Výstup na Hohe Munde (2662 m) v pohoří Wetterstein
Treky

Výstup na Hohe Munde (2662 m) v pohoří Wetterstein

Dvojvrchol Hohe Munde v hřebeni protáhlého vápencového masívu Mieminger Kette překvapí svou osamělou monumentálností, ale jen sotva může konkurovat mohutnému masívu Zugspitze v pohoří Wetterstein, tyčící se jen pár kilometrů severně.

Wetterstein – Rakousko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2662 m n. m.
Převýšení
1500 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Dva vysoké souběžně ležící hřebeny Wetterstein a Mieminger Kette představují markantní vápencovou hradbu, která převyšuje údolí o více než 2000 m! Zatímco masív Wetterstein leží jak na území Rakouska, tak Německa, hřeben Mieminger Kette je čistě rakouským pohořím.

Start z obce Moos

Protáhlý vápencový val Mieminger Kette je až na několik málo výjimek pohořím nepřístupným. Pouze na východním okraji lze dosáhnout závratných výšek v kulminačním bodě Hohe Munde (dvojvrchol). Ehrwald je sice s obcí Lermoos spojen silnicí, ta je však pro běžný provoz uzavřena (pro kolo nikoli – perfektní terén), a tak na šestý nejvyšší vrcholek celého hřebene musíme celý masív objet od jihu do místní části Moos, odkud vede sedačková lanovka k chatě Rauthhütte (chata i lanovka v provozu celoročně). Zcela jistě se těch 500 výškových metrů vyplatí vyjet tímto zařízením. Cena není nijak drastická a hor si ještě užijeme až až (pěší výstup trvá 1–1,5 hod.).

Za výhledy na celý Wetterstein

Od chaty stoupáme prudce přes louku Moosalm a kosodřevinou vstupujeme do suťového kotle Hüttenrinner. Namáhavě a strmě stoupáme výrazným žlebem Hohe Klamm ke kříži a velkému vysílači na východní vrchol – Östgipfel (2 592 m). Sestoupíme několik metrů do sedla a v pohodě dospějeme na nejvyšší vrchol Hohe Munde. Od velkého kříže skvělý výhled na celé pohoří Wetterstein, které máme odtud „co by kamenem dohodil“. Ovšem nejkrásnější jsou letecké výhledy přes jižní srázy do údolí Innu, které se vlní o více jak dva vertikální kilometry u našich nohou.

Cesta dolů vede buď stejnou trasou nebo pokračujeme málo chozenou, ale dostatečně zajištěnou cestou v jižním úbočím dlouhého hřebene na Niedere Munde (2 059 m). Sestup možný jak na jih (cesta č. 811 a 92) do Telfs, tak k severu (cesta č. 811 a 8a) do údolí Gaistal. K nejbližší autobusové zastávce musíme sejít ještě asi 4 km k parkovišti u mostu Salzbachbrücke (do výchozího bodu v Moosu další 4 km).

Náročnost: Výstup na vrchol Hohe Munde je přes svoje značné převýšení jen středně obtížnou túrou (při použití sedačkové lanovky převýšení 1 000 m, bez ní 1 500 m).

Čas přechodu: Lermoos-Moos – Rauthhütte 1,5 hod. – Hohe Munde 2,5–3 hod. – Niedere Munde 1,5 hod. – Lermoos (přes Gaistal) 2,5 hod. Celkem 8–8,5 hod. Při použití sedačkové lanovky o 1,5 hod. kratší.

Ubytování a jídlo

Hlavním turistickým střediskem na západní straně Zugspitze je malebně položené městečko Ehrwald (994 m, 2 550 obyvatel), tvořící se sousední obcí Lermoos (1 004 m, 750 obyvatel) jeden celek. Svou polohou uprostřed tří významných alpských masívů – Wetterstein, Ammergau a Lechtálských Alp je ideálním opěrným bodem pro mnoho horských túr. Střediska můžeme využít také pro výstup na Hohe Munde, ale cesta k nástupu je velmi dlouhá a nevýhodná. Proto je lepší dospět do roztroušené velmi staré obce Lermoos (1 052 m, asi 1 000 obyvatel, vzpomínaná již v r. 1060) na východním konci hřebene Mieminger Kette. Z místní části Moos vede k chatě Rauthhütte sedačková lanovka, jejíž použití nám výrazně usnadní život a z túry se stane podstatně příjemnější záležitost.

Přístup na začátek

Ehrwald leží na silnici č. 187 spojující rakouský Nassareith s nejvýznamnějším bavorským letoviskem Garmisch-Partenkirchen. Nejbližší příjezd vede výjezdem z dálnice A 12 Telfs Öst a po cestě č. 189 do Nassareithu (26 km). Tímto dálničním výjezdem se dostaneme také do Lermoos (lokální silnice, na počátku větší stoupání a několik ostrých serpentin).

Základní trasa

Moos - Rauthhütte - Hohe Munde - Niedere Munde - Telfs/Gaistal

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: