Výstup na Hochvogel – pyramidu Allgäuských Alp
Treky

Výstup na Hochvogel – pyramidu Allgäuských Alp

Tvarově nejkrásnější vrchol a symbol zelenkavých Allgäuerských Alp Hochvogel leží na německo-rakouské hranici a svou pravidelnou skalnatou pyramidou tvoří úžasnou kulisu malebné obci Hinterhornbach v opuštěném a romantickém údolí Hornbachtal. Popíšeme výstup z rakouské a německé strany.

Allgäuské Alpy – Rakousko

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Rakousko
Další státy
Německo, Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2593 m n. m.
Převýšení
1500 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany, ferata A/B

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Území Lechtálského údolí patřilo v minulosti mezi nejopuštěnější místa Rakouska. Velice špatný přístup do doliny sevřené mezi dvěma horskými masívy se podepsal na odloučenosti mnoha horských vesnic. Např. do osady Boden, ležící na konci údolí Bschlaber Tal, přijelo první auto až v r. 1947. Osamělost však rozhodně neznamenala zaostalost, pochází odtud několik proslulých malířů a spisovatelů. V obci Elbigenalp, která je jakýmsi centrem celého údolí, sídlí slavná řezbářská škola nebo známá firma Koch International, vydávající nahrávky od folkové po rockovou a jazzovou muziku.

Pyramida na hranici

Hochvogel vděčí svému názvu siluetě vzpínajícího se ptáka připraveného k letu. Hora má tvar pravidelné pyramidy s dvěma bočními vrcholky představující ptačí křídla. Vzhledem k jeho poloze bokem od hlavního hřebene Allgäuských Alp je dokonale viditelný z mnoha jiných štítů a při pohledu z dáli (např. od Bodamského jezera) trčí k obloze jako obrovský hrot a působí dojmem nejvyššího štítu pohoří, přestože je až 13. v pořadí.

Vrchol Hochvogel je přístupný po dvou cestách. Zatímco varianta od sedla Balkenscharte je klasickou, ale poněkud zdlouhavou horskou túrou, výstup od Hinterhornbachu je zajímavější, ale náročnější cestou, kde se tu a tam setkáme se zajištěnými úseky (max. I. stupeň UIAA) a je tak určen spíše zkušenějším turistům. Celkově však jen mírně obtížné převýšení 1 500 m!

Výstup z rakouské strany

Z Hinterhornbachu stoupáme nejprve lesem po zn. cestě č. 421 na vrchol protáhlého travnatého hřebene vybíhajícího z vrcholu Hochvogel na jihovýchod. Ve výšce 1 977 m je rozcestí značených cest.

Vlevo odbočuje jištěná cesta Bäumenheimer Weg, vpravo sice delší, ale zajímavější a pestřejší normální cesta. Ideálním řešením je spojení obou tras v parádní vysokohorský okruh.

Od rozcestí se dáme vlevo a traverzujeme suťový kotel Rosskar k nástupu na jištěnou cestu. V úvodu překonáváme divoký strmý kaňon většinou vyplněný sněhem, později přecházíme na hladké skály, které jsou však pokryty drobnými kameny a sutí. Jištění je však ve velmi dobrém stavu (max. II. UIAA) a tak překonání několika obtížnějších míst by nemělo činit nikomu zásadnější problémy.

V závěru jižní stěnou vystoupíme na vrchol. Krásné panoráma hor od ledovců Ötztálských a Stubajských Alp, přes Zugspitze, hřeben Allgäuských Alp až po alsaské předhůří na severu.

Z vrcholu sestupujeme přes skalní stupně na sever (tedy na německou stranu) do sedla Sattele (2 433 m), oddělující hlavní vrchol od předvrcholu. Stezka uhýbá vlevo pod skalní stěnu traverzem zvaným Schnur. Zde se stáčí stezka č. 421 vpravo (tzv. Kaltenwinkelsteig, normální sestupovka č. 422 míří dolů k chatě Prinz Luipold Hütte) a přechází krajně nepříjemným sněhovým polem v kotli Kalter Winkel (pozor při zalednění) ve směru do sedla Balkenscharte. Následuje příjemné klesání do rozlehlého kotle Fuchskar a následuje asi 150 m stoupání do sedla Fuchsensattel. Ze sedla je báječný pohled na divoce rozervaný hřeben skupiny Rosskarspitze. Přecházíme nad kotlinou Kuhkar do sedla, kde se dělí obě výstupové cesty a kde jsme dnes již jednou byli. Stejnou cestou sestoupíme do Hinterhornbachu.

Čas přechodu: Hinterhornbach – Hochvogel 4 hod. – Balkenscharte 1,5–2 hod. – Fuchsensattel 1 hod. – Hinterhornbach 2 hod. Celkem 10,5–11 hod.

Výstup z německé strany

Prvním krokem pro dosažení vrcholu Hochvogel z Bavorska je dosažení turistické chaty Giebelhaus, kam dojdeme po cca 2,5 hod. chůze po silnici z obce Hinterstein (uzavřená pro dopravu, až k chatě Giebelhaus jezdí soukromé mikrobusy). Odtud pokračujeme lesní silnicí údolím Bargündalertal k nákladní lanovce a po značené cestě č. 427 vyjdeme stále v blízkosti tratě lanovky k chatě Prinz-Luipold Haus.

Od chaty stoupá značená cesta do sedla Balkenscharte. Jakmile dosáhneme skalního kotle, odbočíme vlevo a po částečné jištěné cestě vyjdeme na vrchol Kreuzspitze (2 287 m), odkud sejdeme do štěrbiny Kaltwinkelscharte, kde se scházíme s pěšinou od sedla Balkenscharte. Zde začíná samotný výstup na Hochvogel.

Nejprve vyjdeme na západní „křídlo“ masívu a pověstným traverzem Schnur vyjdeme na sedlo Sattel. Následuje přímý, velmi strmý výstup přes skalní stupně na vrchol. K vrcholu je možné stoupat také těžší, ale zajímavější variantou po jištěné cestě Bäumenheimer Weg, vedoucí severní stěnou vrcholu Hochvogel (místy max. II. UIAA, dobře zajištěno i označeno, nástup na cestu v sedle Balkenscharte, celkem 2 hod.).

Čas přechodu: Hinterstein – Giebelhaus 2,5 hod. – Prinz-Leopold-Haus 2,5–3 hod. – Hochvogel 3 hod. Celkem 8 hod. pouze ve výstupu (dvoudenní akce nebo přechod na rakouskou stranu do Hinterhornbachu – 11 hod.)

Ubytování a jídlo

Pro výstup na Hochvogel z rakouské strany je ideálním a vlastně také jediným vhodným místem malá obec Hinterhornsbach (1 001 m, 100 obyvatel), ležící v samém závěru doliny Hornbachtal. Jedná se o jednu z nejmenších obcí v Rakousku s neskutečně krásnou polohou pod štíty Algäuerských Alp.

Pro výstup na Hochvogel z německé strany pohoří je výchozím bodem obec Hinterstein (855 m), ležící cca 13 km východně od městečka Sonthofen.

K výstupu na vrchol Hochvogel můžeme využít pouze jediné chaty ležící za německou hranici –Prinz- Leopold-Hütte (1 846 m, majetek DAV, kapacita 260 míst, v provozu 15. 6.– 15. 10., tel. 0049 8322 700154).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: