Výstup na horu Kula
Treky

Výstup na horu Kula

– Chorvatsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Chorvatsko
Další státy
Chorvatsko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
1534 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Hřeben Bjelolasica je nejvyšším horským pásmem celku Gorski Kotar.

Díky skvělým sněhovým podmínkám (odtud také název – něco jako Bílá hora) bylo v oblasti vybudováno největší chorvatské středisko zimních sportů (několik sjezdovek, rampa pro snowboard, běžecké tratě a lyžařská škola). V létě jsou však hory poměrně liduprázdné, největší turistický zájem přece jen přitahuje sousední labyrint skalních věží Bijele a Samarské stijene.

Náš výstup zahájíme u hotelu Jasterb ve vesnici Begovo Razdelje. Jakmile dojdeme na východní konec vesnice (cca 1 km), odbočíme doprava a pokračujeme po štěrkové cestě přes les pod vrcholy Okruglica a louku Duga Poljana (turistická značená stezka zde opouští cestu a vede přímo přes louku). Po hodině a čtvrt dorazíme k pastvinám Vrbovska poljana, kde se k nám zprava připojí značená stezka od horské chaty Planinarska kuča Janjčarica. Dáme se doleva a v následujícím, asi 1 km dlouhým úsekem, půjdeme po makadamové silnici (Begovo Razdolje – Jasenak).Podle mapy lze odtud vystoupit na vrchol Kula krátkou spojkou, ale cesta je hodně blátivá a příliš nepoužívaná. Delší, mnohem pohodlnější  a orientačně přehlednější je pokračovat ještě cca 1–1,5 km po makadamu ke křižovatce značených cest. Zde narazíme na dobře udržovanou dálkovou trasu KPP (Kapelski planinarski put), spojující v tomto úseku vrchol Bjelolasice se samarskými stěnami. Podle ukazatele se dáme vlevo a serpentinami po loukách vyjdeme k malé dřevěné boudě Jakob Mihelič (příjemné posezení před chatou, ve skalnatém hřebeni za chatou vede nově vyznačená a zabezpečená „Cesta chorvatských himálajistů“). Od útulny vyjdeme za pět minut na boční hřeben Kulske njivice a za dalších 15 minut dosáhneme nejvyššího vrcholu Kula s geodetickým sloupem a vrcholovou knihou. O vrcholu se hovoří jako o nejlepším rozhledovém bodu Chorvatska. Za jasných dní odtud skutečně přehlédneme obrovský kus země, dohlédneme dokonce až na Julské Alpy. Sestup vedeme nejlépe stejnou cestou.

Ubytování a jídlo

V oblasti Bjelolasica jsou v současnosti k dispozici dvě horské chaty. V blízkosti nejvyššího vrcholu masívu je to Planinska kuča Jančarica (1 239 m, kapacita 18 lůžek, otevřeno nepravidelně podle domluvy, tel. +385 51 833 248).Ve vzdálenosti 15 minut chůze od vrcholu Kula stojí bivakovací bouda Planinarsko sklonište Jakob Mihelič (1 460 m, otevřeno stále). Nedaleko skalnatého vrcholu Klek najdeme chatu Planinarski dom na Kleku (1 000 m, v provozu jen o víkendech, kapacita 43 lůžek, tel. +385 47 521 206).

Přístup na začátek

Od Jadranu je možný přístup do oblasti dvěmi variantami. Z hlavní silnice Rijeka – Karlovac odbočuje v obci Lokve silnice č. 6 do větší vesnice Mrkopalj. Odtud po lokální cestě (makadam v úseku 16 km), která protíná pohoří Velika Kapela až k obci Jasenjak a která vede dále do Ogulinu (z hlavní silnice 36 km). Do stejného místa dojedeme od pobřeží z města Senj. Silnice stoupá přes sedlo Vratnik a přes obec Brinje do Selvice. Vlevo odbočka po silnici č. 6 do Jasenjaku (směr Ogulin). Z vnitrozemí se do oblasti dostaneme z Karlovace po cestě č. 12 – 3 do Ogulinu, odtud jednoznačně do vesnice Beljsko. Nejbližší železniční stanice Ogulin (trať Karlovac – Rijeka, 25 km).

Základní trasa

Kula: Begovo Razdolje – Vrbovska poljana 1–1,5 hod. – Gorski Kula 1 hod. Celkem 2,5–3 hod. pouze ve výstupu.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: