HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Výstup na Kilimandžáro – klasická cesta Marangu

  Jedinečný, a proto bohužel trochu profláklý trek. Kilimandžáro se vypíná do výšky skoro 6 km z víceméně rovinaté savany v rovníkové Africe a když ho poprvé spatříte, zastaví se vám srdce…

Kilimandžáro – Tanzánie

Stát
Tanzánie
Další státy
Tanzánie
Počet dní
5
Vhodné měsíce
říjen, září, březen, únor, leden
Délka
75 km
Nejvyšší bod
5895 m n. m.
Převýšení
4200 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Jedinečný, a proto bohužel trochu profláklý trek. Kilimandžáro se vypíná do výšky skoro 6 km z víceméně rovinaté savany v rovníkové Africe a když ho poprvé spatříte, zastaví se vám srdce… Technická nenáročnost výstupu je známá, takže ke zdolání láká i prosté dobrodružné cestovatelské duše. Popravdě, ortodoxní horalové zde trpí. Hora je široko daleko jediná, tedy cokoli, čím se dá zpeněžit, je beze zbytku využito.

Vstupné do národního parku je akceptovatelné, ale hůře se chápe povinnost mít s sebou domorodý doprovodný tým, čítající v průměru min. 2 osoby na 1 turistu. Nosiče, kuchaře, číšníky, jejich asistenty… nejsem jistá, že jsem je všechny za celou dobu vůbec viděla. Nicméně zaplatit se museli. Tým vám perfektně vaří a všechno nese, což je pohodlné, ale pro hodně z nás nepotřebné až nadbytečné. Pokud ale na tohle zapomeneme, je trek fantastickou přehlídkou krajinné a klimatické rozmanitosti.

U vstupní brány v 1800 m zrají banány. První úsek vede tropickým lesem plným života, který končí v táboře Mandara Huts 2800 m hemingwayovským výhledem á la „Zelené pahorky africké“. Do tábora Horombo Huts 3800 m krajina připomíná alpské louky. Ke Kibo Huts ve 4800 m již jdete kamenným mořem vyvřelin a míjíte Kiliho brášku, rozeklaný kráter Mawenzi 5149 m. Z tábora Kibo se o půlnoci útočí na vrchol a vpravdě se zde láme chleba.

Do Kiba dojde každý a cesta až sem je z kategorie náročnosti „krmení pávů na Konopišti“. Na poslední úsek se vychází o půlnoci a je to monotónních 7 hodin potmě, serpentinami v suti, se sílícím větrem a nečekanou zimou. Kili je o morálu. Za rozbřesku se obvykle dosahuje hrany kráteru, tzv. Gillmans Pointu 5681 m,což už se počítá, že jste byli na Kili. Nicméně samotný vrchol Svobody „Uhuru Peak“5895 m je ještě 1,5 h cesty. Překvapující je ukrutná zima fičící po ledové střeše Afirky. Dřevěná cedule je jako magnet. „Congratulation. You are now at Africa´s highest point…“ Kdo by si to odpustil?

Ubytování a jídlo

Ubytování na trase Maranga je v na Afriku mimořádně komfortních dřevěných nocelhárnách. V jejich spodních místnostech vám váš tým naservíruje jídlo o 3 chodech, takže žádné iluze o kilech dole. Ráno dokonce roznáší lavorky z teplou vodou.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, pevné boty, trekové hole, spacák. Oblečení do horka i pořádného mrazu.

Přístup na začátek

Arusha – výchozí město, odkud mikrobusem cca 2 h ke vstupu do parku

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ano, u vstupu do parku + nutný tým, jinak vás nepustí

Počet lidí za rok (odhadem)

15000

Základní trasa

Marangu gate – Mandara camp – Horombo camp – Kibo camp – vrchol – a zpět

Orientační rozpis po dnech

  1. Maranga Gate – Mandara Hut
  2. Mandara Hut – Horombo Hut
  3. Horombo Hut – Kibo Hut
  4. Kibo Hut – Uhuru Peak – Kibo Hut – Horombo Hut
  5. Horombo Hut – Maranga Gate

Další možnosti túr v okolí

Mt. Meru, 4565 m, druhá velká hora v oblasti, vypínající se nad Arushou. Praktický aklimatizační vrchol před Kili. Pozor – chodit na Kili bez aklimatizace se rovná zásadně ohrozit naděje na úspěšný výstup.

Zkušenosti čtenářů

Katerina

Ahoj, chtela jsem se zeptat na kolik to tak vyjde, vsichni ti pruvodci a spol. Samotny vystup…?

Josef
Katerina:

V únoru jsme šli cestou Machame – je lepší pro aklimatizaci a cena byla na 7 dní 950 USdol a to jsme museli dost smlouvat, poradím kdyžtak fintu a i cestovku se kterou jsme šli. Pokud chceš cestou Marangu tak to bude o 100USdol levnější a o den kratší ale je lepší před tím uskutečnit aklimatizační výstup na Mt Meru a ten stojí okolo 400 USdol.Úspěšnost vrcholu cestou Marangu bez aklimatizace je dost malá.

josef matouš
Josef:

Ahoj,

prosím o informaci a kontakt na agenturu která by zajistila doprovod při výstupu na Kilimanjaro. Letím už za 14 dní, chci jít cestou Marangu, je nás pět.

Pepa

Jiří
Katerina:

Ahoj, chtěl bych se zeptat zda výstup zvládnou i začátečníci horalové, je to náročné. Rád bych tě poprosil o jméno cestovky a co všechno je v ceně. Pokud můžeš napsat na email jiri.hofr@seznam.cz chystáme se tam s kamarádem koncem tohoto roku.
Díky a budu se těšit
JH

Matěj

Chtěl jsem se zeptat co ta cena všechno zahrnuje a kolik lidí se tak podílí na té ceně?Jaké období je nejlepší na výstup?

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: