HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Výstup na Jabal Kawkaban a Hosn Bokur

Stolová hora Jabal Kawkaban (2800 m) a její okolí nabízí úžasné scenérie, ale přitom nenáročný terén, který zvládne bez problémů každý turista. Navíc se jedná o jednu s nejbezpečnějších destinací v celém západním Jemenu, kde se lze bez větších obtíží pohybovat i bez domorodého průvodce.

Jemenská vysočina (Pohoří Haraz) – Jemen

Stát
Jemen
Další státy
Jemen
Počet dní
3
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
35 km
Nejvyšší bod
2800 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Stolová hora Jabal Kawkaban (2800 m) a její okolí nabízí úžasné scenérie, ale přitom nenáročný terén, který zvládne bez problémů každý turista. Navíc se jedná o jednu s nejbezpečnějších destinací v celém západním Jemenu, kde se lze bez větších obtíží pohybovat i bez domorodého průvodce. Výchozím bodem treku může být snadno dostupná Thula (Thila), malebné městečko s unikátní architekturou, nad kterým trčí vysoká skála se snadno dostupnou pevností na vrcholu.

Necelých deset kilometrů odtud dominuje obzoru obrovská skalnatá stěna stolové hora Jabal Kawkaban, na jejímž úpatí se choulí starobylý Šibám (nezaměňovat se stejnojmenným městem v Hadramautu na východě Jemenu, které tvoří slavné hliněné mrakodrapy), odkud vede nahoru překvapivě snadná výstupová cesta, nedávno místy vylepšená schodištěm. Na vrcholu hory Kawkaban se nachází stejnojmenná vesnice, kde lze přespat v jednoduchém funduku.

Zdejší kamenné domy jsou mistrovskou prací dávných kameníků. Z Kawkabanu je pěkný výhled na Š ibam, od které jej odděluje úctyhodných 300 výškových metrů. Následující den trek pokračuje přes rozlehlou náhorní plošinu k působivému skalnímu srázu u vesničky Hosn Bokur, jehož obrázek nechybí snad v žádném prospektu o Jemenu. Poblíž tohoto místa serpentinovitě klesá pohodlná vyhlídková cesta dolů do úrodného kraje Al Mahweet. Trasa míjí několik maličkých vesniček, kde se zastavil čas a končí v městečku At Tawila, jehož staré jádro je rozloženo po svazích a vrcholcích sedmi mohutných skalních věží. Popisovanou trasu lze ujít i za dva dny, ale to nezbude mnoho času na prohlídku všech zajímavých míst, kterými prochází.

Ubytování a jídlo

V Sibámu a Kawkabanu je několik jednoduchých hotelů zaměřených na zahraniční turisty, kde se i vaří. Funduk lze sehnat i ve městčku At Tawila. Na část cesty je třeba vzít vlastní zásoby.Ve všech větších vesnicích se prodává balená voda.

Potřebné vybavení

Běžná výstroj pro nenáročnou horskou túru.V zimních měsících nezbytné teplé oblečení.

Přístup na začátek

Společným nebo vlastním taxi ze (do) Sana’a.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Není třeba zvláštní povolení pro tento trek, ale turisté potřebují zpravidla povolení od vládních úřadů pro všechny cesty mimo hlavní město. Jde spíše o registraci, za kterou se platí jen symbolický poplatek.

Základní trasa

Thula - Shibam – Kawkaban – Hosn Bokur – At Tawila

Orientační rozpis po dnech

  1. Thula – Shibam – Kawkaban
  2. Kawkaban – Hosn Bokur
  3. Hosn Bokur – At Tawila

Další možnosti túr v okolí

Z městečka At Tawila lze pokračovat směrem na Al Mahweet nebo odbočit na sever do pohoří Maswar, kde je však terén podstatně náročnější.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: