Výstup na Großvenediger přes Neue Prager Hütte
Treky

Výstup na Großvenediger přes Neue Prager Hütte

Ledovcová túra na druhý nejvyšší vrchol Vysokých Taur a čtvrtý nejvyšší vrchol Rakouska Grossvenediger (3666 m) patří mezi nejatraktivnější výstupy v rakouských Alpách vůbec. Ne nadarmo se Großvenedigeru říká také „věčný alpský majestát“. Za jasného počasí je z vrcholu Velkého Benátčana krásný výhled na celé Vysoké Taury včetně Großglockneru.

Vysoké Taury/Hohe Tauern, Alpy – Rakousko

Typ
Výstup na vrchol, 3-denní, 2-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
prosinec, srpen, červenec, červen
Délka
20 km
Nejvyšší bod
3666 m n. m.
Převýšení
2100 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Z Matrei k Neu Prager Hütte

Auto si nechte na velikém placeném centrálním parkovišti u Matreier Tauernhausu (1510 m), které je jenom deset minut jízdy po průjezdu Felbertauerntunnelu. Námahu si můžete ušetřit jízdou taxíkem nebo speciálně upraveným traktorem s valníkem, který vás odveze po úzké asfaltce k Alpengasthofu Venedigerhaus v Innergschlößu. Ušetříte asi hodinu chůze a nějaké to převýšení.

Odtud musíte již pěšky až ke stanici nákladní lanovky. Od ní přejdete řeku a začnete strmě stoupat až k Alte Prager Hütte, která je v rekonstrukci. Po cestě je několik možností doplnit vodu, proto se s ní zbytečně netahejte. Celkově vám zabere nástup na chatu Neue Prager Hütte (2782 m) 4–5 hodin. Doporučuji si chatu rezervovat.

Bludiště trhlin

Druhý den ráno se čas snídaně řídí dle chataře, který vyvěšuje tabulku s časem. V případě nutnosti dřívějšího startu si dohodněte výjimku. Od chaty sledujte značky a vyšlapanou cestu suťoviskem. Cesta se často ztrácí. Udržujte však správný směr.

Před vstupem na ledovec si obujte mačky. První úsek je prudký. Stav ledovce záleží na ročním období a stavu sněhové vrstvy. Garantuji vám však, že trhliny jsou na ledovci pod Großvenedigerem opravdu veliké a hluboké. A to, i když nejsou vidět! V případě, že není vyšlapaná cesta, čeká vás orientace na ledovci. A v případě špatné viditelnosti i práce s mapou, buzolou, výškoměrem či navigací.

Před námi obrovská trhlina a za ní vrchol Grossvenedigeru.Před námi obrovská trhlina a za ní vrchol Grossvenedigeru.

Samotný výstup je lehký. Neměl by vám zabrat více jak 3–3,5 hodiny na vrchol a o něco rychleji pak dolů. Pod vrcholovým sněhovým hřebínkem je krátký strmý svah. A pod samotným vrcholem vás může čekat tzv. „žiletka“, neboli velmi tenký sněhový hřebínek.

Doporučuji na hřebeni přejít z dlouhého navázání na ledovci na kratší rozestupy tak, abyste minimalizovali strhnutí a v případě pádu i vygenerování velké pádové energie.

Následuje vrcholová euforie u vrcholového kříže, smršť fotek a nádherné výhledy na celé Vysoké Taury.

Na chatu sestupujte stejnou cestou. Buď zůstanete na chatě ještě jednu noc, nebo seběhnete neuvěřitelných 2000 výškových metrů zpět na parkoviště.

Foto na vrcholu Grossvenedigeru 3666 m.Foto na vrcholu Grossvenedigeru 3666 m.

Varianty

Další varianty výstupu na Großvenediger jsou trasy od chat Defreggerhaus nebo od Kürsingerhütte (normálka nebo Nortgrat III+/35 °). Každá má své kouzlo a své zvláštnosti. Výstupy se dají podniknout i v zimním období na skialpových lyžích. V tomto případě je výhodou menší výskyt trhlin a hlavně velmi rychlý a pohodlný sestup.

Ubytování a jídlo

Neue Prager Hütte (2782 m)

– v provozu od půlky června do půlky září/ v zimě od půlky března do půlky dubna

– cena za nocleh 22 eur/ 12 eur pro členy Alpenvereinu (více o členství zde)

– v době uzavření k dispozici volně přístupný winteraum (12 míst)

Rezervace na: http://www.neue-prager-huette.at/

Potřebné vybavení

Lano: Opět alfa a omega pohybu na ledovci, kterému jsme věnovali metodický článek v květnové příloze Lezecký svět (ve Světě outdooru 2/2018). Zkrátka dostatečně dlouhé pro vaši skupinku tak, aby fungovalo od dvou do šesti lidí (více lidí jako lanové družstvo na ledovec nedoporučuji). Lano nejlépe jednoduché či nouzově poloviční, ideálně s voděodpudivou úpravou.

Cepín: Plně stačí jeden turistický cepín na osobu. Délku doporučuji při držení cepínu za hlavici podél nohy v natažené ruce tak, aby bodec sahal od poloviny lýtka po kotník. Čím položenější túry, tím je delší cepín výhodnější.

Teleskopické hole: Pro výstup na chatu a překonání suťoviska nad chatou doporučuji teleskopické hole. Pro samotný výstup po ledovci osobně používám pouze jednu holi s velkým talířkem. V druhé ruce mám cepín.

Mačky: Mačky by měly vždy dobře sedět na vaše boty. Vyzkoušejte si je a seřiďte ještě před odjezdem na kopec. Vždy by měly mít vyhazováky na sníh a být plně funkční.

Sedák: Stačí úplně lehký sedák. Nejlépe takový, který oblečete i přes mačky – skialpový.

Helma: Ta vyloženě není potřeba. Nikde není skalní lezení. Hrozí vám pouze pád do trhliny. Finální rozhodnutí je však na vás.

Další vybavení: Základní sada karabin a 1 x 120 cm šitá smyčka, ledovcový šroub, sada prusíků, mapa, buzola a navigace. Lékárnička a čelovka. Sluneční brýle a opalovací krém. Kvalitní boty, které vydrží celodenní chůzi ve sněhu. Návleky se mohou hodit v případě sněhové nadílky. Rukavice. Na chatu nezapomeňte přibalit vložku do spacáku. Šetřete na váze, protože výstup na chatu trvá 4–5 hodin!

Alte Prager Hütte stav 2018Alte Prager Hütte stav 2018

I v létě na Grossvenedigeru může sněžit, Rakousko.I v létě na Grossvenedigeru může sněžit, Rakousko.

Konec rovné cesty u nákladní lanovky Tady se začíná stoupat na Neue Prager Hütte, Grossvenediger, Vysoké Taury, Rakousko.Konec rovné cesty u nákladní lanovky Tady se začíná stoupat na Neue Prager Hütte, Grossvenediger, Vysoké Taury, Rakousko.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

placené parkování, lanovka na batohy pro velké skupinky na objednání, rakouská dálniční známka (dle trasy), tunel: Felbertauerntunnel

Počet lidí za rok (odhadem)

3000

Základní trasa

Matrei in Osttirol - Neu Prager Hütte - Grossvenediger a zpět

Orientační rozpis po dnech

1. den: Matrei in Osttirol – Neu Prager Hütte

2. den: Neu Prager Hütte – Grossvenediger – Neu Prager Hütte (možnost ještě jednou přespat) – Matrei in Osttirol

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Grossglockner, nejvyšší vrchol Rakouska.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: