HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Výstup na Hazar Kuh

Túru začíná ve městečku Rayen, které stojí samo o sobě za návštěvu. Poté co zemětřesení zničilo hliněnou oázu Bam, pyšní se právě toto místo největší hliněnou pevností v celé Persii

Kohrud – Írán

Stát
Írán
Další státy
Írán
Počet dní
4
Vhodné měsíce
listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen
Délka
35 km
Nejvyšší bod
4420 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Túru začíná ve městečku Rayen, které stojí samo o sobě za návštěvu. Poté co zemětřesení zničilo hliněnou oázu Bam, pyšní se právě toto místo největší hliněnou pevností v celé Persii. Cesta stoupá přímo od hradu na zvlněnou náhorní plošinu a její první etapa je poměrně fádní.Zabloudit není kde, hora se po celou dobu vypíná v celé své kráse na obzoru. Asi po deseti kilometrech je nutné přebrodit malou bystřinu.

To již se blížíme k populárnímu piknikovému místu pod vodopádem, kterému místní říkají jednoduše „ abšár“ (persky: vodopád). Následující den odtud podél potoka vystoupáme hlubokým údolím k betonové ubytovně, kterou si postavili milovníci hor z nedalekého Kermánu. Zde je možné zůstat a zbytek dne věnovat aklimatizaci a obhlídce terénu pro závěrečný útok na vrchol.

Cesta je zpočátku sezóny obvykle jen málo patrná, ale terén není náročný. Ideální je vyrazit brzo ráno, neboť odpoledne bývá vrchol zahalen. Za dobrého počasí je vidět sousední Lálezár Kuh (Tulipánoví hora) a rozeklané věže čtyřtisícového vrcholu Jopar Kuh. Výška hory Hazar Kuh bývá v literatuře a na mapách uváděna různě. Obvykle 4420 m. Podle nejnovějších měření, o které se opírají aktuální íránské prameny, měří však hora asi o sto metrů více.

Ubytování a jídlo

V Rayenu je několik restaurací a jedna jednoduchá ubytovna. Pod vrcholem Hezáru stojí volně přístupný betonový útulek asi pro 15 osob.

Potřebné vybavení

Pevné boty, pokrývka hlavy proti úpalu, spacák. Výhodou je vlastní stan.

Přístup na začátek

Autobusem z Kermánu do Rayenu.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

V praxi nebývá vyžadováno, ale údajně je potřeba. Hora leží v oblasti, kterou probíhá frontová linie mezi pašeráky opia a vládními bezpečnostními složkami. V případě zhoršení bezpečností situace proto může policie zamezit cizím turistům ve vstupu do hor.

Základní trasa

Rayen - vodopád Abšár - horská chata - vrcho

Orientační rozpis po dnech

  1. Rayen – vodopád Abšár
  2. Abšár – horská chata
  3. výstup na vrchol
  4. sestup do Rayenu

Další možnosti túr v okolí

Opodál stojí jen nepatrně nižší vrchol Lálezár.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

luděk Hadámek

Zdravím
omlouvám se, ale nejdou mi stáhnout GPS informace z Iránu. Neví někdo jak je to s koupi map – hor v Iránu a jak je to se šroubovacími bombičkami. (pokud je je možné koupit – kde ? Nejlépe v Teheránu. S díky za jakékoliv informace.

Ondřej
luděk Hadámek:

Ahoj,

šroubovací bombičky je možné koupit v Teheránu, viděl jsem je i na tržišti. Na Hazaran se dá v pohodě vyběhnout podle Mapy.cz, cesta nahoru je zřejmá a vyšlapaná, jen na jednom zubu v hřebeni je nutno včas slézt po pravé straně dolů a pak znovu nahoru na hřeben.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: