Výstup na Hochwildstelle
Treky

Výstup na Hochwildstelle

Nízké Taury – Rakousko

Typ
1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
2747 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Druhá nejvyšší hora Nízkých Taur představuje v rámci pohoří jedinečnou horskou rozhlednu. Výška a poloha štítu uprostřed dlouhé severní rozsochy jej k tomu přímo předurčují. K vrcholu můžeme vyrazit z mnoha směrů, ale zůstaňme v údolí Untertal, kde jsme zahájili a snad i zakončili výstup na Hochgolling. Nejprve si však prohlédneme krásný vodopád Riesachfälle. Značená stezka nás dovede nejen až k němu, ale dokonce jej po dřevěném můstku překročíme. Dojdeme k hlavní značené cestě č. 777, která míjí krásné jezero Riesach See uprostřed klidné alpské louky v širokém plochém údolí. V závěru údolí (v blízkosti tratě nákladní lanovky) jdeme kolem několika menších vodopádů (nebo spíše peřejí) na potoku Riesach Bach ke dřeveným domům horolezeckého střediska Preintaler Hütte.

Od chaty se napojíme na dálkový chodník 702, který nejprve traverzuje úpatí hory Schneider a vstupujeme do krátké, ale velmi příkré kotliny Trattenkar. Míjíme jezírko Tratten See a hodně strmě vystoupíme na široké sedlo Windloch Scharte, které je uzlovým bodem na styku několika horských hřbetů. Úzkým skalnatým hřebenem vyjdeme nejprve na předvrchol a později přes několik skalnatých prahů dosáhneme vrcholu ostré pyramidy Hochwildstelle. Na vrcholu nás vítá velký, několika lany uzemněný kříž a úchvatné panoráma hor. Cesta však ještě nekončí. Krásná hřebenovka vede přes Kleine Wildstelle do sedla Neualmscharte (2 347 m). Odtud sestupuje značená stezka č. 782 k jezeru Reisachsee na jih zpět do výchozího bodu nebo je možné po stejně značené cestě pokračovat dále na sever k jezeru Obersee a k chatě Haus Wödl Hütte, odkud již zcela snadno přes nádherně zelenou dolinu Seewigtal (několik jezer, vodopády) dosáhneme doliny řeky Enns. Jinou krajinově pestrou možnosti ústupu z Hochwildstelle představuje cesta č. 26, která klesá ze sedla Wildlochscharte kolem jezírek Goldlacken do údolí Sattental.

Ubytování a jídlo

V oblasti nejvyššího vrcholu Nízkých Taur stojí na jeho severní straně Gollinghüte(1 641 m, majetek spolku Preintaler, kapacita 82 míst, v provozu 15. 6.–30. 9., tel. 0043 676 5336288). Druhou chatou je Preintaler Hütte(1 657 m, soukromá, 156 míst, v provozu 15. 6.–30. 9., tel. 0043 664 1448881). Poslední chatou centrální části Nízkých Taur je Grazer Hütte (1 897 m, majetek OeAV, kapacita 25 míst, otev- řeno 1. 6.–30.9., tel. 0043 316 822266).

Potřebné vybavení

Mapy: ÖK č. 127, 128 a 157 1:50 000, Kompass č. 31 Radstadt/Schladming, č. 67 Lungau/Radstädter Tauern – obě 1:50 000, f&b č. 201 Schladminger Tau- ern/Radstadt /Dachstein 1:50 000, AV Karte č.45/2 Nieder Tauern II – 1:50 000

Přístup na začátek

Údolím Enns na severní straně Nízkých Taur vede silnice č. 146 (výjezd z dálnice A 9 „Gesäuse“ nebo z dálnice A 10 „Ennstal“). Jižní stranu pohoří zpřístupňuje silnice č. 96 z Murau do Tamswegu (výstup na Hochgolling od jihu a turistika v oblasti vrcholů Roteck a Preber). Železniční tratě lemují pohoří jak na severu, tak na jihu. Vhodnými sta- nicemi pro přístup do hor jsou Schladming a Tamsweg.

Hlavním výchozím místem do hor je významné město a středisko zimních sportů Schladming (749 m, 4 000 obyvatel), ležící na severní straně pohoří v údolí Enns. Za svůj rozkvět vděčí město objevu ložisek mědi a stříbra, které se zde začaly dobývat již v r. 1304. Ze stavebních památek zaujme především jeden z největších kostelů ve Štýrsku Evangelischekirchen z r. 1862 a římsko – katolický farní kostel z r. 1532. Historické jádro města je tvořeno krásnými hornickými domy s mnoha pěknými zákoutími. Ze Schladmingu vede lanovka na blízký vršek Planai (1 894 m, Schladminger Hütte), který je velmi dobrým startovním bodem pro mnoho horských túr v Nízkých Taurech. Hlouběji do hor vede lokální silnice údolím Untertal, končící v blízkosti vodopádu Riesachfälle (1 079 m, hostinec, parkoviště). Tato lokalita je nejlepším výchozím bodem jak pro výstup na Hochgolling, tak na Hochwildstelle. Hory jsou samozřejmě přístupné rovněž od jihu. Funkci výchozího místa zde plní malé městečko Tamsweg(1 021 m), resp. osada Hintergöriach na spodní části údolí Göriachtal (autem je možno vyjet až na horskou louku Untere Piendl Alm – 1 329 m). K výstupům na vrcholy Preber a Roteck je ideálním východištěm horský hotel Prebersee u stejnojmenného jezera. Z Tamswegu vede k jezeru prudce stou- pající silnice (až 14 %) do osady na bře- zích jezera Prebersee. Autem je možno pokračovat po úzké klikaté horské cestě až k chatě Grazer Hütte, čimž se výstup zkrátí o dobré půldruhé hodiny.

Základní trasa

Riesachfälle – Preintaler Hütte 2,5–3 hod. – Wildlochscharte 2 hod. – Hochwildstelle 45 min. Celkem 6–6,5 hod. Sestup přes Neualmscharte do doliny Seewigtal zabere další 3–4 hod. Varianta sestupu kolem jezer Goldlacke do doliny Sattental je časově stejně náročná.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: