Výstup na Hochswab
Treky

Výstup na Hochswab

Hochswab – Rakousko

Typ
2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
2227 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vápencové pohoří Hochschwab tvořící přírodní zázemí městům jako jsou Bruck a. d. Mur, Graz či Loeben nepatří mezi českou turistickou veřejností mezi zrovna zvláště vyhledávaná místa. Tento z dáli nijak vábně nevyhlížející horský hřeben však ukrývá ve svém nitru nejedno atraktivní místo, jaké bychom zde možná ani neočekávali. Pomineme-li oblast kolem nejvyššího vrcholu pohoří, která je tvořena náhorní planinou, najdeme především na jižní straně několik překrásně tvarovaných ostrých štítů, jakými se nemohou pochlubit některá mnohem známější pohoří. Přechod celého masívu je možný, i když v druhé části (západ) postrádá velehorský charakter. 

Prvním krokem k absolvování túry je dosažení turistické chaty Voisthalerhütte. Přístup je možný buď použitím dvousedačkové lanovky na Burgeralm a odtud přes vrchol Windgrube a sedlo Fölzsattel přímo k chatě (3,5 hod.) nebo čistě pěším výstupem údolím Fölzer Bach až k ústí krátké soutěsky Fölzklamm (800 m, sjízdné osobním autem až k hostinci Schwabenbertl, na konci silnice malé parkoviště). V romantické soutěsce Fölzklamm odbočuje na sever zn. cesta č. 861 do kaňonovité doliny Fölzboden. Vytrvalým stoupáním přecházíme první horskou loukou Schlagalm a pod skalnatým výběžkem ostré věže Mitteralmturm dosáhneme jedné z nejkrásnějších alpských luk Hochschwabu – Fölzalm. Na jejím spodním okraji stojí ve fantastickém prostředí západní stěny krásně tvarovaného vrcholu Winkelkogel salaše Fölzalmhütte (1 484 m, občerstvení i ubytování možné). Značená cesta dojde plochým dnem obrovského travnatého kotle porostlého huňatými ostrůvky kleče až do jeho závěru, kde výrazným zářezem stoupáme na široké sedlo Fölzsattel (1 626 m). Stezka překoná hřeben Edelspitzen a pohodlně dojde k velké chatě Voisthalerhütte. Celý výstup z Kurort Aflenz zabere cca 4–4,5 hod.

Od chaty jdeme do závěru rozložitého kotle Obere Dulwitz, kde se cesty dělí. Chodník č. 801 a 805 odbočuje prudce doprava přes travnatý práh a několika strmými serpentinami stoupá západním úbočím vrcholu Wetterkogel (žluté značky) až na spodní okraj náhorní planiny, kde stojí sezónně otevřená chatka rakouského Touristenclubu – Schiestlhaus (2 153 m). Odtud již zcela snadno za pouhých 20 minut vyjdeme na rozložité plató nejvyššího vrcholu Hochschwab. Od velkého kříže velkolepý pohled od kupky Ötscheru na severu přes vrcholy blízkého pohoří Totes Gebirge a Ennstálských Alp po travnaté štíty Nízkých Taur na jihu. Patnáct minut chůze nás dělí od malého bivaku Fleischerbiwak (2 153 m, 8 lůžek), který nám může být skvělým útočištěm prvního dne pobytu v horách (z Kurort Aflenz celkem 6–7 hod.)

Z vrcholu můžeme také sejít na jih po jištěné cestě rampou G-hacktes (žebříky, ocelová lana, zábradlí, celkově lehké A/B). Dostaneme se tak do snad nejkrásnější doliny pohoří Trawiestal táhnoucí se pod kolmými stěnami vrcholů Zagelkogel, Stangenwand a Grosser Beilsten (na konci doliny stojí alpský hotel Bodenbauer). Nevýhodou této varianty je velká vzdálenost od nejbližší civilizace. Silnice od hotelu vede sice až do obce Thörl, je to ovšem nekonečných 14 km a provoz na cestě je minimální. Autobus jezdí z obce St. Ilgen (7 km) a to pouze ve dnech školního vyučování.

Z vrcholu Hochschwab je tedy výhodnější pokračovat v započatém díle a dotáhnout přechod pohoří až do konce. Pokud nezůstáváme na vrcholu na noc, můžeme ještě téhož dne dojít náhorní plošinou až k malé zděné chatce Hauselalm (1 526m, soukromá). Pokud nenajdeme ubytování zde, sejdeme ještě cca 1 km západně, kde můžeme na březích jezírka Sackwiesenee postavit stan (z vrcholu Hochschwab asi 2–2,5 hod.). Další den pokračujeme jen mírně zvlněnou krajinou po loukách s kosodřevinou dále na západ, nejvyšší skalnaté vrcholy Polster a Ebenstein nás provázejí po pravé straně. Jdeme nejprve širokou cestou k chatě Sonnsebienhütte (1 523 m) a držíce se stále dálkového chodníku č. 801 dojdeme na krásnou loučku Androthalm (1 556 m) s několika seníky. Před námi vyrůstá ze zelené náruče luk a kleče skalní stěna vrcholu Brandstein (2 003 m). Po hlavní cestě přecházíme další alpské louky Brandwiese a Fobisalm (možný výstup cestou č. 830 na Brandstein +3,5 hod. v obou směrech) a v dalším úseku nás čeká již jen klesání. Nejprve přejdeme pod táhlou stěnou vrcholu Grosser Kollmannstock až narazíme na širší štěrkovou cestu vedoucí do rokliny Hinterseeaugraben, na jejímž konci nás překvapí pěkná, ale jen krátká soutěska. 

V závěru doliny Seeautal spočineme u krásného zelenkavého jezera Leopoldsteiner See a kolem zámečku Leopoldstein sejdeme na hlavní silnici v blízkosti města Eisenerz (autobusové spojení). Pokud bychom chtěli v tomto příjemném místě strávit ještě jeden den, pak jej rozhodně využijme k výstupu na krásnou skalnatou horu Hochblaser (1 771 m), tyčící se přímo nad jezerem Leopoldsteiner See. Jedná se sice o jištěnou, ale velmi snadnou cestu. Rozhledy především z vyhlídky na předvrcholu Rossloch (1 649 m) na jezero, které leží čistých 1 000 vertikálních metrů pod námi jsou jedinečné. Celý okruh (sestup přes loveckou chatu Hasenwilzingerhütte) zabere cca 6 hodin času.

Ubytování a jídlo

Výchozím bodem pro přechod pohoří od východu budeVoist- halerhütte(1 654 m, majetek OeAV, kapacita 65 míst + 6 v zimním prostoru, v provozu 1. 5.–31. 10., tel. 0043 664 5112475). V blízkosti nejvyššího vrcholu masívu Hochschwab najdeme chatu Schiestlhaus(2 153 m, majetek ÖTK, kapacita 100 míst, v provozu 1. 5.– 31. 10, tel. 0043 699 10812199)

Potřebné vybavení

Mapy: ÖK č. 101 a 102 1:50 000, Kom- pass č. 212 Hochschwab/Mariazell 1:35 000, f&b č. 041 Hochschwab/Veitschalpe/Eisenerz/Bruck-Mur 1:50 000

Přístup na začátek

Nejjednodušší příjezd do lázní Kurort Aflenz vede z dálnice A 2 (Wien – Graz). Tuto komunikaci opustíme výjez- dem „Knoten Seebenstein“ a silnicí č. 17 přes Neukirchen, Semmeringský průsmyk a Mürtzzuschlag dojedeme do města Kapfenberg. Výjezdem „Kapfenberg“ (sil- nice je dálničního typu) se napojíme na cestu č. 20 vedoucí přímo do Kurort Aflenz. Přístup od severu z dálnice A 1 vede po cestě č. 20 (výjezd „St. Pölten Süd“) přes známý Mariazell. Cesta je však poněkud komplikovaná množstvím ser- pentin a několika velmi strmými úseky (až 20% stoupání či klesání). Nejbližší žel. stanici najdeme v Kapfenbergu.

Tržní obec a klimatické lázně Kurort Aflenz(765 m, 1 060 obyvatel), ležící na jižním úpatí pohoří Hoch- schwab. Ze stavebních památek obce zaujme původně románský kostel sv. Petra (později přestavěný v gotickém slohu). Ze severního okraje lázní (ústí doliny Bürgergraben) vede na louku Bür- geralm (1 555 m) sedačková lanovka, odkud je možno vystoupit na rozhledový vršek Windgrube (1 809 m, občerstvení). Pro výstup na Hochschwab však musíme výše do hor. Vhodným místem nejen k výstupu na vrchol, ale také pro násle- dující přechod je horská chata Voistha- lerhütte, stojící na okraji louky Dallwit- zalm pod východní stěnou Wetterkogelu (2 055 m).

Základní trasa

1. den: Kurort Aflenz - Voist- halerhütte 4 hod. – Hochschwab 2 hod. – Häuselalm 2,5 hod (Celkem 8,5 hod) 2. den: Häuselalm – Androthalm 2,5 hod. – Fobisalm 1 hod. – Leopoldsteiner See 3 hod. Celkem 6,5–7 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: