Výstup na Hoher Riffler
Treky

Výstup na Hoher Riffler

Zillertálské Alpy – Rakousko

Typ
1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
3231 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vrchol Hoher Rifler je tichým a nedotčeným místem v blízkosti velkého lyžařského střediska Hinterux. Tato krásná a zatím ještě nedoceněná pyramida nabízí snad ještě více než jeho slavnější sousedé. K vrcholu vedou dvě zajímavé trasy, kde se sněhu či ledu dotkneme jen výjimečně. Od přehrady Schlegeis přejdeme po cestě posledním tunelem a stoupáme po zn. cestě č. 532 lesem, později po loukách Frisenbergalm ke korytu potoka Lapenkar Bach. Stejnojmennou kotlinou vystoupíme až k chatě Friesenberg Hütte, stojící u malebného jezírka Friesenberg See. K výstupu si můžeme vybrat hned ze dvou variant.

Buď přímý výstup jižním hřebenem (tráva, něco skal, značení mužíky celkem jednoznačné, jen mírně obtížné, pozor na firnové pole v druhé části výstupu) nebo zvolíme výstup přes sedlo Friesenbergscharte. Odtud severovýchodním hřebenem s pěkným lezením (I. UIAA) až na vrchol. Obě trasy lze vhodně kombinovat v duchu výstup + sestup. Pokud na Hoher Rifler vystoupíme první cestou (jižním hřebenem) a sestup vedeme přes Friesenbergscharte můžeme si jako bonbónek navíc přidat lezecky zajímavý vrchol Nördliche Gefrorne Wandspitze (lezení v terénu obtížnosti max. I. UIAA, nutné mačky na přechod většinou zmrzlých úseků na ledovci). V tomto případě počítejme z cca 2 hodinami navíc (výstup na vrchol a návrat zpět na Frisenbergscharte).

Ubytování a jídlo

V oblasti vrcholu Hoher Rifler plní funkci výchozího bodu chata Friesenberg Hütte (2 477 m, majetek DAV, kapacita 56 míst v cenách 14 – 20, v provozu 15. 6.–30. 9., tel. 0043 676 7497550). 

Přístup na začátek

Do střediska Hinterux a do údolí Zamser Grund se dostaneme od dálnice A 12 výjezdem „Wiesing/Achensee/Zillertal“. Následuje průjezd údolím Zillertal do letoviska Mayrhofen. Zatímco hlavní silnice č. 169 pokračuje dále k jihu k parkovišti Breitlahner a pokračuje již jako mýtná cesta k přehradě Speicher Schlegeis (1 872 m, několik parkovišť), vpravo odbočuje horská silnice do Lannersbachu a dále do střediska Hintertux v závěru údolí Tuxertal (velké parkoviště). Pro přístup pod hory od západu vede z cesty č. 182 (příp. dálnice A 13) odbočka ve Staffachu do obce St. Jadok. Zde se silnice dělí do dvou větví – jedna vede více na severozápad do údolí Schmirntal, výhodnější je druhý směr do doliny Valsertal (konec silnice je u hostince Touristenrast – 1 345 m). Nejbližší železniční stanici najdeme v Mayrhofenu (trať Jenbach – Mayrhofen), od západu je to stanice Steinach am Brenner (trať Innsbruck – Bolzano).

Vhodnou dolinou pro výstup na Olperer a zároveň na Hoher Rifler od jihovýchodu je Zamser Grund, resp. velké přehradní jezero Speicher Schlegeis v samotném závěru údolí. Důležitými opěrnými body pro výstup jsou však výše položené horské chaty Spannagelhaus, Gerauer Hütte, Olperer Hütte a Friesenberg Hütte.

Základní trasa

Speicher Schlegeis – Friesenberg Hütte 2 hod. – Hoher Rifler (jižním hřebenem) 3 hod. – návrat přes Friesenbergscharte 3 hod. Celkem 8 hod.

Další možnosti túr v okolí

Tuxerské Předalpy (Tuxer Voralpen) nabízí tolik překrásných koutů, že není absolutně v možnostech tohoto skromného průvodce po rakouských Alpách přiblížit byť jen zlomek. Ale středisko Hintertux je mezi českou veřejností natolik známou a vyhledávanou oblastí, že nevzpomenout alespoň několik zajímavých míst by bylo škoda. 

V blízkosti Hintertuxu si rozhodně nenechme ujít návštěvu burácivého závoje nádherného vodopádu Schleierfall. Najdeme jej na konci údolí Weintental, zhruba hodinku pochodu od Hintertuxu (zn. cesta č. 323, zároveň přístupová cesta na chatu Tuxer Joch Hütte). Dalším, i když poněkud vzdálenějším horským cílem může být parádní rozhledový štít Geier Spitze (2 857 m, resp. jeho o 30 m vyšší bratříček Lizumer Rechner). Výstup vede z Lanersbachu údolím Junsberg po značené cestě č. 322 – celkem 5 hod. jen ve výstupu. Přímo nad hlavní obcí údolí Tuxertal – Lanersbachem najdeme krásnou „karpatskou“ krajinu kolem vrcholu Rastkogel (2 762 m, možný výjezd lanovkou přes Lammerbichl k sedlu Hoarberg Joch). Zároveň odtud můžeme absolvovat panoramatickou hřebenovku na často vyhledávaný vrcholek Penken. A tak bychom mohli pokračovat dále a dále. Hintertux – to rozhodně nejsou jen lyže či snowboard, ale také desítky kilometrů vzorně upravených turistických tras v čisté alpské přírodě. 

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: