Výstup na Grünstein procházkou i sportovním klettersteigem
Treky

Výstup na Grünstein procházkou i sportovním klettersteigem

Po jezeře Königssee pluje jedna lodička za druhou a vozí výletníky ke kostelíku svatého Bartoloměje nebo až dále k hornímu Obersee s krásnou salaší Fischunkel Alm. Vysoko nad námi cvakají trekaři karabiny do jedné z nekrásnějších evropských vysokohorských ferrat a dávají si výstup na druhou nejvyšší horu Německa nebo dokonce celý přechod vzdušného hřebene na Watzmannu. Ve srovnání s těmito davovými lákadly je výlet na Grünstein téměř útěkem do samoty.

Alpy – Německo

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Německo
Další státy
Německo
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
6 km
Nejvyšší bod
1304 m n. m.
Převýšení
700 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení, ferata B/C

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Sedm set metrů převýšení se dá překonat dvěma cestami. Jedna se vine zářezem, stoupá mezi stromky a rozkvetlými lesními travami. „Ahoooj!“ volám na skálu vpravo, přesněji řečeno na dva kamarády, které jsme potkali na treku okolo jezera. Odpovídá mi mávání a další cvakání kovu. Ti jdou onou druhou cestou.

Tři skalní homole jako obrovské schody stoupají k travnatému vrcholku Grünsteinu. Na nich byla v roce 2009 zřízena sportovní ferrata, jejíž zdolání vezme 2-3 hodiny. Trasa je nejobtížnější hned na začátku – a to jak v tak zvané „Variantě“ (C-E), která po průchodu šikmým zářezem vyústí na zábavný visutý most, tak i v lehčí trase Isidor (B-C). Nástupní stěna je zajištěna kramlemi, které jsou od sebe vzdáleny akorát tak, aby se nikdo neflákal po žebříku a musel trochu lézt. Náročný terén ještě může komplikovat jižní svah – především, když se sluníčko rozhodne pořádně pálit. Závěr výstupu už vede snadno po travičce a jištění je spíše zábavou než nutností.

Ha. Tak jsme se potkali. Na plochém vrcholu Grünsteinu je několik laviček a piknikovacích míst, připomíná to spíše nějakou scénu z městského parku. Tedy až na ty výhledy! Sedm set metrů pod námi temně modré jezero Königssee se svým lázeňským ruchem, na sever ubíhá údolí k Berchtesgadenu a dále až k Salzburgu a na opačné straně se otevírá nejhezčí pohled na rozeklaný masiv Watzmannu.

Ještě než se vrátíme do údolí, zastavujeme samozřejmě na chatě. Grünsteinhütte je pověstná bílými vuřty. Kromě výletníků a lezců s helmičkami tu sedí také pár trekařů, kteří tady většinou končí svá putování. Za hodinu a půl se dostanete k chatě Kühroint Hütte a dále k Watzmann Hausu nebo můžete seběhnout do údolí Wimbachklamm.

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku + pohyb na feratach (úvazek, feratový set, helma). V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Konigssee se nejlépe dostanete přes Salzburg. Například z Brna je to zhruba 5 hodin jízdy

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Konigssee - Grünstein - Grünsteinhütte

Další možnosti túr v okolí

Túra z Jenneru na Schneibstein a k jezírku Seeleinsee

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: