Výstup na Huascaran Sur
Treky

Výstup na Huascaran Sur

Vysoká nadmořská výška, ledovec a jeden z nejkrásnějších a také nejnáročnějších treků, které můžete v Peru absolvovat.

Cordillera Blanca – Peru

Stát
Peru
Další státy
Peru
Počet dní
5
Vhodné měsíce
srpen, červenec, červen
Délka
40 km
Nejvyšší bod
6768 m n. m.
Převýšení
3700 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Podrobný popis

Huascaran (6768 m) je nejvyšším vrcholem Peru, přesto výstup patří k těm méně technicky náročným v oblasti Cordillera Blanca. Největší problém představuje vysoká nadmořská výška (a s ní spojený problém aklimatizace), velká zima a aktuální stav ledovce na přístupové trase do sedla Garganta. Ten se mění každým rokem a tak ačkoli jeden rok se může jednat o „chodecký“ terén, jiné roky je třeba komplikovaně překonávat trhliny či slézat bariéry ze séraků.

Vyráží se z vesničky Musho, kde se v kanceláři musí zaplatit poplatek  za vstup do národního parku. Cesta do základního tábora vede mezi políčky a následně stoupá v serpentinách eukalyptovými lesy až do výšky 4200 m.  Hned vedle terasovitých plácků na stany teče potok. Lze sem také domluvit transport batohů na oslech. Cesta pod ledovec vede skalnatými plotnami, cestou se míjí chata Don Bosco. V morénovém kempu (4800 m) už je jen pár míst na stany, ale pořád tu je tekoucí voda (přes den, v noci zamrzá).

Někteří pokračují až do kempu na ledovci (5300 m), ale spaní na sněhu a nutnost rozpouštět sníh hovoří proti. Výstup strmým a rozpraskaným ledovcem do sedla Garganta představuje nejobtížnější místo, doporučuji vyrazit brzy ráno dokud na ledovec nesvítí slunce a vše je bezpečně zmrzlé (některá místa je nutno odjistit resp. slanit).

V sedle Garganta se stany staví ve sněhových záhrabech, navzdory výšce je zde přes den za slunečného počasí poměrně teplo. Výstup na vrchol vede ze sedla směrem na jih velmi strmým svahem. Překračuje se několik trhlin a v horní části se traverzují mohutné séraky (některá místa je nutno odjistit resp. slanit). Samotný vrchol je rozlehlé plató odkud jsou krásné výhledy na Cordillera Blanca i Negra. Sestup stejný jako výstup, doporučuji přespat ještě jednou v sedle Garganta a přechod ledovce nechat opět na ranní hodiny.

Ubytování a jídlo

v Refugio Don Bosco (4800 m) lze koupit jídlo, nápoje a ubytovat se. Vše s náležitou vysokohorskou přirážkou. Doporučuji vzít veškeré jídlo s sebou a spát až v morénovém kempu ve stanu.

Potřebné vybavení

pevné boty (ideálně skelety), oblečení a spacák  do nízkých teplot, kvalitní stan, mačky, cepín, lano, sedák, ledovcové šrouby, sněhová kotva

Přístup na začátek

Z Limy autobusem do Huarazu, odtud collectivem nebo taxíkem do vesničky Musho

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ano (70 Sol v roce 2007)

Základní trasa

Musho - základní tábor - kemp na moréně - sedlo Garganta - vrchol Huascaran Sur - kemp v sedle Garganta - Musho

Orientační rozpis po dnech

  1. Musho (3050 m) – Základní tábor (4200 m)
  2. Základní tábor – Kemp na moréně (4800 m)
  3. Kemp na moréně – Sedlo Garganta (5950 m)
  4. Sedlo Garganta – vrchol Huascaran Sur  (6768 m)- Sedlo Garganta
  5. Sedlo Garganta – Musho

Další možnosti túr v okolí

Nespočet lehčích i obtížnějších vrcholů. Oblíbený je snadno dostupný vrchol Nevado Pisco,odkud jsou na Huascaran nejhezčí výhledy. Oblíbený je také trek údolím Santa Cruz, nebo okruh kolem Alpamaya. Ze sedla Garganta se nabízí také výstup na severní vrchol Huascaranu, který je nižší, ale technicky náročnější.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: