádějící!

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: