Výstup na královnu Islandu, sopku Heklu
Treky

Výstup na královnu Islandu, sopku Heklu

Hekla, královna islandských sopek. Islanďané mají před touto bájnou a zlobivou horou značný respekt. Výstup na jednu z nejaktivnějších a také nejničivějších sopek.

vulkanický hřbet – Island

Typ
Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Island
Další státy
Island
Počet dní
1
Vhodné měsíce
srpen, červenec, červen
Délka
10 km
Nejvyšší bod
1491 m n. m.
Převýšení
1400 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Nástupní místo je jasně označeno malým parkovištěm, turistickým rozcestníkem a dokonce speciálně položenými pásy trávy, sloužící jako příjemné tábořiště.

Stezka je vzorně vyznačena tyčemi a žlutou barvou, která je v černé poušti nejen spolehlivým vodítkem, ale zároveň bezpečně provází mezi zrádnými, sopečným prachem přikrytými nebezpečnými puklinami. Výstup vede drolivou vulkanickou sutí a v úvodu není ničím zajímavý.

Ve druhé půli přechází pěšina na rozsáhlé firnové pole. Orientační body mizí pod příkrovem sněhu a ledu, ale výstup je natolik jednoznačný, že zbloudění snad ani není možné. Sklon výstupu naštěstí není nijak drastický, po 3 hodinách se dostanete na vrchol (1491 m). Tedy spíše nejvyšší bod okraje půlkruhovitého kráteru (průměr 2 km, hloubka 100 m), vyplněného ledovcem ze kterého stoupá na několika místech kouř.

Není divu, že ve středověku dostala Hekla přezdívku „Brána do pekel“. Pohled na trhlinami rozbrázděný ledovec, z nichž jako z nozder nestvůry stoupá k nebi dým, je odměnou za výstupem. Sopečná struska je díky tomu příjemně teplá a „vyhřívané“ posezení umocňuje prožitek jedinečného okamžiku.

Ubytování a jídlo

Ubytování: Přímo na úpatí sopky je na sopečném štěrku natažený koberec trávy, sloužící pro nouzové táboření. Nejbližší kemp je ve cca 50 km vzdáleném středisku Landmannalaugar.

Jídlo: Žádné, naprostá pustina, nejbližší civilizace je turistické středisko Landmannalaugar (skromný obchod, kavárna, kemp).

Potřebné vybavení

Jako na běžnou turistiku. Přestože vrchol je pokryt ledovcem (firnem) maček a cepínu netřeba (platí pro letní sezónu).

Přístup na začátek

Na ostrov letecky (přes německé cestovky již od 250 €, z ČR za cca 9000 – 11 000 Kč, např. Ryanair do Londýna a následně společností Iceland Expres do Keflavíku). Pod horu se dostaneme značně draze pronajatým vozidlem nebo také velmi drahou autobusovou dopravou.
Výchozím bodem je autobusová zastávka v lokalitě Klofningar, ležící na vnitrozemské (tedy pouze terénními vozy sjízdné) silnici F 225 (autobusová linka Reykjavík – Landmannalaugar).
Pouze doprava autobusem (drastický zásah do peněženky, ekvivalent hovoří jasně – 50 km = 500 Kč).

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

žádné

Základní trasa

Výchozím bodem je autobusová zastávka v lokalitě Klofningar, ležící na vnitrozemské (tedy pouze terénními vozy sjízdné) silnici F 225 (autobusová linka Reykjavík - Landmannalaugar). - Hekla (1491 m.n.n)

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: