Výstup na Luco Grande (Laugenspitze) z Passo delle Palade (Gampenpass)
Treky

Výstup na Luco Grande (Laugenspitze) z Passo delle Palade (Gampenpass)

Nenápadný, jednoduše přístupný kopec nabízející fantastický panaromatický výhled na okolní horské skupiny, vyběhněte si na Luco Grande.

Ortler Alpen, Nonsberg Gruppe – Itálie

Typ
Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
9 km
Nejvyšší bod
2434 m n. m.
Převýšení
916 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Budete-li se pohybovat v okolí Merana a zbyde vám půlden volna, který byste rádi využili k výšlapu na nějaký nenáročný a přesto zajímavý kopeček, pak Luco Grande může být skvělá volba. Vyrazit můžete třeba z Passo delle Palade (Gampenpass), které leží ve výšce 1518m n. m. Ač je v sedle dostatek parkovacích míst, tak i mimo sezónu se za krásného slunečného dne rychle zaplní, je lepší zde být zavčas. Výstup lze pojmout jako okruh, ze sedla tedy nejdříve prudce stoupáme hustým lesem směrem k jezírku Lago di Luco (Laugensee). Dostáváme se nad hranici lesa, doufáme, že za hranou už se objeví jezero, ale na to je ještě příliš brzy, musíme překonat další stoupání a poté krátkou jednoduchou pasáž přes skalky, než se Lago di Luco konečně před námi objeví. Je to malé příjemné jezírko v chráněné kotlince, přímo to tu láká ke krátkému odpočinku. Nad námi se už tyčí vrchol Luco Grande. Komu se už nechce příliš stoupat, může vylézt na dostupnější Luco Piccolo, nás ale láká jeho vyšší bratříček s mnohem lepšími výhledy. Od jezera je možné pokračovat doleva po značené stezce, která za rozcestím pokračuje po hřebínku na vrchol. Druhou, kratší variantou je neznačená, ale dobře patrná stezka od jezera přímo vzhůru směřující na ostrý hřebínek, který vede k vrcholu. Na hřebínku už narazíme na značku vedoucí z údolí z druhé strany, která nás po pár minutách chůze dovede až k vrcholovému kříži na Luco Grande. Panoramtický výhled z vrcholu opravdu stojí za tu trochu námahy. Na severu vidíme Texelgruppe/Gruppo di Tessa a v pozadí Ötztalské Alpy, Ortler Gruppe na západě, a ve všech ostatních směrech se tyčí horské skupiny Dolomit – Brenta, Presanella, Adamello a další. Za dobrého počasí opravdu jedinečný výhled. Po svačince na lavičkách pod vrcholem je čas vyrazit zpátky dolů. Nechceme-li se vracet stejnou cestou, můžeme volit o něco delší trasu přes oblíbenou a příjemnou chatu Malga Monte Luco (Laugenalm) a odtud lesem po značce dále až na parkoviště v sedle.

V sedle je pramen pitné vody, který jako občerstvení po tůře přijde docela vhod. A vrátíme-li se brzy, můžeme ještě navštívit zrekonstruovaný vojenský bunkr, jako jeden z mnoha památníků války v tomto kraji (o prázdninách otevřeno denně krom pátku, mimo sezónu o víkendech, aktuální otevírací doby lze zjistit na internetových stránkách).

Ubytování a jídlo

http://www.gampenpass.it/indexde/restaurant.htm

http://www.ultental-valdultimo.com/almen/laugenalm.html

Potřebné vybavení

Běžné turistické vybavení.

Přístup na začátek

Z rychlostní silnice spojující Merano s Bolzanem odbočte v Lana, projeďte městečko a podle ukazatelů pokračujte na Passo delle Palade (Gampenpass). V sedle je podél silnice velké neplacené parkoviště, které se za pěkného dne ovšem docela rychle plní.
Veřejnou dopravou je možné přijet vlakem na zastávky Merano/Maia Bassa (Meran/Untermais) nebo Lagundo (Algund) a odtud pokračovat autobusem do sedla.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Passo delle Palade (Gampenpass) – Lago di Luco (Laugensee) – Luco Grande (Laugenspitze) – Malga Monte Luco (Laugenalm) - Passo delle Palade (Gampenpass)

Další možnosti túr v okolí

Od jezera Laugensee možno vystoupit na Monte Luco Piccolo (2290 m). Na vrchol vedou značené cesty i z jiných směrů, možno tedy pojmout jako přechod, např. do sedla Passo Castrin (Hofmahdjoch), odkud se dá pokračovat i dále do hor. Z vrcholu nebo sedla je také možné sestoupit na druhou stranu, do údolí Marauntal.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: