Výstup na Lugauer
Treky

Výstup na Lugauer

Ensstalské Alpy – Rakousko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
2206 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Tato vysoká hora představuje izolovaný skalnatý ostrov, bělostný atol v moři zelených lesů a luk na východní straně Ennstálských Alp. Vrchol je jen sporadicky navštěvován a také značení není v ideálním stavu. Z osady Radmer vede značená cesta č. 01 (E4 Alpin) proti proudu potoka Sulzbach a po okraji velké louky k ústí zalesněné dolinky. Pokračuje více vpravo a táhlým obloukem stoupáme do širokého sedla (konec lesní silnice z rokliny Krautgartengraben). Naše kroky se stáčí na západ po širokém, místy zalesněném svahu až ke kříži Schoderkreuz. Zde odbočuje vlevo výstupová cesta č. 662, která velmi příkře překonává západní stěnu Lugaueru. Nejprve trochu náročnějším terénem dosáhneme vrcholového hřebene, který nás dovede na hlavní bod skalnatého hřebene. Díky osamocené poloze štítu bohaté panoráma všech okolních hor a skutečně „letecké“ výhledy do dolin obklopujících tento vrchol.

Sestupová cesta je snad ještě zajímavější než výstup. Jdeme stále v blízkosti ostří hřebene k markantnímu žlabu Lungauerplan, jímž definitivně opouštíme vrcholové partie této nevšední hory. Značená stezka č. 668 nás dovede do úzkého sedla Gschnitzer Stein (1 556 m), odkud krátce, ale hodně příkře sejdeme do části obce Radmer, příznačně nazvané An der Hasel neboli V lískách (těch je tady opravdu požehnaně). Do centra Radmeru nám schází 3 km chůze po asfaltové cestě (na velmi sporadicky jezdící autobus raději nespoléháme).

Ubytování a jídlo

Přímo v srdci Ennstals- kých Alp stojí turisticky nejvýznamnější chata oblasti Hesshütte(1 699 m, maje- tek OeAV, kapacita 130 míst, v provozu od 15. 6.–26. 10., tel. 0043 664 4308060, info: www.hesshuette.at). Další výhodně postavenou chatou je Mödlinger Hütte (1 523 m, majetek OeAV, kapacita 61 míst, v provozu 15. 5.–31. 10., tel. 00433611 265), kterou najdeme na jižních svazích masívu Reichenstein. V oblasti vrcholu Grosser Buchstein stojí Buch- steinhaus1 546 m, majetek Naturfreude, kapacita 50 míst, v provozu 1. 5.– 31. 10., tel. 0043 3611 284)

Přístup na začátek

Hlavním výchozím místem pro výstup na Hochtor a Reichenstein je malebně položená vesnice (spíše rozptýlená osada) Johnsbach (953 m), kterou najdeme v samém srdci pohoří obklopenou věncem bělostných štítů. Mimo pěkného kostelíku nás zaujme „horský hřbitov“, věnovaný obětem hor. Vrchol Lugauer je nejdostupnější z obce Radmer na východě území Ennstálských Alp. Na Velký Buchstein musíme stoupat z údolí Ennstal nedaleko osady Gstatterboden. Odtud zároveň vede nejzajíma- vější přístup na Hochtor s následným sestupem do Johnsbachu.

Od severu je možný příjezd po dálnici A 1 (Wien – Linz), z níž odbočíme na tzv. Pyhrnautobahn (27 km západně od Linze) a přes města Windischgarsten dojedeme přímo do oblasti (výjezd „Gesäuse“). Pozor – průjezd tunelem Bossruck je zvlášť zpoplatněn, možno objet po silnici č. 138 přes sedlo Pyhrn- pass (954 m). Do údolí Enns vede státní silnice č. 146 přes malebné město Admont do Hieflau na konci údolí. Deset kilometrů za Admontem odbočuje lokální silnice do Johnsbachu (5 km, až na konec údolí 10 km). Malá osada Gstatterboden (výchozí místo pro výstup na Buchstein a Hochtor od severu) leží zhruba upro- střed kaňonu Gesäuse. Z Hieflau vede na jih silnice č. 115 (přes Eisenerz do Loebenu – spojení do Graze a do Vídně od jihovýchodu). Po 3 km odbočuje do hor cesta do obce Radmer (7 km, výcho- diště na Lugauer). Pohoří je zároveň dobře dostupné po železnici. Výhodné zastávky najdeme přímo v údolí Ennsu – Gstatterboden a Hieflau.

Základní trasa

Radmer – Schoderkreuz 3,5 hod. – Lugauer 1,5–2 hod. – Gspitzer Stein 2 hod. – Radmer am der Hasel 1,5 hod. Celkem 8,5–9 hod.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Honza

Dal jsem si včera sám okruh z Radmer an der Stube přes Lugauer do Radmer an der Hasel. Tak jak je popsáno v popisu treku. Lugauer je dobře přístupný z Radmer and der Hasel, je tam dole akorát jedna taková celkem exponovaná cestička s lany. Ale z Radmer an der Stube to zase taková zívačka není. V jednom místě musíte přelézat hřebínek s lany a za zády máte kilometrové nic, je to cca 150 m od vrcholu. Na některých stránkách se píše, že trase je vhodná i pro děti. Možná to psal člověk, který žádné děti nemá, ale na ten výstup ze strany „an der Stube“ bych svoje dítě rozhodně nevzal… Jinak nádhera, na ten kopec moc lidí nechodí, já potkal dva.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: