Treky

Výstup na Hochalmspitze nedaleko ledového království

  Vrchol Hochalmspitze se nachází ve Východních Alpách, respektive v jejich části nazývané Vysoké Taury, které jsou nejdelší a nejmohutnější rakouskou částí Východních Alp.

Alpy/Vysoké Taury – Rakousko

Typ
Výstup na vrchol, 3-denní, 2-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
3
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
24 km
Nejvyšší bod
3360 m n. m.
Převýšení
2500 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA II

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Výstup klasickou cestou začíná z východu od vodní nádrže Gößkarspeicher (1 707 m). Od jezera se dáte na sever přímo do prudkého svahu, který vás zavede k chatě Gießenerhütte (2 202 m). Na chatě je možno přespat.

Další den se vydáte směrem do Lassacher Winkelscharte (2 856 m), což je skalní zářez do hřebenu Detmolder grat. Je odtud nádherný výhled na nedaleký Großglockner. Z tohoto místa vede cesta prvních dobyvatelů Hochalmspitze a je ohodnocena stupněm II+ UIAA.

Jedná se o pasáž po hřebenu, kde se střídá sníh, skála a led. Je potřeba, abyste tady byli opatrní a dávali si pozor, kam šlapete. Hřeben vás dovede až k vrcholu. Těsně před ním je ještě jedna obtížnější pasáž, která se vyznačuje úzkým hřebínkem.  Potom už nebrání nic tomu, abyste si udělali vrcholové foto s křížem.

Vrchol Hochalmspitze se nachází ve Východních Alpách, respektive v jejich části nazývané Vysoké Taury, které jsou nejdelší a nejmohutnější rakouskou částí Východních Alp.

Vysoké Taury se dělí se na několik skupin:

1) Ankogel Gruppe – Právě tady se nachází vrchol Hochalmspitze, který dosahuje výšky 3 360 metrů. Vzhledem k Rakousku se skupina nachází v jeho centrální části.

2) Goldberg Gruppe – Nejvyšším vrcholem je Hocharn  (3 254 m).

3) Glockner Gruppe -Tady dominuje Grossglockner (3 798 m), což je zároveň nejvyšší vrchol Rakouska.

4) Venediger Gruppe -.Ledovce zde zabírají plochu 90 km² a tyčí se nad ně nejvyšší vrchol této  skupiny Grossvenediger (3 662 m,4. nejvyšší hora Rakouska).

5) Schober Gruppe – Poslední skupině vévodí vrchol Petzeck (3 283 m).

Jak už tedy víte, Hochalmspitze je nejvyšším vrcholem skupiny Ankogel, která zaujímá rozlohu 1 350 km² a rozprostírá se na území Salcburska a Korutan. Samotný vrchol se nachází v její střední časti. Je považován za jeden z nejobtížnějších turistických vrcholů Vysokých Taur. V blízkosti hory je civilizace v podobě vesnic. Hlavně z východu, konkrétně je to Göb (1 100 m) a hustě obydleného údolí Maltatal, ve kterém je několik menších vesnic (Pflughof, Schlatzinger, Malta, Krainberg aj.). Ze západu je nejblíže vesnice Seebachtal (1 264 m).

Ubytování a jídlo

chata Gießenerhütte – pro členy AV je cena noclehu 6 euro.

http://www.giessener-huette.de/

Potřebné vybavení

Kromě obvyklého vybavení na trekování si přibalte do batohu mačky, turistický cepín a helmu. Lano, sedák a další pomůcky pro jištění rovněž nesmí chybět. Nezapomeňte také na sluneční brýle a opalovák.

Přístup na začátek

Do výchozího bodu se dostanete jedině autem.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

v. n. Gößkarspeicher - chata Gießenerhütte - Lassacher Winkelscharte - Hochalmspitze

Orientační rozpis po dnech

1. den – Parkoviště – v. n. Gößkarspeicher – chata Gießenerhütte

2. den – chata Gießenerhütte – Hochalmspitze + sestup na chatu, anebo až dolů

3. den – sestup

Další možnosti túr v okolí

Co se týče horského okolí, dělají nejvyššímu vrcholu Ankogelu společnost  Grosser Hafner(3 076 m), Reisseck (2 965 m), Schareck (3 123 m) a Hoher Sonnblick (3 106 m), Ankogel (3 246 m). A Großglockner je od Hochalmspitze vzdálen jen 50 kilometrů.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: