Výstup na Krottenkopf
Treky

Výstup na Krottenkopf

Bayerische Voralpen – Německo

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Německo
Další státy
Německo
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2086 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Horská skupina Bayerische Voralpen se skládá ze tří samostatných skupin. Mimo valu masívu Benediktenwand to jsou hory v okolí jezera Walchensee a nejvyšší patro hor Ester, které jsou pro svou geografickou blízkost skutečným alpským obrům a velmi dobré dostupnosti snad nejvíce vyhledávané. Pokud pomineme samostatně ležící masív hory Wank (1 779 m), tyčící se v zázemí města Garmisch-Parterkirchen a který se stal díky lanovce víceméně poutní horou, pak největší pozornost upoutá jediný masív přesahující hranici dvou tisíc metrů – hřeben Krottenkopf – Bischof.

Klasická cesta na nejvyšší vrchol pohoří vede od severu – z obce Eschenlohe. Značená cesta č. 15 začíná na jihovýchodním okraji v osadě Wengen a přechází kolem nádherné a turisticky stále ještě nedoceněné soutěsky Asamklamm (hloubka 40 m, přechod pro zkušené turisty možný, na most přes soutěsku by neměly vstupovat více než 3 osoby najednou). Pokračujeme po příjemné, mírně stoupající lesní cestě v délce asi 4–5 km až k rozcestí, kde cestu opouštíme vlevo stoupajícím chodníkem. Ten míří do severního skalnatého kotle pod stěnou Kreuzwände (neobhospodařovaná chata Pustertalhütte, pramen vody). Chodník přechází poslední borovicový lesík a vystupuje serpentinami kamením zavaleným kotlem do sedla pod vrcholem Hohe Kisten (1 922 m). Na tento tvarově zajímavý vrchol ve tvaru ostré zelené pyramidy ze strany jedné a severními skalnatými stěnami na straně druhé mohou zkušenější turisté vystoupit po okrajovém hřebeni. Značená cesta však ze sedla pokračuje dlouhým traverzem vrcholů Archfalkopf (1 927 m) a Schindlerskopf (1 940 m) v kosodřevině a mezi skalkami až ke kamenné chatě Krottenkopf Hütte (také Weilheimer Hütte). Stavení se nalézá na prosluněné terase těsně pod vrcholem Krottenkopf, na který lze pohodlně vystoupit během čtvrthodiny. Z vrcholu skvělý výhled na hned několik horských celků na pomezí Rakouska a Německa. Největší pozornost pochopitelně přitahuje Zugspitze, který je však trochu zacloněn blízkou skalnato-travnatou pyramidou vrcholu Bishof (Biskup).

Z vrcholu se vrátíme k chatě stejnou cestou a pokud máme dostatek času, pokračujeme hřebenem přes vrcholy Oberer Risskopf, Kareck a Bishof do obce Oberau v údolí Loischtal.

Ubytování a jídlo

Jedinou horskou chatou v masívu Estergebirge je Krottenkopf Hütte (také Weilheimer Hütte, 1 995 m, majetek DAV, v provozu od půlky května do půli října, kapacita 67 míst, tel. 0049 8825 2023). Pěkné kamenné stavení najdeme pouhou půhodinu chůze od vrcholu Krottenkopf.

Potřebné vybavení

Mapy: Kompass č. 5 Wettersteinge- birge/Zugspitzgebiet 1:50 000, f&b č. 322 Wetterstein/Karwendel 1:50 000

Přístup na začátek

Oblast Estergebirge je přístupná ze všech světových stran. Jako klasické výchozí místo lze zvolit větší obec Eschenlohe (640 m, 1 600 obyvatel), ležící na severním okraji pohoří v údolí Loisachtal. Vesnice byla založena v r. 1628 opatem Ottmarem z Ettalu. Poklidnou bavorskou atmosféru plnou květů v oknech a na balkonech dokresluje farní kostel St. Clemens z r. 1764 s krásnou vnitřní výzdobou a malbami tyrolského malíře Johanna Jakoba Zeillera a kaple St. Nikolaus. Na západním okraji to je obec Oberau (659 m, 2 800 obyvatel), kde mimo kostela Georgskirchen, postaveném na návrší (původní stavba z r. 1664) nenajdeme nic zvláště zajíma- vého. Posledním vhodným výchozím mís- tem je na jihovýchodě pohoří ležící obec Krün (875 m, 2 000 obyvatel) s pěkným kostelem St. Sebastian (z r. 1760, několikrát přestavovaný). Vesnice samotná má nádhernou polohu s fantastickými pohledy na hradbu pohoří Wetterstein.

Do oblasti Estergebirge se dostaneme po dálnici A 95 (München – GaPa). Do obce Eschenlohe sjedeme stejnojmenným výjezdem (obec Oberau leží na stejné komunikaci o 5 km jižněji). Masív Krottenkopf je dostupný také od východu (cesta č. 11 Kochel am See – Krün – Garmisch-Partenkirchen).Nejbližší žel. stanicí je Eschenlohe. 

Základní trasa

Eschenlohe – Krottenkopf Hütte 3,5–4 hod. – Krottekopf 20 min. Celkem 3,5–4,5 hod. ve výstupu.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: